Miért nem oltotta még be magát Daniel pátriárka?
A Román Ortodox Egyház már számtalanszor kifejezésre juttatta "kedvező", "természetes" és "egyértelmű" álláspontját az oltással kapcsolatban - közölte hétfőn a Román Patriarchátus szóvivője, Vasile Bănescu.
Válaszában a BOR azt írta, Romániában 18 egyház működik, amelyek az állam szociális partnerei, és amelyekkel az állam folyamatos párbeszédben áll különböző közérdekű témákkal kapcsolatban. "A Román Ortodox Egyház már számos alkalommal megerősítette és világossá tette kedvező, természetes és egyértelmű álláspontját az oltással kapcsolatban egy világjárvány esetén, és arra ösztönözte a papságot és a laikusokat, hogy vegyék komolyan a betegséget, tájékozódjanak alaposan, valóban hiteles forrásokból, tanácskozzanak orvosokkal, és így hozzanak megalapozott döntést egy olyan orvosi beavatkozással kapcsolatban, amelytől saját egészségük és szeretteik védelme függ. Ez egy alapvetően etikai hozzáállás, amely a józan ész erényéből fakad, de a személyes szabadságból is, amely közösségi felelősséggel jár, és amelyért az Egyház folyamatosan kiáll" - írta Bănescu.
A szóvivő kifejtette, Daniel pátriárka "olyan, mint mi mindannyian", saját egészségügyi helyzettel, aki "biztosan konzultált az orvosával", és aki már reflektált az oltakozás önkéntes jellegére, valamint arra, hogy az oltás "egy jog, és nem egy kötelesség". "Ha úgy dönt, hogy beoltatja magát, a Román Patriarchátus nyilvánosan be fogja ezt jelenteni" - szögezte le a szóvivő, aki szerint az oltás egy olyan megelőző intézkedés kell hogy legyen, amelyet egyértelmű és teljes tájékoztatás előz meg a kompetens hatóságok részéről. "Az oltás melletti döntést mindannyian komoly, érdemi információk, nem pedig félretájékoztatás alapján kell meghoznunk, elkerülve ezzel a túlzott spekulációkat és szélsőségeket" - teszi hozzá az ortodox egyház szóvivője.
Dan Barna miniszterelnök-helyettes hétfőn úgy nyilatkozott, hogy a gyenge átoltottsággal rendelkező települések oltakozási kedvének növelése érdekében javasolni fogja, hogy a kormány kezdeményezzen együttműködést az ortodox egyházzal. Görögországban megvalósították ezt az együttműködést, és ennek köszönhetően a lakosság átoltottsága meghaladta az 50 százalékot - érvelt az USR PLUS társelnöke.