Megdöbbentő adatok: Romániában a várandós nők 28 százaléka fogyaszt alkoholt

A romániai várandós nők 28 százaléka fogyaszt alkoholt a terhesség kilenc hónapja alatt, és az alkoholelvonási tünetekkel születő csecsemők előfordulása kétszerese az uniósnak átlagnak.

Románia a második helyen áll az Európai Unióban a felnőttek alkoholfogyasztásának gyakorisága tekintetében.
A romániai felnőttek mintegy 35 százaléka havonta legalább egyszer túllépte a nagy mennyiségű alkoholfogyasztás határát.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2023-ra vonatkozó, az Adevărul újságírói által elemzett adatai szerint Románia a második helyen áll az Európai Unióban az elfogyasztott alkohol mennyiségét tekintve. A férfiak heti 15 alkoholos italt, míg a nők heti nyolcat isznak meg. Moldvában és Olténiában a legnagyobb az alkoholfogyasztás.Fotó: PexelsMég aggasztóbb, hogy egyre több gyermek és tinédzser próbálja ki a szeszes italt. Romániában az UNICEF statisztikái szerint a 14-18 éves serdülők 42 százaléka fogyasztott már legalább egyszer alkoholtartalmú italokat. A statisztikák szerint az országban a terhes nők 28 százaléka iszik alkoholt a kilenc hónapon belül, és az alkoholmegvonásos tünetekkel születő gyermekek előfordulása kétszerese az uniós átlagnak.

Radu Țincu orvos-toxikológus a Digi24 hírtelevíziónak kifejtette, a fiatal korban történő alkoholfogyasztásnak rengeteg kockázata van: megzavarja a központi idegrendszer fejlődését, rontja a figyelmet, a gondolkodást és a memóriát. A kisgyermekek a felnőttek viselkedését másolják, ezért fontos, hogy a nevelés otthon kezdődjön, hangsúlyozta az orvos. Hozzátette, azoknál a csecsemőknél, akik az anya terhesség alatti alkoholfogyasztása miatt alkoholmegvonással születnek, magzati alkoholszindróma alakul ki, az agy nem fejlődik megfelelően, kisebb lesz a születési súlyuk.Illusztráció: PexelsAz alkoholfogyasztás mintegy 200 betegséggel hozható összefüggésbe, ezenfelül baleseteket, traumákat, munkahelyi sérüléseket, erőszakot okozhat, figyelmeztetnek az Országos Közegészségügyi Intézet szakemberei. Emellett velejárója lehet az alacsony önértékelés, depresszió, szorongás, viselkedési zavarok, öngyilkossági kockázat. Befolyásolja a memóriát, a figyelmet, az ítélőképességet, rontja a döntéshozatalt, az alkoholt fogyasztó fiataloknál négyszer nagyobb a kockázata annak, hogy felnőttkorukban alkoholfüggővé válnak, sorolják a szakemberek. Azt javasolják, hogy a teherbeesést tervező vagy már terhes nők teljesen kerüljék az alkoholfogyasztást.

A statisztikák szerint az alkohol évente 3 millió halálesethez járul hozzá világszerte, a globális betegségteher 5,1%-áért felelős, és a 15-49 évesek körében a korai halálozás és a fogyatékosság vezető kockázati tényezője. Világszerte a 11-15 évesek körében a halálesetek körülbelül egyharmada az alkohollal összefüggő közúti balesetek miatt következik be.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?