Megállította a ratosnyai vízerőmű miatt tervezett erdőirtást a Kolozsvári Ítélőtábla
A Kolozsvári Ítélőtábla kedden helyt adott két civil szervezet kérésének, és felfüggesztette a kormány azon rendeletét, amely lehetővé tette több mint 30 hektár erdő végleges kivonását az állományból a Kelemen-havasok Nemzeti Park területén a ratosnyai vízerőmű megvalósítása érdekében, számol be a News.ro. Az ítélet nem jogerős, öt napon belül megfellebbezhető.
Mint június elején írtuk, a vízerőmű már majdnem teljesen elkészült és úgy tervezték, hogy idén novemberben üzembe helyezik, amikor is a kolozsvári ítélőtábla úgy döntött, hogy felfüggeszti a beruházásra kiadott környezetvédelmi engedélyt.
A bíróság honlapja szerint a Declic és a Bankwatch România kolozsvári részlege kezdeményezésére született döntés felfüggeszti a 2025/327. számú kormányrendelet végrehajtását a per érdemi elbírálásáig. A keresetet a román kormány, a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőgazdálkodási Minisztérium, valamint a Hidroelectrica S.A. ellen nyújtották be. A bíróság elutasította a kereset érdektelenségi kifogását, a döntést öt napon belül meg lehet fellebbezni a Kolozsvári Ítélőtáblán.
Második bírósági győzelem
A Bankwatch romániai kolozsvári szervezete szerint ez a projekt második bírósági győzelmük, miután júniusban már felfüggesztették a folyamatot megalapozó környezetvédelmi engedélyt is. A fakivágási munkákat leállították, amíg a legfelsőbb bíróság is nem dönt a rendelet törvényességéről.
„A kormányhatározat nem alapult semmilyen joghatással bíró környezetvédelmi megállapodáson, mivel a 2024/6-os számú megállapodást a Kolozsvári Ítélőtábla véglegesen felfüggesztette. Üdvözöljük a bíróság döntését” – nyilatkozta Roxana Mândruţiu, a Declic ügyvédje.
A Declic és a Bankwatch szerint a fakivágás folytatódott jőnius eleje óta, ahogy azt műholdképek és az Erdő Felügyelője alkalmazás adatai mutatják: „több tucat kamion szállította az illegálisan kitermelt fákat. A Declic közösség felhívja Diana Buzoianu környezetvédelmi minisztert, hogy küldje ki ellenőrző testületét Ratosnyára, hogy megállapítsa a jogsértéseket és visszaéléseket – valakinek ezért felelnie kell” – mondta Roxana Pencea Brădățan, a Declic kampánykoordinátora.
Csak 0,081 százalékkal járulna hozzá
A két szervezet szerint a ratosnyai vízerőmű az egyik legvitatottabb energiaprojekt Romániában, amely évi csupán 0,081%-kal járulna hozzá az ország villamosenergia-termeléséhez, miközben egyedülálló ökoszisztémát áldozna fel, Natura 2000-es területet
„Ez a második bírói döntés igazolja, hogy nem tartották be a jogkövetelményeket, ellentétben a politikusok – Burduja és Mircea Fechet – nyilatkozataival, akik azt állították, hogy a projekt törvényes és a zöld átmenetet szolgálja. A bíróság viszont megerősítette, hogy a környezeti engedélyeket jogellenesen adták ki és a projekt valós környezeti kockázatokkal jár” – mondta Viviana Stoica, a Bankwatch erőmű-kampányának koordinátora.
Az zöld szervezetek azt mondják, Ratosnyán 39 hektár erdőt kellene kivágni és a Ratosnya folyó vízhozamát csökkenteni, ami komoly veszélyt jelentene a dunai galócára, egy ritka lazacfajtára. Mint megjegyzik, a hatóságok szerint „a kár már megtörtént”, de a műholdfelvételek és terepi megfigyelések arra utalnak, hogy az ökoszisztéma még él.
Sebastian Burduja volt energiaügyi miniszter április elején arról beszélt, hogy „a ratosnyai vízerőmű az első befejezett és újraindított erőmű lesz az országban”, és hogy a beruházás 89%-ban elkészült. Azt is hozzátette akkor, hogy „a közeljövőben megkezdődnek a fakitermelések” – több mint 30 hektár területet szabadítanak fel a munkálatokhoz, és ha minden „jól megy”, akkor ősszel megtelik a tó medencéje – 720 méteres magasságig.
„Jelenleg a munkálatok 89%-ban befejeződtek, és a román állam több mint 714 millió lejt fektetett be itt! Kár lett volna feladni a harcot, nem igaz? Az év végéig Ratosnya energiát fog szállítani az Országos Villamosenergia-hálózatba! Egy álom válik valóra 36 év után” – mondta még tavasszal Sebastian Burduja.
CSAK SAJÁT