Nő az adófelajánlási kedv, de még mindig sok pénzt hagyunk az államnál

A romániai adófizető polgárok kevesebb mint egyharmada rendelkezett tavaly a jövedelemadója 3,5 százalékával. A civil szervezeteknek, egyházaknak felajánlható összeg jelentős része az államkasszában marad, holott segíthetné a civilek gyakran hiánypótló tevékenységét.

Az Országos Adóhatóság (ANAF) a Mentsétek meg a Gyermekeket szervezet kérésére közölte, hogy 2022-ben a hazai adófizetők 27,42 százaléka rendelkezett az adója 3,5 százalékáról. Összesen 1 871 098 adófizető töltötte ki az adatlapot, és támogatott adólejeivel különböző ügyeket, programokat. Ezáltal összesen 296 587 817 lej került a civilekhez, egyházakhoz, vagy ösztöndíj formájában a diákokhoz.

Május 25-ig rendelkezhetünk az adófelajánlásról

Biztató ugyanakkor, hogy évről-évre növekszik a civileknek felajánlott összeg. Miklós Zoltán az RMDSZ szakpolitikusa a Maszol megkeresésére összevetette az öt éves adatokat, rámutatott 2018-ban 179 millió lej volt az adófelajánlások összege, 2019-ben 137 millió lej, 2020-ban 153 millió lej, míg 2021-ben 270 millió lej. A számokból az látszik, hogy az első három évben nem voltak nagy kiugrások, viszonylag azonos szinten maradtak a felajánlások, ám 2021-ben és 2022-ben az összegek szinte megkétszereződtek. Míg 2019-ig a felajánlható teljes összeg 17-18 százalékáról rendelkeztek a polgárok, vagyis ötször annyi pénzt tudtak volna átirányítani a civileknek, ez az arány sokat javult az elmúlt két esztendőben. A pénzügyminisztérium még nem összesítette, hogy tavaly mennyi volt a személyi jövedelemadó, ezért arányokat még nem lehet számolni.

Az adófelajánlás online is intézhető | Fotó: ANAF Facebook

A szakpolitikus elmondta, sokrétű oka van annak, hogy összességében emelkedik az egyesületekhez, egyházakhoz vagy ösztöndíjként diákokhoz jutó pénzösszeg. Egyrészt növekszik az adófelajánlási kedv, célba érnek a civilek kommunikációs kampányai, másrészt nő az átlagbér, és ezzel arányosan az átirányítható 3,5 százalék összege.

Miklós Zoltán figyelmeztetett, idén is május 25-én van az adófelajánlás határideje, még két és fél hónapig rendelkezhet személyi jövedelemadója 3,5 százalékáról, aki eddig még nem tette meg.

A szükséges formanyomtatványt le lehet tölteni az adóhatóság honlapjáról, ám ebben általában a kiszemelt civil szervezet is segít. Az űrlapot a személyes adatainkkal kell kitölteni, majd következik a kedvezményezett civil szervezet hivatalos megnevezése, adószáma, bankszámlaszáma. Ezek az adatok is megtalálhatók a szervezetek honlapján, Facebook oldalán. A kitöltött dokumentumot a virtuális privát tér (SPV) platformon keresztül is fel lehet tölteni, az adóhatóság oldalán is van erre lehetőség, de akinek van elektronikus aláírása elektronikus levében is továbbíthatja. El lehet küldeni még tértivevényes ajánlott küldeményként postán vagy személyesen be lehet vinni a területi adóhivatalba.

Utalja az adóhivatal a szponzorpénzeket

Miklós Zoltán törvénymódosítása nyomán a profitadót vagy mikrojövedelmi adót fizető cégek is egy formanyomtatvánnyal átirányíthatják az előző évben már befizetett adójuk egy részét civil szervezeteknek. A vállalkozások adóalapjuk 20 százalékát fordíthatják szponzorációra. A szakpolitikus elmondta, az adóhatóság az elmúlt hetekben elkezdte a tavalyi szponzorációk kifizetését a kedvezményezetteknek, eddig 60 millió lejt utaltak, de ez folyamatosan történik. Akkor derül ki, hogy a vállalkozások mekkora összeg felett rendelkeztek, amikor minden kifizetés megtörténik, szögezte le a politikus.

Miklós Zoltán | Fotó: Háromszéki RMDSZ

Hatalmas potenciál van kihasználatlanul, hiszen minden polgár, vállalkozás találhat olyan egyesületet, vallási szervezetet, melynek tevékenységét értékeli, és szívesen támogatja. Közben pedig a civil szféra nehezen valósít meg saját jövedelmet, amiből tevékenységeit fenntartsa, így az esetek többségében mentőövet jelenthetnek a felajánlások, összegzett a politikus.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?