Megkérdőjelezhető a tűzvédelmi engedélyek kiállításának rendszere: iskolák, kórházak egy részénél ez még csak nem is kötelező

A Ferma Dacilor panziónál történt tragikus kimenetelű tűzvész újra a tűzvédelmi engedélyekre, illetve azok hiányára terelte a figyelmet. Miközben a gyanútlan állampolgár arra számítana, hogy a tűzvédelmi jóváhagyás megléte szavatolhatja a biztonságát tűz esetén, a valóságban Romániában három nagy kategóriába sorolhatók az épületek ebből a szempontból.

Elsősorban vannak olyan ingatlanok, melyek rendelkeznek tűzvédelmi engedéllyel, tehát megfelelnek az előírásoknak, de az 1992 előtt épült ingatlanok esetében erre a jóváhagyásra nincs is szükség. A harmadik kategóriába tartoznak azok az épületek, melyek esetében a törvény kötelezi az engedély beszerzését, ám azt különböző okok miatt nem váltották ki, vagy nem kapták meg. A Maszol által megszólaltatott kórházigazgató arra hívta fel a figyelmet, a középületek esetében csak kormányzati programmal lehetne orvosolni, hogy ezek maradéktalanul megfeleljenek a tűzvédelmi előírásoknak.

Illusztráció: Pexels

Bonyolult és változó szabályozás

A vonatkozó jogszabály az elmúlt évtizedekben többször is változott. Például 1998 előtt a tanintézeteknek egyáltalán nem kellett tűzvédelmi engedélyt kiváltaniuk. Ezt akkor megváltoztatták, a 700 négyzetméteresnél nagyobb iskolák számára kötelezővé tették a jóváhagyást, később már 500 négyzetméteresnél tágasabb tanépületre kiterjesztették a kötelezettséget. Aztán 2006-ban elfogadták a 571-es kormányhatározatot, amely szerint az 1992 előtt épült ingatlanok esetében csak akkor kell kiváltani a tűzvédelmi engedélyt, ha módosításokat hajtanak végre az épületben. Aztán legutóbb 2022 szeptemberében módosult a szabályozás, akkor tették közzé a Hivatalos Közlönyben az 1.181. számú határozatot, amely az 571/2016. számút módosítja és kiegészíti. Ez szerint az oktatási épületeket a tanulók életkora szerint differenciálják.Ferma Dacilor | Fotó: Prahova Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség

Mindez oda vezetett, hogy jelenleg a több mint 25 000 épületből, ahol gyerekek tanulnak, csak mintegy 16 százalék rendelkezik tűzvédelmi engedéllyel. Az 1992 előtt épült ingatlanokra, ha időközben nem módosították, nem is kell kiváltani a jóváhagyást. A kórházak esetében sem jobb a helyzet, a hazai több mint 1300 kórházépületből mintegy 700 rendelkezik ilyen engedéllyel. Az egészségügyi minisztérium fennhatósága alá tartozó 58 kórház közel felének nincs tűzvédelmi engedélye, összesítette a Digi24 hírtelevízió az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség adataira támaszkodva.

A tűzvédelmi engedély megléte nem zárja ki a katasztrófát

A Kovászna és a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőségek korábban a Maszol megkeresésére leszögezték, a tűzvédelmi engedély azt igazolja, hogy a kiadása időpontjában a tűzbiztonság minőségi követelménye tekintetében a műszaki előírásokat betartották. Ez nem jelenti azt, hogy a veszélyhelyzet, például a tűz kitörése kizárt, hiszen ez az épület karbantartásától és használatától is függ.

A tűzvédelmi engedély nélküli épület használata szabálysértésnek minősül, és 20 ezertől 50 ezer lejig terjedő bírsággal büntetendő, a kereskedelmi, kulturális és turisztikai célra használt épületek esetében a tevékenység is felfüggeszthető, de ez a tanintézetek esetében nem alkalmazható, részletezik. Ugyanakkor a tanintézeteket évente kétszer ellenőrzik, és folyamatosan szerveznek felkészítőket a pedagógusoknak, alkalmazottaknak, ugyanakkor tűzvédelmi gyakorlatokat is tartanak.

