Neptun Deep: a Greenpeace feloszlatását kéri a bíróságtól a Romgaz
A Romgaz a Greenpeace feloszlatását kéri a bíróságtól, miután a kényszer-végrehajtás megkezdését követően fizetésképtelennek találták, jelentette be pénteken Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Burduja rámutat, hogy a Greenpeace CEE (Közép-Kelet-Európa) Románia Alapítvány fizetésképtelen, mivel egy másik, azonos nevű jogi személy fedőszervként használta, hogy elkerülje a törvény által előírt vagyoni felelősség minden formáját.
„A Romgaz a Greenpeace feloszlatását kéri a bíróságtól. Mert senki sem áll a törvények felett! Kezdettől fogva azt mondtuk, hogy a végsőkig harcolni fogunk országunk közérdekeiért, az energiabiztonságért és a románok jólétéért. És ezt tesszük. Nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni fenyegetésekkel, lemondási követelésekkel, hazugságokkal és sértésekkel. Tudomásul vettük, hogy a Romgaz úgy döntött, hogy a Neptun Deep projektben érintett fiókján keresztül pert indít a Greenpeace CEE (Közép-Kelet-Európa) Románia Alapítvány feloszlatása érdekében. A keresetet az 1-es szektor kerületi bíróságán iktatták. Ez egy törvényes, tisztességes és erkölcsös lépés, amely premier Romániában” – idézi az energiaügyi miniszter Facebook-bejegyzését a News.ro.
Burduja rámutat, hogy „a törvény lehetővé teszi az igazságszolgáltatáshoz való szabad hozzáférést, és aktív jogállást biztosít a Greenpeace-nek a milliárdos projektek megtámadásához”.
„Ennek megfelelően, ha a pereskedés megalapozatlannak bizonyul, ezeknek a civil szervezeteknek legalább a perköltségekért felelniük kellene, ha a bíróság úgy dönt. Ez a törvény, és senki sem áll felette. Jelen esetben a Greenpeace Alapítvány által a Neptun Deep projekt ellen indított polgári peres eljárásokat elutasították, és a civil szervezetet kötelezték, hogy fizessen 380.000 lej perköltséget a projekt tulajdonosainak” – mondta a miniszter.
Sebastian Burduja szerint „a kényszer-végrehajtás megkezdését követően a Romgaz megállapította, hogy a Greenpeace Románia fizetésképtelen, nincs vagyona, ingó vagy ingatlan vagyona, készpénze, vagy bármely banknál nyitott számlája”.
„Átláthatóság és tisztesség? Sajnos nem. Bármilyen jövedelemszerző tevékenység után fizetett adók? Nem. Sőt, a Romgaz megállapította, hogy a Greenpeace romániai tevékenységének finanszírozására a lakosságtól gyűjtött adományokat egy másik alapítvány gyűjti, amely szintén a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Romania nevet viseli, de más adószámmal. A Greenpeace CEE (Közép-Kelet-Európa) Románia Alapítvány fizetésképtelen, és egy másik, azonos nevű jogi személy fedőszervezetként használja, hogy elkerüljön mindenféle törvény szerinti pénzügyi felelősséget” – tette hozzá Burduja.
CSAK SAJÁT