Pozitív drogteszt-eredményük lehet a sofőröknek bizonyos gyógyszerek szedése miatt

Többek között a cukorbetegségre, fertőzésekre, fájdalomra, köhögésre bizonyos gyógyszereket szedő járművezetőknél hamis pozitív eredményt adhatnak a drogfogyasztás kiszűrését célzó rendőrségi gyorstesztek. A Legfelsőbb Igazságügyi Orvosszakértői Tanács szerint ezek a rendőrségi drogtesztek egyáltalán nem biztosak. Cáfolatot és pontos eredményt csakis a törvényszéki orvosi vizsgálat adhat.

Csak szűrő- vagy orientációs jellegű gyorstesztek, amelyeket a rendőrség használ, nem pedig diagnosztikai vagy bizonyosságot adó vizsgálatok, közölte a Legfelsőbb Igazságügyi Orvosszakértői Tanács az Economica.net-nek küldött jelentésében. Mint írják, a forgalomban végzett gyorsteszt során kapott eredményeket csak törvényszéki orvosi intézetek elemzései cáfolhatják vagy igazolhatják.

Illusztráció | Fotó forrása: Arad megyei rendőrség Ezek az intézetek tudnak olyan pontos analíziseket végezni, amelyek bizonyossággal megállapítják, hogy a sofőr fogyasztott-e pszichoaktív anyagokat és, ha igen, milyeneket.

Mely orvosságok juttathatják bajba a sofőrt

Tévesen pozitív eredményt adhatnak a rendőrök által végzett gyorstesztek során olyan szerek is, amelyek nem szerepelnek a járművezetők számára tiltott anyagok listáján, írja a gazdasági portál a szakértői jelentés alapján. Pozitív lehet a teszt, ha cukorbetegségre, hányingerre szed gyógyszert a sofőr, sőt az antibiotikum vagy allergia elleni orvosság is hamis pozitív eredményt adhat amfetamin fogyasztására – derül ki a szakértői jelentésből.

Illusztráció | Fotó forrása: a Román Rendőrség Facebook-oldalaA köhögés elleni gyógyszereket szedő sofőröknek hamis pozitív eredménye lehet opiátokra, amikor gyorstesztelik őket a forgalomban. A megfázás és influenza kezelésére gyakran használt gyógyszerek közül sok kodeint tartalmaz, amely szintén téves – hamis pozitív – eredményt hozhat ki.

Még az antibiotikum szedése miatt is kerülhet kellemetlen helyzetbe a sofőr, és az értágítók, valamint az epilepsziára alkalmazott orvosságok is félrevihetik a gyorstesztet, azt mutatva, hogy pszichoaktív szerek hatása alatt vezetett a sofőr. Utóbbi szerek esetében szintén opiátokra adhat hamis pozitív eredményt a gyorsteszt. A vírusellenes szereket szedő járművezetők kannabinoidok használatára kaphatnak tévesen pozitív eredményt. A gyulladáscsökkentő gyógyszereket szedők kannabinoidok vagy a barbiturátok fogyasztására mutathatnak téves pozitív eredményt – sorolták fel a szakértők.

Toxikológiai vizsgálattal cáfolható a tévedés 

A rendőrségi gyorsteszt hamis pozitív eredményei vérminták igazságügyi toxikológiai elemzésével cáfolhatók. Az igazságügyi orvosszakértői intézetek által végzett vizsgálatok adhatnak bizonyosságot arról, hogy a járművezető fogyasztott-e pszichoaktív anyagokat. Az orvosszakértői megerősítő vizsgálatok szinte 100 százalékos valószínűséggel mutatják ki a pszichoaktív anyagok fogyasztását, és szinte 100 százalékos valószínűséggel zárják ki a hamis pozitív eredményt.

Az analízisekkel képesek meghatározni a sofőr által használt anyag kategóriáját, magát a hatóanyagot, annak anyagcseretermékeit, megkülönböztetve ezáltal a fogyasztott tiltott anyagot a sofőr által elfogyasztott más, hasonló kémiai képletű, de nem tiltott anyagoktól – magyarázta el az igazságügyi orvosszakértői testület.

Hamarosan pontosabb teszteket használnak

Arra is kitértek, a rendőrség hamarosan országszerte olyan berendezéseket használ majd, amelyek pontosabbak. „A közlekedésrendészet által alkalmazott tesztelési módszer pontosságának növelése érdekében a Dräger legújabb generációs berendezéseit vásárolták meg, amelyeket más országok legtöbb rendőrsége is használ, hogy a hamis pozitív vagy hamis negatív vizsgálati arányt a lehető legnagyobb mértékben csökkenteni lehessen, amennyire ezek a módszerek lehetővé teszik. Ez a berendezés az elkövetkező időszakban országszerte a még használatban lévő régi berendezéseket hivatott felváltani, ezzel egységesítve az ország különböző régióiban megfigyelhető különbségeket a törvényszéki laboratóriumok által megerősített vagy megcáfolt esetek számának eltéréseiben” – áll az Igazságügyi Orvosi Tanács közleményében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?