Menedékhely Zilahon: nappal is a központban maradhatnak a hajléktalanok

A héten mínusz 10 fok alá süllyedt a hőmérséklet az ország nagy részében, ilyenkor pedig a hajléktalanok helyzete méginkább nehezebbé válik. Nagyvárosokban gyakran látni őket állomásokon, tömbházlakások bejáratánál, aluljárókban. Sokszor elhanyagolt épületekben, régi, használt matracokon hajtják álomra fejüket. Zilahon a hajléktalanok helyzete a más megyeközpontban lévő társaikéhoz viszonyítva elfogadhatóbbnak mondható, mivel egy tiszta és modern menedékhelyen tölthetik a napjaikat.

Fazakas Miklós alpolgármesterrel ellátogattunk a városban lévő éjjeli menedékhelyre, amely az Aleea Toamnei utcában, a Simion Barnutiu negyedfben működik, és ahol átlagban 45 személy lakik, de mint megtudtuk, ha többen érkeznek, azoknak is biztosított a szállás. „Több évtizede működik a hajléktalanszálló, melynek fenntartása nem olcsó, helyi költségvetésből biztosítják a működést. Vannak állandó bentlakók, nappal munkába járnak, éjszakára visszamennek a menedékhelyre. Az ott élőknek ingyen reggelit és vacsorát biztosítanak” – mondta az alpolgármester.

A szerző felvétele

A zilahi menedékhely az ország egyik legmodernebb, legtisztább „otthona”, megtörtént, hogy más megyékből is jöttek hajléktalanok, mert híre ment, hogy az itt lakók európai szintű szolgáltatásokban részesülnek. Az éjjeli menedékhelyen hét szoba van, mindegyik szobában nyolc ágy, tévé, szekrény, és néhány szobához külön mellékhelyiség is tartozik. Az épületben meleg van és mindenhol tisztaság. A folyosón fogas és automata kávégép, a falon lévő hirdetőtáblán belső szabályzatot tartalmazó felhívás.

Fazakas Miklós elmesélte, hogy néhány ott lakó saját jövedelemmel rendelkezik, dolgozik, amikor nincs munkájuk, a közelben lévő nappali centrumban vannak. A valamikor hőközpontként szolgáló épületet helyi rendőrök felügyelik délután 7 és reggel 7 óra között, de pszichológus és orvosi asszisztensek is állnak a hajléktalanok rendelkezésére. A nappali központban ugyanúgy, mint a menedékhelyen, a kinti hideghez képest meleg várja az oda érkezőket, a falak tiszták, fehérre meszeltek, és a rend meg a tisztaság példaértékű. Többségük ismeri az alpolgármestert, gondjukkal gyakran a ,,domnu’ vice”-t keresik meg, sokszor őhozzá fordulnak.

A nappali központban több kisebb helyiség van: egyikben könyvtár tv-vel, másikban pingpongasztal és kondigépek, de a leglátogatottabb az internettel rendelkező, számítógépekkel berendezett terem. Az ott lévők többnyire csendesek, alkalmazkodnak. Azért élnek az önkormányzat által biztosított lehetőséggel, mert nincs saját lakásuk, családjuk, vagy ha van, akkor nem tartják már velük a kapcsolatot. Többnyire egyedül élnek, nincs gyerekük.

„A menhely mellett a kábítószerfüggők és az alkoholistáknak is biztosítunk egy helyiséget. Átlagban, az utóbbi időben 6-10 személy érkezett ide, akik miután kijózanodtak, elhagyták a helyet. Ők inkább télen, a mínusz fokokban élnek az önkormányzat által kínált lehetőséggel, nyáron többnyire a szabad ég alatt, padon, parkokban találkozni velük, bár az otthonban adott a tisztálkodási lehetőség és megfelelő körülmény” – mondta az alpolgármester.

Fazakas Miklós ismertette: a kedvező színvonalat a hajléktalanok számára a zilahi önkormányzat támogatásával biztosítják, évi közel 1,8 millió lejt különítenek el a helyi költségvetésből az étkeztetésre, fizetésekre, felügyeletre és más kiadásokra.

(Nyitókép: Adobe Stock)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?