Ferencz-Salamon Alpár: Lélegeztetőgépen van a hazai oktatási rendszer
A romániai oktatás lélegeztetőgépen van már évtizedek óta – jelentette ki az Erdély Tv 24plusz című műsorában Ferencz-Salamon Alpár. A Romániai Magyar Pedagógus Szövetség szakmai alelnöke szerint a GDP-ráfordítás az, ami meg tudja teremteni az alapokat, ami által mérhető, hosszú távú eredményeket lehet elérni.
„Kapkodnak, nem átlátható és nem következetes ez a közoktatás-politika, nincs kellő ráfordítás, és a ráfordítás alatt nem a csalóka európai uniós pénzekből való beruházásokat értem” – magyarázta Ferencz-Salamon Alpár. A közoktatási szakértő hangsúlyozta: a GDP-ráfordítás az, ami meg tudja teremteni az oktás alapját, ami által mérhető, hosszú távú eredményeket lehet elérni, vagy ezeknek a hatékonyságát vizsgálni. „Zsúfolt a tananyag, továbbra is vizsgaközpontú, ultracentralizált rendszer, és úgy gondolom, hogy ilyen tekintetben még mindig lélegeztetőgépen van az oktatási rendszer, pontosan azért, mert állandóan gazdasági válságok ütik fel a fejüket” – fogalmazott a 24pluszban Ferencz-Salamon Alpár.
Az Erdély TV közéleti-politikai beszélgetős műsorában Daniel David oktatási miniszter legfrissebb nyiltakozatait is kommentálta Ferencz-Salamon Alpár. A tárcavezető az oktatás hatékonyságáról beszélt egy interjúban, kiemelve, el kell felejteni azt, hogy a tanárok diktáljanak a diákoknak. „Nem általánosítanék, vannak olyan pedagógusok, akik nagyon gyermekközpontúan igyekeznek tanítani. (...) Még mindig vannak táblára írt, diktált tananyagok, vagy a tankönyvből kimásoltatnak egy részt” – tette hozzá. Szeronte is foglalkozni kell ezzel. Mindig ugyanakkora fizetést visz haza az a pedagógus is, aki pluszban foglalkozik a diákokkal, aki projektet ír, aki délutáni foglalkozást tart, felzárkóztat vagy tehetséget ápol, tehát ezek a pedagógusok nincsenek pluszban méltányolva az erőfeszítésükért. „Én nem azt mondom, hogy kevesebbet keressen az a pedagógus, aki bemegy és megtartja az órát, majd hazamegy. Isten ments! Annak a pedagógusnak ellenben, aki a diákélettel is foglalkozik, aki a gyerekekkel többet foglalkozik, el kell ismerni a munkájukat, és ha ez az elismerés a bérezésben is látszik, akkor tud kialakulni egy olyan egészséges versenyhelyzet, ami előbb-utóbb egy másfajta hatékonysághoz vezethet”– jelentette ki Ferencz-Salamon Alpár, az RMPSZ szakmai alelnöke.
CSAK SAJÁT