banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Mellszoborral állítottak emléket báró Vécsey Miklósnak Sárközújlakon

A szatmári kisváros, Sárközújlak egyik építője volt az egykori Szatmár megyei főispán, az ő nevéhez fűződik a helyi templom és a kastély megépítése is.

Vasárnap fontos pillanathoz érkezett a sárközújlaki magyar közösség: leleplezték a város történetének kiemelkedő személyisége, báró Vécsey Miklós mellszobrát. A helyi RMDSZ és a Vidám Nyugdíjasok Egyesület karöltve hozta össze a szoborállítást, amely Csáki Ferenc korábbi iskolaigazgató kezdeményezése alapján valósult meg.

A közösség emlékszik, összefogásának eredménye a szobor | Fotó: Czinzel László

A Vécsey Család neve összeforrt Sárközújlakkal: a XVIII–XIX. században itt élő nemezi család nevéhez fűződik számos nagy megvalósítás: egy jelenleg sajnos erősen leromlott állapotban lévő, de egykoron pompás kastély felépítése, vagy éppen a helyi templom megépítése. A szobor – Petrovics István sepsiszentgyörgyi szobrászművész alkotása – épp a Szent Kereszt felmagasztalása római katolikus templom mögötti parkban talált új otthonra.

A templom mögötti parkba kapott helyet a szobor | Fotó: Czinzel László

Beszédében Piricsi Artúr, a város polgármestere kiemelte: szobrot állítani valakinek azt jelenti, hogy őrizzük emlékét, él bennünk a tisztelet az általa képviselt eszmék, értékek iránt.

Petrovics István sepsiszentgyörgyi szobrászművész alkotása | Fotó: Czinzel László

„Báró Vécsey Miklós főispánkét, a közigazgatás vezetőjeként nemcsak a törvény rendjének őreként működött, hanem közössége ügyének élő szolgájaként. Olyan korban vállalta e tisztséget, amikor a közélet kihívásai és a nemzet sorsa szorosan összefonódott. Nem uralkodott, hanem szolgált; nem emelkedni mások fölé, hanem összekötni: a kormányzatot a vidékkel, a törvényt az igazsággal, a rangot az emberséggel” – mondta a sárközújlaki polgármester.

Pataki Csaba, Szatmár megyei tanácselnök beszédében elmondta: az, hogy valakire 200 év múlva is emlékeznek, azt jelenti, hogy meghatározó szerepe volt a közösség építésében – tehát ne csak kastélyt, templomot és iskolát épített Sárközújlakon és a környező falvakban, hanem a közösség formálásában is részt vett.

Kétszáz éve őrzik emlékét | Fotó: Czinzel László

„Ahhoz, hogy változzon a világ Sárközújlakon, az ő munkájára is szükség volt, ám mindannyiunk munkájára szükség lesz. Van egy dicső múltunk, de legyen megbízható, előremutató jövőnk!” – mondta.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?