Nem szabadult meg a varjaktól Kézdivásárhely
Számtalan próbálkozás ellenére úgy tűnik, hogy nem tud szabadulni a céhes város a vetési varjaktól. A madarak ismét ellepték a Molnár Józsiás parkot és más helyeken is fészkeket raktak.
Az elmúlt évek során vetési varjak érkeztek Kézdivásárhelyre, kezdetben csak a Molnár Józsiás parkot lepték el. Az önkormányzat minden törvényes eszközzel – lévén, hogy a madarak védettek – próbálta elűzni azokat a városból. Így hangágyúzással, madárriasztóval, a fészkek eltávolításával és a fák visszanyesésével is próbálkoztak, de úgy tűnik, esélytelenül. A varjak szép számban jelentek meg idén is, a park sétányai az ürüléküktől fehérlenek, így „merész” vállalkozás a fák alatt pihenni, mert nagy valószínűséggel „szerencse” éri az embert. A hangzavar egy másik ok, amiért az emberek inkább elkerülik a város legrégebbi zöldövezetét, a varjak ugyanis fülsüketítő hangzavart keltenek.
A vetési varjak a parkon kívül más zöldövezetekben lévő magas fákon is fészkeket építettek, így a gyermekvédelmi központot is „boldogítják” károgásukkal, és a kórház területén lévő fákon is megjelentek. A fészekrakásukra jellemző, hogy nem az alsó, vaskosabb ágakra telepednek meg, hanem az esetenként húsz méternél is magasabb fák felső, nagyon vékony ágain építkeznek. A szó szoros értelemében véve építkezésről van szó, a vékony faágakból és más növényi anyagokból rakott fészkeikbe nem ritkán drótokat is befűznek az intelligens madarak, így az eltávolításuk majdhogynem lehetetlen vállalkozás, csak a fák ágait levágva lehet azokat leszedni. Ez viszont a magasság miatt nem egyszerű, ipari alpinistákat és magas darut is be kellett korábban vetni, hogy a nyesést el lehessen végezni.
Romániában szinte minden településen nagy számban van jelen a vetési varjú, így jogos az értetlenkedés, hogy miért számít védett madárnak. A Milvus Csoport Egyesület honlapján azt írja: költési időben a vetési varjú az Európai Unió minden tagországában védett. Romániában sem lőhető ki a január 31.–augusztus 31. közti periódusban. „A fészkelő madarakat a tojásrakás elkezdése után semmiképp sem szabad zavarni. A városban fészkelő varjak száma az utóbbi években valóban nőtt, de ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy a faj teljes országos állománya növekedne. Európai viszonylatban is csak egy enyhe növekedést tapasztalnak” – olvasható a természetvédelemmel foglalkozó, marosvásárhelyi székhelyű civil szervezet internetes oldalán.
Háromszéken a településeken a vetési varjak száma egyébként azt követően gyarapodott, hogy kivágták az országutakat szegélyző magas jegenyefákat, illetve felszámolták a településeken kívüli, folyamatos táplálékforrást jelentő szeméttelepeket. Így a madarak a településeken belüli magas fákat célozták meg, s értelemszerűen a városokban most is sokkal könnyebben jutnak táplálékhoz.
CSAK SAJÁT