Greenpeace: a Neptun Deep projekt a háborús övezet szomszédságában „kész öngyilkosság”
A Neptun Deep nyíltvízi gázkitermelés egy háborús övezet mellett, a létesítményekre sodródó tengeri aknák kockázatelemzése és a kockázatok csökkentéséhez szükséges intézkedéssorozatok nélkül tiszta öngyilkosság – vélik a Greenpeace Románia képviselői.
„Nem látjuk, hogy Oroszország ukrajnai háborúja egyhamar véget érne. Tiszta öngyilkosság Európa legnagyobb gázkitermelő létesítményét egy háborús övezet mellett megépíteni anélkül, hogy előzetesen bemutatnánk a létesítményekre sodródó tengeri aknákkal kapcsolatos kockázatelemzést, és anélkül, hogy a kapcsolódó kockázatok csökkentéséhez szükséges intézkedéssorozatot javasolnánk. Az APM Constantának sürgősen be kell kérnie ezeket az elemzéseket az OMV-től és a Romgaz-tól, mielőtt végleges döntést hozna a Neptun Deep projektre vonatkozó környezetvédelmi megállapodásról" – idézi Vlad Cătună, a Greenpeace Románia kampánykoordinátorának nyilatkozatát a civil szervezet közleménye.
A környezetvédelmi aktivisták rámutatnak, hogy az úszó tengeri aknák számos balesetet okoztak a Fekete-tengeren, némelyikük turisták által látogatott lakott területek közelében. A tervezett Neptun Deep projekt közvetlen közelében több aknát is hatástalanítani kellett.
„A tengeri aknák különösen az építési fázisban jelentenek kockázatot a szállítóhajókra és a helyszínen dolgozó személyzetre. Amint a platform működésbe lép, az aknák megrongálhatják a szállítóvezetéket, a horgonyokat vagy a fúróaknákat. Ha az aknasérülések miatt gáz szivárog, az katasztrófát jelentene az éghajlatra nézve. A Greenpeace elemzése szerint egy mindössze néhány napig tartó szivárgás annyi üvegházhatású gázt szabadíthat fel, mint amennyi a bányászat egy teljes éve alatt felszabadulna" – jegyzi meg a forrás.
A Greenpeace Románia jogi lépéseket tett az OMV Petrom és a Romgaz, a tuzlai városháza, a Dobrogea Litoral vízgyűjtő terület adminisztrációja és a „Grigore Antipa" Nemzeti Tengeri Kutatási és Fejlesztési Intézet ellen az engedélyezési folyamatok szabálytalanságai és a Fekete-tengerbe kibocsátandó mérgező anyagokra vonatkozó kulcsfontosságú adatok átláthatóságának hiánya miatt.
A környezetvédelmi szervezet ugyanakkor petíciót indított a Fekete-tenger védelme és a Neptun Deep projekt leállítása érdekében.
Mint megírtuk, korábban a Greenpeace többször is tüntetett a Neptun Deep projekt ellen, februárban pedig a bírósághoz fordult a beruházásra kiadott környezetvédelmi engedély érvénytelenítése érdekében. A szervezet mellé állt 76 osztrák tudós is, aki petícióval fordultak az OMV-hez, kérve a projekt leállítását.
A tervek szerint a Neptum Deep gázmező kitermelése 2026-ban kellene megkezdődjön. A beruházásban az OMV Petrom mellett az állami gázipari vállalat, a Romgaz vesz még részt.
A szakemberek becslései szerint a Neptun Deep mezőből hozzávetőleg 100 milliárd köbméter földgázt lehet majd kitermelni. Globális szinten ez nem számottevő mennyiség, a környezetvédelmi szervezet állítása, miszerint katasztrofálisan hat majd a globális felmelegedésre, egyértelműen erősen eltúlzott. Norvégia jelenleg egyetlen év alatt több földgázt termel ki az Északi-tengerből, mint amennyi a Neptun Deep teljes tartaléka.
CSAK SAJÁT