Oktatási szakvélemény: át kell szabni a tananyagot!

Bár több bírálat éri a középiskolai kerettantervek módosítását célzó javaslatcsomagot, szakemberek úgy vélik, szükség van az újításra. Át kell gondolni a tananyagot, figyelembe kell venni a világ gyors fejlődési iramát úgy, hogy a diákoknak hasznos tudást tudjon adni az oktatási rendszer, hangzott el az Erdély TV 24plusz műsorában.

Új kerettantervek készülnek a kisebbségi tagozatú osztályokra. Kallós Zoltán az RMDSZ oktatási államtitkára megjegyzi, eddig líceumi kerettanterveket külön kisebbségi tagozatú osztályokra nem dolgoztak ki.

Kallós Zoltán az Erdély TV 24plusz műsorában beszélt a kerettantervről | Fotó: Erdély TV

„Munkacsoportokat is kialakítottunk már, annak érdekében, hogy megszerkesszük a külön kisebbségi oktatásra érvényes kerettanterveket. Bízom benne, hogy ezek akár inspirációt nyújthatnak a román tagozatos kerettantervet kidolgozó kollegáknak is. Azt szeretnénk, hogy csökkenjenek az óraszámok, a diákok ne legyenek túlterhelve és azt, hogy a diákoknak lehetősége legyen választani azok a tantárgyak közül, amelyeket jobban megismernének.” – mondta az államtitkár.

Ferencz-Salamon Alpár, az RMPSZ szakmai alelnöke elmondta, hogy a pedagógus szövetség részt vesz ebben a kerettanterv módosítási folyamatában, az a cél, hogy más szemléletet vigyenek be az oktatásba. „A kisebbségi oktatás kerettantervei nem lehetnek teljesen eltérőek, de megvannak a sajátosságai. Az egyik ilyen például a kisebbségi román nyelv tanítása. Ennek szakmódszertanából adódóan is teljesen más szemlélettel kell megközelíteni a román nyelv oktatását” – magyarázta az alelnök.

A Romániai Magyar Pedagógus Szövetség támogatja, ha az olyan kompetenciák esetében, mint pl. a matematika, vagy az idegen nyelvek, a kerettanterv előírja a csoportbontás lehetőségét, annak érdekében, hogy a jobb és a gyengébb képességű diákoknak egyaránt plusz segítséget nyújtson a közoktatási rendszer. Ezt a csoportbontási lehetőséget az államnak is finanszíroznia kell, különben az oktatásról nem mondhatnánk el, hogy hatékony is.” – mondta a pedagógus.

A tervek szerint az új kerettantervet 2026-tól vezetik be fokozatosan, addig a szaktankönyvek is elkészülnek, és a tanárokat is megfelelően felkészítik az újításra. A tervezet értelmében a jelenleg 7. osztályos diákok tanulhatnak majd a líceumban az új kerettanterv alapján.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?