Mintegy 5,5 millió lej jut Hargita megyében egyháztámogatásra és műemlékvédelemre

Elkészültek a Hargita Megyei Tanács egyház-támogatási és műemlékvédelmi pályázati kiírásai. A támogatásokra ebben az évben mintegy 5,5 millió lejes keret áll rendelkezésre.

Összefogott stratégia mentén kívánják megóvni, fejleszteni és fenntartható módon használni a Hargita megyei épített örökséget, amelynek legjelentősebb képviselői az egyházi építészethez tartoznak – fejtette ki hétfői sajtótájékoztatón Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. „Az elmúlt évben rekordösszegű beruházás történt az egyházakkal együttműködve. Két pályázati kiírásunk volt: az első alkalommal 96 szerződést írtunk alá, második alkalommal 27-et, összesen 5,5 millió lej értékben. Az elmúlt években folyamatosan emelkedtek a támogatási összegek” – emelte ki az elnök. Hozzátette: a támogatások odaítélésénél figyelembe vették a felekezeti arányokat.A szerző felvétele

A támogatások során nem csupán templomfelújítással foglalkozik a megyei testület, hanem az egyházi eseményeknek helyet adó közösségi tereket és a szórványtevékenységeket is támogatják, hangzott el. Ugyanakkor olyan veszélyeztetett épületeket is sikerült renoválni, mint a csíkszentmihályi templom, vagy a felsőboldogfalvi templom, de megújulhatott Gál Sándor csíkszentgyörgyi szülőháza is – emelte ki Borboly Csaba. Mint hozzáfűzte, ezekben a tevékenységekben számíthattak a magyar és a román állam támogatására is.Fotó: Gábos Albin

„Az egyházak visszajelzéséből láthatjuk, hogy az elmúlt évek pályázati kiírásai olyan segítséget jelentettek a templomok, imaházak modernizálásához, felújításához, vagy megépítéséhez, amelyet ilyen mértékben máshonnan nem tudnak megpályázni” – emelte ki Bíró Barna Botond, Hargita Megyei Tanácsának udvarhelyszéki alelnöke. Hozzátette: az idegenforgalom egy része a kulturális turizmus is, aminek a templomok, a műemlékek is a részét képezik.

Ennyi pénz áll rendelkezésre

Az ezévi pályázati kiírásokról szólva Bíró Barna Botond elmondta: az igénylések beadásának határideje április 6-a, a rendelkezésre álló keretösszeg pedig 4 millió lej. Pályázni lehet templomok, imaházak felújítására, fenntartási és működési költségeinek a biztosítására, egyházi tulajdonban lévő vagyontárgyak állagmegóvására és karban tartására, az egyházközségek által végzett szociális és egészségügyi tevékenységek biztosítására, egyházi épületek, vallási központok építésére, egyházi tulajdonban lévő teológiai iskolák székhelyének építésére és javítására – sorolta az alelnök.

Borboly Csaba kitért a megyei tanács által kezdeményezett faluképvédő programra is, aminek a célja, hogy az elkészült falukép-védelmi tanulmányok részévé váljanak a települések általános rendezési tervének. Erre a célra, tanulmányok elkészítésére 300 ezer lejes keretet határoztak meg, régészeti tevékenységek finanszírozására 120 ezer lejt, míg a műemlékvédelmi programra 1 millió lejt hagytak jóvá. Ezen kívül az ÁFA-visszaosztásokból is igyekeznek segíteni a településeket az általános rendezési tervek elkészítésében azzal a feltétellel, hogy a falukép-védelmi programokat tegyék a szabályzataik részévé, illetve kiemelt fontosságú épületek felújítását is támogatják.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?