Mi legyen a karácsonyfákkal az ünnep után? – Csíkszeredában elszállítják, de komposztálás és mulcsolás is szóba jöhet

Több év óta jól bevált rendszer működik Csíkszeredában az ünnepek lejárta után hulladék sorsára jutó karácsonyfák újrahasznosítására. Az összegyűjtött fákat a térségi hulladékgazdálkodási vállalat, az ECO Csík Kft. gyűjti össze és értékesíti további feldolgozásra egy szakcégnek, ahol fűtőanyagot gyártanak belőle. Megpróbálkozhatunk otthoni hasznosítással is, ám cserépkályhában, kandallóban nem javasolt az elégetése.

Nem szab határidőt a karácsonyfák összegyűjtésének az ECO Csík térségi hulladékgazdálkodási vállalat. A cég csupán annyit kér a lakosságtól, hogy magánházak esetében helyezzék ki a fákat a kapu elé hulladékszállítási napokon, vagy tegyék azokat a szeméttárolók mellé, ha tömbházlakásokról van szó – mondta el a Maszol érdeklődésére Pál Tamás ügyvezető igazgató.

Lehangoló látvány, de ez is az ünnep velejárója | A szerző felvételei

Az ECO Csík a kommunális hulladéktól külön szállítja el a kihelyezett fákat, majd ledarálják és értékesítik, tette hozzá. „A karácsonyfákból a folyamat végén kazánokba való tüzelőanyag lesz. Mi egy szentegyházi cégnek továbbítjuk, akik brikettet gyártanak belőle” – osztotta meg Pál Tamás.

Bár január hónap a „legerősebb” a kidobott karácsonyfák szempontjából, ám volt olyan eset, hogy még májusban is találtak fákat a tárolók mellett, tudtuk meg. Évente 200-250 köbméter fenyőfát gyűjtenek össze ilyen módon, és az idén is hasonló mennyiségre számít Pál Tamás. Az ügyvezető ugyanakkor megemlítette, hogy új jelenség ütötte fel a fejét: a szállítás alkalmával gyakran szembesülnek ugyanis azzal, hogy megelőzték őket és csupán az ágakat hagyták a tárolók mellett. „Valaki már előttünk eljár, és a törzseket elviszi, gondolom, tűzifának” – mondta az igazgató.

Tűzifa lesz a csíkszeredai karácsonyfákból

Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere az Agerpres-nek elmondta, hogy a karácsonyfák újrahasznosítása bevett gyakorlat a városban, több mint tíz éve tart. „Az olajtól a karácsonyfákig mindent újrahasznosítunk, amit csak lehet, és még így is hosszú út áll előttünk, amíg elérjük az Európai Unió által elvárt százalékos arányokat az ilyen típusú hulladékok szelektív gyűjtése és újrahasznosítása terén” – mondta Bors Béla a hírügynökség érdeklődésére.

Az elöljáró hozzáfűzte: a városközpontban felállított két, nagyméretű karácsonyfát is újrahasznosítják: legkésőbb január végéig a városi kertészet telephelyére szállítják, összevágják, és a rászorulóknak adományozzák tüzelőnek.

Fontos volna, hogy minden műanyagtól szabadítsuk meg a fákat

Otthon is hasznosíthatjuk a karácsonyfákat, hívta fel a figyelmet bejegyzésében Szebenyi Péter környezetvédelmi influenszer, előadó, környezetmérnök. A szakember közösségi oldalán néhány fontos szempontra is felhívta a figyelmet:

  • Gondosan távolítsuk el a díszeket, mielőtt megszabadulunk a fától, minden díszt, szaloncukrot és égősort szedjünk le róla, hogy tiszta és újrahasznosítható legyen.
  • Helyi gyűjtést sok településen szervezett keretek között tartanak, ahol külön begyűjtik a fenyőfákat. Nézzünk utána, mikor és hol zajlik az elszállítás!
  • A fákat gyakran aprítják és mulcsként hasznosítják, így visszakerülhetnek a természetbe vagy energia lesz belőlük égetéssel.
  • A komposztálás is szóba jöhet, ám akkor legalább hét évet rá kell szánnunk a folyamatra, mivel ennyi idő átlagosan a tűlevél lebomlása.
  • Ha kellően kreatívak vagyunk, akkor az ágakból készíthetünk madáretetőt vagy támasztékot a növényeinkhez.
  • Fontos tudni, hogy ne égessük el a fenyőt a kandallóban vagy kályhában! A gyanta miatt veszélyes gázokat bocsáthat ki és rontja a berendezés fűtési hatásfokát is.
  • Tedd fenntarthatóvá az ünnepek lezárását, és gondoskodj környezetbarát módon a fenyőfáról!

Itt pedig egy videó szintén Szebenyi Pétertől a karácsonyfa újrahasznosításról.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?