Nehezen betartható követelmények

A tanintézeteket rendszeresen ellenőrzik a katasztrófavédelmi felügyelőség szakemberei, esetenként figyelmeztetnek, és bírságolnak, mondta el megkeresésünkre Kiss Imre, Kovászna megyei főtanfelügyelő. Ugyanakkor rámutatott, a törvénykezés roppant bonyolult, az előírások szerint az iskolák számottevő részének gyakorlatilag nincs is szüksége tűzvédelmi engedélyre.

Illusztráció: Pixabay

Általánosságban három kategóriába sorolhatóak az oktatási épületek. Az 1992 előtt épültek esetében nem kell kiváltani a jóváhagyást, hiszen eleve más szabályozás alapján épültek, nem lehet számon kérni, hogy megfeleljenek egy évtizedekkel később elfogadott törvénynek. A másik kategória, ha ezeken az épületeken bármilyen beavatkozást végeztek, akkor már engedélykötelessé váltak. Már a terveket a katasztrófavédelmi felügyelőség engedélye és útmutatása alapján kell elkészíteni, innentől a tervező, a kivitelező és a fenntartó feladata, hogy ezeket be is tartsa. Hasonlóképpen a harmadik kategóriába tartozó, vagyis új építésű ingatlanok már meg kell feleljenek a jelenlegi szabályozásnak.

A gond az, hogy több olyan 1992 után épült ingatlanban korábban megtörtént a beavatkozás, átépítették, főjavításokon estek át, ám az azóta megváltozott követelményeknek nem felelnek meg, részletezte Kiss Imre. Ezeket újra át kellene építeni, elbontani, tűzlépcsőt hozzáépíteni, elköltöztetni a kazánt. Kovászna megyében a 337 oktatási épületből jelenleg hatvannégy nem rendelkezik tűzvédelmi engedéllyel azok közül, amelyek ezt ki kellene váltsák. További 224 épület pedig 1992 előtt épült, tehát nem is kell beszerezzék a jóváhagyást. Ez nem jelenti azt, hogy ezek az épületek nem biztonságosak, annál is inkább, hogy a tűzoltók folyamatosan ellenőrzik, tanévente három-négy tűzvédelmi gyakorlatot szerveznek a tanintézetekben, szögezte le Kiss Imre.

Kormányzati szintű megoldásra lenne szükség

A kórházak rengeteg feltételnek kell eleget tegyenek, hogy megszerezzék a tűzvédelmi engedélyt, hívta fel a figyelmet András-Nagy Róbert. A sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója elmondta, kinti és benti tűzvédelmi rendszer, tűzfigyelő rendszer, biztonsági víztartály megléte is feltétel, de személyzeti előírásokat is teljesíteniük kell. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy folyamatosan változik a szabályozás, amióta a sepsiszentgyörgyi intézmény elkezdte az engedélyeztetés folyamatát, legalább háromszor módosultak a vonatkozó előírások.Sepsiszentgyörgyi kórházi építkezés | Fotó: Zsigmond István

„Ameddig valamelyik szakminisztérium, az egészségügy vagy a belügy, nem különít el erre pénzforrásokat kórházakra lebontva, ezek a helyzetek nem fognak megoldódni. A Számvevőszék kórházakról készült jelentésében számszerűsítették, hány kórháznak nincs tűzvédelmi engedélye, ez egy olyan kiindulópont kellene legyen, ami felgyújtja a lámpát a döntéshozóknál, hogy egy rendszerszintű problémáról van szó. Kérdés, mennyire van szándék kormányzati szinten ezt megoldani, hiszen egyetlen kórház költségvetéséből nem lehet kigazdálkodni egy ilyen mértékű beruházást” – szögezte le András-Nagy Róbert.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?