Tüntetnek a drogtesztet megtagadók jogosítványáért

Petíciót indított és tüntetést is szervez a Declic, hogy eltöröljék azt a sürgősségi kormányrendeletet, amelynek értelmében a laboratóriumi vizsgálat eredményéig elveszik azoknak a sofőröknek a jogosítványát, akik közúti ellenőrzéskor megtagadják a drogtesztet. A szervezet alapján a rendőrség által használt gyorstesztek fele tévesen mutat ki pozitív eredményt, a vérvizsgálat eredményére pedig sokat kell várni, ezért úgy vélik, hogy az új szabályozással ártatlan gépjárművezetők kerülhetnek bajba.

Ha a nemrég kiadott 2024/84-es sürgősségi kormányrendelet hatályon marad, több tízezer sofőrt vádolnak meg igazságtalanul és hónapokig nem használhatják majd a jogosítványukat – olvasható a Declic online petíciójában, amely péntek délben már meghaladta a 128 ezer aláírást. A civil szervezet annak nyomán kezdeményezte az aláírásgyűjtést, hogy a törvénymódosítás nyomán közúti ellenőrzéskor ideiglenesen felfüggesztik azoknak a sofőröknek a jogosítványát, akik megtagadják a rendőrségi drogtesztet. Csak akkor vezethetnek újra, ha elkészült a laboratóriumi vizsgálat eredménye, amely igazolja az ártatlanságukat. A petícióban rámutattak arra, hogy mivel a rendőrségi gyorstesztek eredménye gyakorta tévesen mutat ki pozitív eredményt, sok gépjárművezető megtagadta azt és vérvizsgálatot kért helyette. „Mostantól viszont minden sofőr, aki vérvizsgálatot kér jogosítvány nélkül marad, amíg az eredmény megérkezik. Ez pedig akár egy évet is jelenthet, mert kevés a laboratórium és a Törvényszéki Orvostani Intézetnek nincs elegendő alkalmazottja” – fogalmaznak. Úgy vélik, hogy emiatt vétlen emberek ellen indulhat bűnvádi eljárás és akár még a munkahelyüket is elveszíthetik amíg az ártatlanságukat igazoló teszteredményre várnak.

Tüntetést szerveznek | Fotó: Declic

A Declic szerint ez a törvény a kerékpárosok és az elektromos rollert használók életét is megkeseríti – ők legkevesebb 990 lej pénzbírságot kell fizessenek, ha megtagadják a gyorstesztet –, ugyanakkor a Legfelsőbb Igazságügyi Orvosszakértői Tanács negatív véleményezése ellenére helyben hagyta, hogy a rendőrségi laboratóriumokban is elvégezhessék a toxikológiai vizsgálatot, holott a rendőrségnek nincs erre alkalmas laboratóriuma, sem pedig szakképzett alkalmazottja.

Emiatt kérik a sürgősségi rendelet eltörlését. Ennek érdekében július 11-én, 18 órától még tüntetni is fognak Bukarestben, a Victoriei téren.

A rendőrség a héten közleményt adott ki, amelyben azt írta: az emberi élet és a testi épség védelme érdekében szükséges a jogosítvány elvétele abban az esetben, ha a sofőr megtagadja a gyorstesztet. Elismerték ugyanakkor ők is, hogy bizonyos gyógyszerek fogyasztása esetén pozitív eredményt mutathat a gyorsteszt, de kimutatásuk alapján a 2021-2023-as időszakban csak 15-20 százalék bizonyult tévesnek.

Illusztráció: Román Rendőrség

Arról már korábban beszámoltunk, hogy az igazságügyi orvosszakértői tanács közölte, hogy számos ártatlannak vélt és teljesen legális gyógyszer befolyásolhatja a gyorstesztek eredményét. Pozitív lehet a teszt, ha cukorbetegségre, hányingerre szed gyógyszert a sofőr, sőt az antibiotikum vagy allergia elleni orvosság is hamis pozitív eredményt adhat amfetamin fogyasztására. A köhögés elleni gyógyszerek szedése esetén gyakorta opiát-fogyasztást mutat ki a gyorsteszt, míg a megfázás és influenza kezelésére gyakran használt gyógyszerek közül sok kodeint tartalmaz, amely szintén téves – hamis pozitív – eredményt hozhat ki. A vírusellenes szereket szedő járművezetők kannabinoidok használatára kaphatnak tévesen pozitív eredményt. A gyulladáscsökkentő gyógyszereket szedők kannabinoidok vagy a barbiturátok fogyasztására mutathatnak téves pozitív eredményt – sorolták fel a szakértők. Közismert az is, hogy például a mákfogyasztás, vagy egy sima fejfájáscsillapító is „becsaphatja” a gépet.

A sajtóban már számos példát felsorolta ilyen esetekre, mint ahogyan arról is, hogy mennyi utánajárást igényelt a jogosítvány visszaszerzése. A ProTV által megkérdezett ügyvéd szerint nem sok mindent lehet tenni ellene, hamisan pozitív teszteredmény után legfentebb kártérítési pert lehet indítani utólag az állam ellen.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?