Miről is szól valójában a szexuális nevelés? – Tisztázták a fogalmakat
Nagy igény van az iskolások körében a szexuális nevelést érintő oktatására, állapították meg azon a kerekasztal-beszélgetésen, amelyet a marosvásárhelyi Szent Balázs Alapítvány szervezett a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetséggel (MMDSZ) partnerségben szerdán.
A megbeszélés meghívottja Csép Éva Andrea parlamenti képviselő, Belényesi Gabriella szociálpedagógus, Bogdán Eszter egyetemi hallgató, prevenciós önkéntes volt. A beszélgetést dr. Szabó Mónika belgyógyász főorvos, a marosvásárhelyi orvosi egyetem oktatója moderálta.
Nagy az igény a szexuális felvilágosításra indította a beszélgetést Bogdán Eszter egyetemi hallgató, aki prevenciós önkéntesként tevékenykedik Marosvásárhelyen. Mint mondta, egyre több osztállyal találkozik, ahol tapasztalata szerint nagy igény van online vagy offline térben a szexuálitással kapcsolatos órákra, esetenként akár több alkalommal is szeretnének részt venni azokon, tanulni és fejlődni.
Szexuális prevenciós órákat 5-12. osztályosoknak tartanak, a kisebbek körében elsősorban arra adnak választ, hogy milyen változásokon megy át a testük, de a szexuális nevelés része a védekezés is. Felhívják a figyelmet arra, hogy egy későbbi párkapcsolatban mit jelent nemet mondani, és hogy mennyire nagy szükség van arra, hogy mindkét fél beleegyezzen a szexuális kapcsolatba.
Felsőbb osztályokban az egészséges párkapcsolatoktól, a védekezésről és az abortuszról is szó esik. A tanórákon kitérnek a nemi betegségek témakörére is, de ennél szélesebb kitekintést is nyújtanak például a védőoltások kínálta lehetőségekről, illetve arról, hogyan lehet megelőzni a méhnyakrákot vagy az abortuszt.
Csép Éva Andrea parlamenti képviselő szerint fontos, hogy időben tájékoztassák a gyerekeket a szexualitásról. A fiataloknak időben tisztában kell lenniük a saját testük változásaival. A képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy Románia a leányanyák számának terén az Európai Unióban listavezető.
„Nem engedik a gyerekeket, hogy a szexualitásról tanuljanak az iskolában, szakemberek által informálódjanak és nyugodtan kérdezzenek. A családi kör sokszor nem teszi lehetővé, hogy ez a felvilágosítás megvalósuljon. Választható tantárgyként szeretnék bevezetni a szexuális oktatást az iskolákban, tehát a diákok kiválaszthatják, a szülők pedig beleegyezhetnek abba, hogy a gyerekük részt vegyen az egészségügyi nevelés órán” – fejtette ki az oktatásügyi terveket a politikus.
Belényesi Gabriella szociálpedagógus elmondása szerint igaz ugyan, hogy Maros megyében nagyfokú nyitottság van a szexuális prevencióra, a probléma ott kezdődik, hogy egyre kevesebb családban történik meg ez a fajta felvilágosítás, egyre nehezebben jelenik meg a gyerekek számára az egészséges családi minta, így tolódik a felvilágosítás és a gyerekek az internetről tájékozódnak, nagyon korán hozzáférnek a pornóoldalakhoz, és „egyre nehezebb történetté” válik így minden. Az ifjúság nevelése valamilyen szinten az állam részéről is háttérbe szorult – jegyezte meg a szociálpszichológus. Emlékezetetett: az abortuszkérdés, az ifjúkori depresszió, a szexfüggőség is előkerül ezeken az órákon, amiről nem tájékoztatják kellően a fiatalokat.
A beszélgetésen elhangzott, hogy a marosvásárhelyi Philothea-Klub keresztény civil szervezetnél is tartanak a fiataloknak szexuális prevenciós alkalmakat, amelyeken a férfi-női szerepek tisztázásáról, a szexualitás helyéről, a párkapcsolatokról, a nemi betegségekről, az abortusz kérdéséről is szó esik.
Nemcsak testileg, de lelkileg is szeretnék felkészíteni a fiatalokat, hiszen aggasztó, hogy lassan eltűnik a szerelem. A velük folytatott beszélgetésekben ennek felismerésére ösztönöznék a fiatalokat. A szociálpedagógus kifejtette, sokszor találkozott olyan esetekkel, hogy aktív nemi életet élő 12. osztályos diákok nem voltak tisztában az abortusz hátrányaival.
(Címlapkép: Pixabay)