Miniszterelnök: három napon belül dönteni kell a drog-gyanú miatt bevont jogosítványokról
A kormány úgy módosítja a drogtesztekről szóló rendeletet, hogy Törvényszéki Orvostani Intézet (IML) köteles lesz 72 órán belül választ adni azoknak sofőröknek, akiknek a jogosítványát kábítószerrel kapcsolatos vádak miatt bevonták. Ha a hatóságok határidőre nem véglegesítik a tesztet, a gépjárművezetői jogosítványt visszaadják a sofőrnek. Szükség esetén tesztek végleges eredménye után alkalmazzák a törvényt, részletezte Marcel Ciolacu miniszterelnök.
„Előterjesztünk egy módosítást, hogy legtöbb 72 órán belül az IML választ kell adjon, ha ennek nem tesz eleget, akkor a jogosítványt visszaadják, a törvényt pedig a végső eredmények után fogják alkalmazni" – magyarázta Marcel Ciolacu.
Meglátása szerint, a drogteszteket elemző laboratóriumok az IML-nél kell maradjanak. Emlékeztetett, az egészségügyi miniszter már tájékoztatott, hogy Világbankkal aláírtak egy 40 millió eurós szerződést, ami alapján d a 6 regionális központ és 22 vagy 24 területi központot korszerű felszereléssel látják el. „A kábítószer-használat Romániában is jelenség, mint minden fejlett országban. Szakmai megközelítésre és az állam rendelkezésére álló logisztikára van szükség, hogy az eredmények gyorsan elkészüljenek" –idézi Ciolacu nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Ezzel összefüggésben a kormányfő hangsúlyozta, hogy a kábítószer-fogyasztás miatt már felfüggesztett gépkocsivezetői engedélyek esetében az igazságügyi és a belügyminisztérium feladata, hogy megoldást találjon.
Mint megírtuk, Bogdan Despescu belügyi államtitkár már korábban részletezte a tervezett módosítást. Ez szerint, ha a közúti ellenőrzés során feltartóztatott gépkocsivezetőnek pozitív lesz a drogtesztje vagy megtagadja a gyorstesztet, bekísérik egy erre szakosodott egészségügyi intézménybe, ahol vérmintát vesznek tőle. Mindkét esetben bevonják a jogosítványát 72 órára, de ez idő alatt nem indul büntetőeljárás ellene. Ha a laborvizsgálat eredménye nem készül el a 72 óra alatt, a sofőr visszakapja a jogosítványát, de a procedúra folytatódik. Ha a vérvizsgálat eredménye pozitív lesz, megindítják a büntetőeljárást tiltott szer hatása alatti járművezetés miatt. A drogteszt csak azután használható bizonyítékként a büntetőeljárásban, hogy a laborvizsgálati eredmény igazolta a tiltott szer jelenlétét a szervezetben.
Az eredetileg tervezett módosítás értelmében a laboratóriumi vizsgálat eredményéig elvették volna azoknak a sofőröknek a jogosítványát, akik közúti ellenőrzéskor megtagadják a drogtesztet. Sokan ugyanakkor eddig elutasították a gyorstesztet és vérvizsgálatot kértek, mivel a gyorsteszt gyakorta tévesen mutat ki pozitív eredményt bizonyos gyógyszerek – Paracetamol Parasinus vagy a Nurofen – hatására.
CSAK SAJÁT