Mennyit keres egy háziorvos és egy poliklinikán dolgozó szakorvos?

A háziorvosok és járóbeteg-ellátásban dolgozó szakorvosok napok óta tartó iltakozásai közepette azt vizsgálta meg a Hotnews.ro, hogy mennyit is keresnek, kereshetnek havonta az érintett orvosok. Az összeg, amelyet egy háziorvos havonta kap a CNAS-tól – a biztosítónak kiszámlázott orvosi szolgáltatások alapján–, nem az orvos fizetése, hanem a rendelő teljes bevétele. A végén többnyire 5-6 ezer lejjel maradnak. A szakorvosoknál másképp megy az elszámolás, ők, amit kiszámláznak nekik, azt vihetik haza.

„Egy kórházi orvos, ha 15 000 lejt kap, az a 15 000 lej az övé. Mi, ha havi 15 000 lejt kapunk az egészségbiztosítótól, abból a 15 000 lejből adót kell fizetnünk az államnak, és fedeznünk kell a rendelő összes költségét, és miután ezeket a kiadásokat mind levágtuk az összegből, csak ami ezek után marad, az a fizetésünk” – magyarázza a HotNews.ro-nak Dr. Alina Drăghici pszichiáter, aki részt vett a keddi tüntetésen a bukaresti Apaca Poliklinikán.

A kiadások a személyzet fizetésétől, a rezsiköltségeken át, a fogyóárúig, esetenként orvosi felszerelésre szánt banki részletekig, adókig terjednek.  A portál által megkérdezett orvosok azt mondták, hogy az egészségbiztosító által elszámolt havi összeg a rendelőjük szolgáltatásaiért eléri a 20,000 – 30,000  vagy akár 40 000 lejt is. Ebből kell a rendelő összes költségét kifizetniük, és ebből marad meg a fizetésük.

Illusztráció | Fotó forrása: PexelsMint mondták, a biztosító által kiszámlázott összeg praxisonként eltérő, és számos változótól függ: a konzultációk és nyújtott orvosi szolgáltatások számától, az orvos szakterületétől (a járóbeteg-szakrendelők esetében a különböző orvosi szakterületek konzultációit különbözőképpen pontozzák és fizetik ki), valamint az orvos listáján szereplő betegek számától, a háziorvosok esetében.

A hónap végén 5,000-6,000 lej marad

A tiltakozó orvosokat kérdezve, kiderült, hogy egyesek közülük a hónap végén 5.000-6.000 lej körüli nettó jövedelemmel maradnak, mások 8.000-10.000 lejjel, a legszerencsésebbek pedig akár a 15.000-20.000 lejt is elérhetik egy hónap alatt, ha sok betegük és konzultációjuk van, és sok szolgáltatást számláznak az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak.

Illusztráció | Fotó forrása: PexelsAz orvosok elmondása szerint nem érik el a 10-15 ezer lejes nettó fizetést, ahogyan azt Marcel Ciolacu miniszterelnök nemrég kijelentette. Ezek az összegek legfeljebb a praxis teljes bevételét jelentik, és csak néhány praxisnak maradnak ilyen összegek.

A pontérték csökkentése a fő panasz

Az orvosok fő panasza nem az, hogy alulfizetik őket, hanem az, hogy a biztosító kevesebbet akar nekik fizetni, mint tavaly, írja a Hotnews.ro. Mind a háziorvosok, mind a járóbeteg-rendelők szakorvosainak jövedelme várhatóan csökkenni fog idén a tavalyi év második feléhez képest, amikor emelkedett a biztosítóház által az orvosok szolgáltatásainak elszámolására javasolt, múlt héten közzétett összegek alapján, amelyeket a döntéshozatal átláthatósága jegyében közöltek.

A járóbeteg-ellátásában nincs fejkvóta, de kiadások sem

A szakorvosok kevésbé szerencsések, mint a háziorvosok, hiszen előbbiek csak az orvosi szolgáltatásokért kapnak fizetést, míg a háziorvosoknak automatikusan pénz jár minden egyes listájukon szereplő beteg után, állapítja meg a portál. Amellett, hogy az orvosi szolgáltatásokért fizetett pontérték magasabb a háziorvosok esetében, mint a járóbeteg-szakrendelők számára, a háziorvosok nagy előnnyel indulnak azért is, mert havonta fejkvóta szerint kapnak pénzt, azaz minden egyes listán szereplő betegük után, függetlenül attól, hogy a páciens abban a hónapban felkeresi-e a háziorvosát vagy sem.

A 2023-ban egy főre jutó 12 lejt és a 2024-es 7,7 lejt, ha megszorozzuk az orvos listáján szereplő betegek számával, az eredmény az az összeg, amelyet az orvosi rendelő havonta fejkvótaként kap a biztosítótól. Az összegek azonban ezen a téren is nagy eltéréseket mutatnak, hisz vannak orvosok ezer pácienssel, és vannak orvosok, akiknek a listáján 4000-en is vannak. Ezen a pénzen kívül a háziorvosokat az orvosi szolgáltatásokért – konzultációért és egyéb kapcsolódó szolgáltatásokért – külön számlázzák. Ezek mindegyikének meghatározott pontszáma van. Egy pont értéke tavaly 8 lej volt, és várhatóan 2024-re 6,2 lejre csökken. Egy háziorvos átlagosan tíz pont körüli pontszámot kap egy páciens után, aki a rendelőben felkeresi, ami azt jelenti, hogy egy orvos 2024-ben konzultációnként körülbelül bruttó 60 lejt kapna a CNAS-tól.

Illusztráció | Fotó forrása: az Apaca Poliklinika Facebook-oldalaA járóbeteg-ellátásban dolgozó szakorvosoknak viszont nincs ilyen beteglistájuk, így számukra nincs fejkvótapénz. Nekik csak az orvosi szolgáltatásonként felszámított pontok maradnak, melyek a bonyolultsági foktól és az orvosi szakterülettől függenek. A szakemberek azt hozzák fel, hogy a biztosító 2024-ben bruttó 35 lej körüli összeget fizet nekik egy konzultációért, míg egy magánklinikán egy konzultáció ára 200-300 lej. 

Ráadásul az egészségbiztosító 15 percet határoz meg egy konzultáció időtartamaként, amibe az orvosok egy része nem tud beleférni. Mind mondják, ennyi idő alatt nem tudnak végigmenni a bürokratikus feladatokon – az egészségügyi kártya érvényesítése a rendszerben, a papírmunka –, és még megvizsgálni a pácienst, majd orvosi tanácsokkal ellátni. Egyesek közülük több időt töltenek a beteggel, ami azt jelenti, hogy pénzt veszítenek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?