Miniszter a villanyszámlákról: védelmet ígér a rászoruló fogyasztóknak, de nem mond semmi konkrétat

A rászoruló fogyasztók védelmet kapnak az energiapiac július1.-től történő liberalizációja után, és a villanyszámlák nem ugranak az „egekbe” – írta csütörtökön Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Az energiaár-sapka három éve az Európai Unió szintjén negyedik legolcsóbb földgázt és az ötödik legolcsóbb villamos energiát hozta a romániai háztartásoknak, szögezte le a miniszter, hozzátéve hogy ezek az Eurostat nyilvános adatai.

„A többi csak zaj, hamis és riogató hírek. Július 1. után a rászoruló fogyasztókat védeni kell és védeni is fogjuk. A számlák nem fognak »felrobbanni«, megugrani” – idézi a miniszter bejegyzését az Agerpres hírügynökség.

Egy hónap van a liberalizálásig, és nincs konkrét terv | Fotó: Pixabay Hangsúlyozza, nem is lehetett két év alatt megtenni azt, amit 30 év alatt elmulasztottak, de legalább sikerült minden energiatermelő csoportot működésben tartani, sőt újakat hozzárendelni. A beruházások jelentik az egyetlen megoldás a számlák közép- és hosszú távú csökkentésére – részletezte az energiaügyi miniszter.

Ugyanakkor hozzátette, hogy az elmúlt napokban „hamis hírek, támadások és sértések áradatával” kellett szembenéznie, és hangsúlyozta, hogy a harc Románia energiafüggetlenségéért zajlik, a „okos fiúk” előtt való helytállásért, a beruházásokért és a fejlődésért kell felelősséget vállalni.

Az energiaügyi miniszter állítása szerint lelkiismeretére hallgatva úgy döntött, hogy zavarja a korruptak és az ország érdekei ellen ténykedők köreit, és a romániaiakat szolgálja.
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Románia energiájának biztonságosnak, olcsónak és tisztának kell lennie, és megemlítette, hogy 1990 és 2022 között Románia 77%-kal csökkentette CO2-kibocsátását, ami az EU-ban a legnagyobb mértékű csökkenés.

„Szükségünk van zöld energiára, amelyre több mint 10 milliárd euró nem visszatérítendő támogatást kaptunk (napenergia-parkok, szélerőművek, akkumulátorok, hálózati beruházások), de szükségünk van szélessávú energiára is (víz-, nukleáris-, gáz-, szénenergia). Minden MW-ra szükségünk van. Ebben az összefüggésben vegyék figyelembe ezeket a számokat: Románia 1990 és 2022 között 77%-kal csökkentette CO2-kibocsátását, ami az EU-ban a legnagyobb mértékű csökkenés" – írta Burduja.
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartja a civil társadalmat, de soha nem fogadja el a Románia energiaellátásának biztonsága szempontjából létfontosságú projektek blokkolását.
Másrészt a miniszter szerint Romániának mindenkivel szemben meg kell védenie érdekeit az energiaágazatban, beleértve (vagy éppen) Brüsszelt is.

„Nem engedhetjük, hogy aláássák az energiabiztonságunkat. Nem engedhetjük, hogy bezárják az Oltenia Energiaipari Komplexum összes csoportját, nem hagyhatjuk, hogy Craiova és Râmnicu Vâlcea télen fázzon – a végsőkig ragaszkodni fogok a PNRR újratárgyalásához. Nem maradhatunk csendben, amikor az európai energiapiac nem működik, mert Európa közepén nincsenek összeköttetések. Románia több mint 4000 MW összeköttetési kapacitással rendelkezik a szomszédos országokkal. Más tagállamok között ez nulla, tehát »a vezetékek nem lépik át a határt«, pontosan a tranzitövezetben – így a nyugati olcsó energia nem jut el hozzánk, a bolgárokhoz vagy a görögökhöz. Tehát az európai piac nem működik, és az energia nem tud szabadon áramlani – ennyi. Egyenlő jogokat és kötelezettségeket követelünk mindenki számára! – szögezte le Sebastian Burduja.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?