Mi látható az éjszakai égen augusztusban?
Augusztus elején szuperhold lesz. Szerdán és csütörtökön este érdemes lesz a Holdat nézni, mert fényes „csillag” látható mellette.
Augusztus 1-jén este telihold lesz, a Hold 1-ről 2-ára virradó éjszaka egész éjjel látható majd – írja a Hotnews.ro az Admiral Vasile Urseanu csillagvizsgáló kalendáriumára hivatkozva. A Hold kedden este akkor kel fel, amikor a Nap lenyugszik, és akkor nyugszik le, amikor a Nap felkel.
Kék Hold, a két és fél évenkénti ritkaság
Mivel a Hold augusztusban van a legközelebb a Földhöz, a szokásosnál nagyobbnak fog tűnni. Ezt nevezik szuperholdnak, szemben azzal, amikor a Hold a legtávolabb van a Földtől. E két pozíció között több mint 50 000 km a különbség.
Ezután a hónap utolsó napjáig, augusztus 31-ig kell várnunk, hogy ismét láthassuk ezt a ritka jelenséget. Akkor a Kék Holdat, azaz augusztus második teliholdját láthatjuk majd. A szakértők azt javasolják, ne hagyjuk ki, mert a következő 2026-ban lesz.
Augusztus első szuperholdja idején a Hold 357 304 kilométerre lesz a Földtől, míg augusztus 30-án még közelebb, 357 184 kilométerre, írja az astro-urseanu.ro.
A kék Hold a köznyelvben az ugyanabban a naptári hónapban bekövetkező második teliholdat jelenti. Általában csak két és fél évente egyszer fordul elő. Az elnevezés ellenére a Hold nem lesz kék. A kifejezés valójában egy 16. századi kifejezésből származik, amelyben a kék Hold olyasvalamire utalt, ami soha nem történt meg, és később a ritka jelentést vette fel – olvasható az Encyclopaedia Britannica szerint.
A Szaturnusz is jobban ragyog
Augusztus 2-án és 3-án este a Hold a Szaturnusz közelében halad el. Keleten este 10 órától látható a Szaturnusz. Ez a gyűrűs bolygó jelenleg 1,3 milliárd km távolságra van tőlünk. Ezen a héten könnyen azonosítható a bolygó, mert a Hold a közelben halad el.
Augusztus 2-án és 3-án este 23 óra körül érdemes megnézni a Holdat, hiszen a közelben egy fényes, sárgás „csillag” látható, amely nem más, mint a Szaturnusz bolygó.
A Jupiter két órával később, éjfél körül kel fel, de az éjszaka hátralévő részében nagyon fényes csillagként látható. Balra tőle a Plejádok, a Bika csillagképben található csillagcsoport.
CSAK SAJÁT