Navracsics Tibor Nagyváradon: az Európai Unió retteg az etnikai kérdésektől

Nagyváradon folytatódott a Nincs mese! megmondóest-sorozat Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével, akivel ezúttal Navracsics Tibor, a magyar kormány területfejlesztési minisztere beszélgetett az EU helyzetéről, illetve azokról a kérdésekről, amelyek a szorosan meghatározzák az Unió jövőjét.

Arra a kérdésre, hogy az EU mikor tért le arról a pályáról, amit annak idején az Európai Unió alapítói meghatároztak, Navracsics Tibor elmondta: konkrét dátumot nehéz meghatározni, de ha eseményre gondolunk, akkor Nagy-Britannia távozása az, amely egy veszélyjelzés volt az EU számára.

Fotók: kérenyőmentés

A magyarországi politikus felidézte, az EU fejlődése egy „tündérmese” volt, amely azt jelentette, hogy az EU egy soha nem látott jólétet, békét és biztonságot hoz. A rendszerváltáskor Magyarországnak is felhajtóerő volt az európai közösséghez való csatlakozás, aztán a 2000-es évek elején fokozatosan megváltozott a helyzet: a válságok egymás követték, a tagállamok panaszai egyre erősödtek, és aztán amikor Nagy-Britanniában a kilépés-pártiak megnyerték az ominózus népszavazást, akkor ez a „tündérmese” összetörött. Nemcsak gazdasági, hanem geopolitikai törést is okozott a britek kilépése, fogalmazott Navracsics.

Ne felejtsük el, hogy ami ma euroszkeptikus vagy szalonképtelen diskurzusként jelenik meg, az tulajdonképpen a britek álláspontja volt, csak akkor ezt velük szemben nem lehetett kimondani – mondta a magyar kormány területfejlesztési minisztere. Szerinte ebből is adódik az, hogy mára az EU eljutott egy olyan útra, amelyre nem ismernek rá az állampolgárai és akik az egységes európai piac megteremtésének voltak az elkötelezettjei.

Arra a kérdésre, hogy Európa ma miért nem versenyképes, az egyik legfontosabb válasz a demográfiai helyzet, és az, hogy a két világháborúban egész generációk vesztek el, amelyeknek a pótlása lehetetlen volt, még a volt kommunista államokban is, ahol egy jó ideig népesség-szaporulat következett be, de így sem lehetett pótolni azt a hiányt, amit a két világháború okozott, magyarázta Navracsics Tibor.

Kelemen Hunor felvetette, amikor az Európai Unió jövőjéről beszélünk, nem lehet elkerülni az orosz-ukrán háborút sem, amelyre „sokan nem számítottunk”. Véleménye szerint akkor, amikor azt latolgatjuk, hogy ez a konfliktus mikor kezdődött, akkor kicsit vissza kell lépni az időben. Az RMDSZ elnökének véleménye szerint, amit most megélünk, az a Szovjetunió összeomlásának évtizedek múltán bekövetkezett utórengése.

Az RMDSZ elnöke emlékeztetett: Romániában időről időre előkerül a közigazgatási átszervezés ügye, a román politikai hatalom most a 42 megye helyett olyan 8 közigazgatási területi egységet (megamegyét) hozna létre, amely kiváltaná a jelenlegi megyevezetéseket, megváltoztatva ezzel a közigazgatási egységek etnikai arányait is. Kérdésre válaszolva Navracsics Tibor kijelentette, véleménye szerint az EU ezt az ország belügyének tekintené, és ha nem sérülnek az önkormányzatiság elvei, akkor ebbe nagy valószínűséggel nem szólna bele. Ugyanakkor az EU „retteg az etnikai kérdésektől” és nagy a valószínűsége annak, hogy nem avatkozna be az őshonos kisebbségek jogainak csorbulása esetén sem.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?