Jelentős mértékben gyengült Románia katonai ereje – tíz helyet esett vissza a rangsorban

Románia tíz helyet esett vissza a világ legerősebb hadseregeit rangsoroló listán. A Moldovai Köztársaság ezzel szemben tíz helyet javított.

Románia tíz helyet esett vissza a Global Firepower című védelmi szaklap 2025-re összeállított rangsorában, amely évente több mutató alapján állítja össze a világ legerősebb hadseregeinek listáját. Románia jelenleg az 51. helyen áll a 145-ből.

„A Global Firepower 2006 óta 145 országról és azok fegyveres erőiről készít katonai elemzéseket. A GFP rangsorát az országok katonai potenciálja határozza meg a szárazföldi, légi és tengeri erőik képességeinek indexálásával. A katonai állomány létszáma, a felszerelés, a természeti erőforrások, a gazdasági és pénzügyi erősség mind beépül a több mint 60 tényezőbe, amelyek meghatározzák a végső rangsort” – írja a katonai elemző honlap.Románia jelenleg az 51. helyen áll a 145-ből | Fotó: Védelmi Minisztérium Facebook oldalaA Global Firepower Index szerint Románia az elmúlt évben 10 helyet esett vissza ebben a rangsorban: 2024-ben még a 41/145. helyen állt, most pedig az 51/145. helyen. Románia 0,8984-es tüzérségi indexszel rendelkezik (az algoritmus szerint az a legjobban felfegyverzett ország, amelynek indexe a lehető legközelebb van a nullához).

Románia 2024-ben a 11. helyen állt Európában és a 17. helyen a NATO-ban, ám több NATO-ország, például Dánia és Finnország, valamint Svájc is megelőzte. Malajzia, Irak és Chile megőrizték pozíciójukat, közben Románia lemaradt. A GFP elemzése szerint Románia pénzügyileg és a katonai állomány létszámát tekintve jól áll, de a tengeri- és a légi erő kategóriában rosszul teljesít. Románia erősségei közé tartozik a vasúti infrastruktúra, a megfelelő számú korvett/ fregatt/ aknavető, rakétavető és tüzérségi egység. Problémát jelent a harci helikopterek és az ágyúk hiánya.

A világranglistát az Amerikai Egyesült Államok (0,0744) vezeti, majd a világranglista második helyezettje – Oroszország (0,0788) – holtversenyben Kínával. A rangsort India, Dél-Korea és Nagy-Britannia folytatja. Franciaország a 7. helyre lépett előre, helyet cserélve Japánnal, ami az egyetlen további változás a top 10-ben. Törökország és Olaszország zárja az első tíz helyezettet. A Moldovai Köztársaság az elmúlt egy évben tíz helyet javított a rangsorban, és most a 134/145. helyen áll, megelőzve Koszovót, Szomáliát és Izlandot. Ukrajna a 20. helyen áll.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?