Nyílt régészeti napot tartanak a Vargyas-szorosban
A sepsiszentgyörgyi Keleti-Kárpátok Múzeuma, és a târgoviștei Valahia Egyetem szervezésében nyílt napot tartanak vasárnap a Vargyas-szorosban, az ott található régészeti lelőhelyen. Az érdeklődők bepillantást nyerhetnek abba a munkába, amelynek során számos, még a történelem előtti időkben is a térségben megfordult emberek elétét kutatják.
Amint az intézmények tájékoztatásából kiderült, egy 2014-ben végzett feltárás során nemcsak mintegy 100 ezer évvel ezelőtt élt emberek – köztük neandervölgyiek – maradványait fedezték fel, hanem középkori leleteket is találtak.
Mint írták, az idők során, az elmúlt 100 ezer évben szinte folyamatosan éltek itt emberek, a barlangokban húzták meg magukat, még a Csomád vulkán kitörése – amelynek eredményeként mintegy 27 ezer évvel ezelőtt kialakult a Szent Anna-tó – utáni időszakban is, egészen a 13. századig. A régészek kő-, bronz- és rézeszközöket, kerámiatörmeléket, illetve vadászatból származó (növényevő és ragadozó) állati maradványokat is találtak.
A Vargyas-szorosban július 27-én, vasárnap tartanak nyílt napot 10 és 16 óra között, a látogatókat idegenvezetők kísérik az ásatások helyéhez, többek között az Orbán Balázs-barlangba is. A múzeum munkatársai műhelymunkákat is tartanak a jelenlévőknek magyar, román, német és angol nyelven: például kovakő-megmunkálást, paleolit kori vadászati technikákat, mini geológiai laboratóriumot nyitnak és a gyerekeknek „kis paleontológus” képzést nyújtanak.
A nyílt napot megelőzően, pénteken Cosac Marian habilitált egyetemi tanár előadást tart Vulkánok és az emberi tevékenység a paleolitikumban – esettanulmány: a Vargyas-szorosi régészeti kutatások címmel. Az esemény 19 órakor kezdődik az Eltűnt Világ Egyesület vargyasi székhelyén.
A közlemény szerint a kutatók üzenete fontos: védenünk kell a felszínen található leleteket, nem szabad megrongálnunk a barlangokat, és meg kell értenünk a tárgyi emlékek, valamint a helyi ökoszisztéma történelmi jelentőségét.
CSAK SAJÁT