Módosul az urnazárásra vonatkozó szabály
Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteki sajtótájékoztatóján védelmébe vette az elnökválasztási törvény csütörtökön elfogadott módosításait, amelyek a diaszpórában élő román állampolgárok szavazásának időtartamát érintik. Az új szabályozás szerint a külföldön élők három napig voksolhatnak, de a szavazásnak a romániai urnazárás időpontjában véget kell érnie - írja az Agerpres.
Ciolacu szerint ez a gyakorlat megfelel a nemzetközi demokratikus normáknak, és nem korlátozza a diaszpórában élők szavazási jogát. „A világ bármelyik országában a belföldi urnazáráskor ér véget a szavazás, és mi is ezt alkalmazzuk. Nem bosszúból módosítottuk így a törvényt, hanem azért (...), mert így demokratikus” – jelentette ki a miniszterelnök.
A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy a diaszpórában élő román állampolgároknak három napig biztosított a szavazás lehetősége, a nagy távolságok miatt. Továbbá az utóbbi választások során megduplázták a külképviseleti szavazóhelyiségek számát, hogy minél többen élhessenek választójogukkal.
A törvénymódosítást az Állandó Választási Hatóság és a belügyminisztérium kezdeményezte, és célja, hogy a választási folyamat átlátható és összehangolt legyen.
A sajtóértekezleten szóba került a politikai hirdetések közösségi médiában való szabályozása is. A civil szervezetek szerint a rendelkezés akár egyszerű Facebook-felhasználók büntetéséhez is vezethet, ha egy jelölt támogatására buzdítanak. Ciolacu cáfolta, hogy ilyen helyzet előfordulhatna. Elmondta, hogy a politikai hirdetések szigorítását a tavalyi elnökválasztás tapasztalatai tették szükségessé.
A miniszterelnök egy másik kérdésre válaszolva elmondta, hogy Románia szigorú bírságokat szabhat ki a nagy közösségimédia-platformokra, például a TikTokra, Facebookra vagy X-re, ha azok nem tartják be az elnökválasztás szabályait. A bírság összege akár több milliárd euró is lehet.
Hozzátette, hogy a külügyminisztérium már kezdeményezte a szükséges jogi alap előkészítését az Európai Bizottságnál, hogy biztosítsák a szabályozás betartatását.
Az ellenzék ugyanakkor élesen bírálta a törvénymódosításokat, mondván, azok diszkriminálják a diaszpórában élő szavazókat, és megnehezítik az állampolgárok szavazáshoz való hozzáférését. A vita valószínűleg tovább folytatódik a választási kampány közeledtével.
CSAK SAJÁT