Megalakulásának 30. évfordulóját ünnepelte Nagyenyeden a pedagógusszövetség

A Romániai Magyar Pedagógusszövetség (RMPSZ) 30 éves jubileuma alkalmából a Gál Kelemen Oktatási és Módszertani Központ szervezett régiós konferenciát, melynek címe Felelősen a közösségért, témája pedig az RMPSZ érdekvédelmi tevékenysége volt. A szervezésbe betársult a rendezvénynek otthont adó, ebben a tanévben megalapításának 400. évfordulóját ünneplő Bethlen Gábor Kollégium, illetve a Fehér megyei tanfelügyelőség. A jubilálók köre tovább bővült azzal, hogy a program keretében megünnepelték a Fehér Megyei Magyar Pedagóguskonferencia 10. évfordulóját.

Az esemény a Bethlen Gábor Kollégium kórusának fellépésével kezdődött Szabó Zsombor zenetanár vezényletével. Az előadások között többször felcsendülő kórusműveket a diákok által előadott ballada- és versmondás egészítette ki. Az esemény moderátora Virág Erzsébet közép-erdélyi alelnök volt, aki a rendezvény szervezésében is oroszlánrészt vállalt.

Az ünnepélyes megnyitón köszöntőbeszédet mondott Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ országos elnöke, aki kiemelte: az RMPSZ-rendezvények teret biztosítanak arra, hogy megtaláljuk annak a lehetőségét, hogy nyomon kövessük az új módszereket, az oktatást, az oktatók és a pedagógusok munkájának feltérképezése által a valódi minőségi oktatásról beszéljünk. Ezek az alkalmak egy olyan felületet teremtenek, ahol az anyanyelven való oktatás kerül előtérbe, és felhívta a jelenlévők figyelmét arra is, hogy nagyon fontos az új tapasztalat, a gyakorlatok és az is, hogy az új kutatási eredmények minél hamarabb jussanak el hozzánk és a lehető leghamarabb beépüljenek a gyakorlatba. A 30 éves jubileumot említve Burus-Siklódi Botond hozzátette: köszönet jár az alapító tagoknak a szervezet létrehozásáért és az idők során állandósult érdekvédelemért is.

A rendezvénynek otthont adó nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium | Fotó: A tanintézet Facebook-oldala

Lőrincz Helga, Nagyenyed pedagógus végzettségű alpolgármestere dióhéjban felelevenítette a Fehér Megyei Magyar Pedagóguskonferencia főbb vonatkozásait, a rendezvény ötletgazdájaként pedig kiváltképp örült annak, hogy minden évben más megyéből is érkeztek résztvevők, a jelenlegi Fehér megyei RMPSZ elnöknek, Szabó Csilla Erzsébetnek pedig átadott egy emlékalbumot.

Az eseményen jelen volt Benedek Zakariás parlamenti képviselő is, aki átadta az SZKT és a képviselőház üdvözletét, majd sok kitartást kívánt a pedagógusoknak, akikre – mint mondta – egyre nagyobb felelősség hárul az utóbbi időszakban, hiszen az egészségügyi válság mellé a társadalmi válság társul, amely a mindennapi munkájukban csapódik le.

Szőcs Ildikó, a rendezvénynek otthont adó Bethlen Gábor Kollégium igazgatója szerint a pedagógusi munka hatékonysága és az intézményvezetés is sok esetben azon múlik, hogy „a tanügyi törvényen hogyan tudunk lavírozni”. Hálózatokban kell gondolkodni, hiszen ezeket a hálózatokat emberek alkotják. Továbbá hangsúlyozta azt is, hogy dolgokat megvalósítani csak csapatban lehet és arra is reflektált, hogy a 21. században miként érvényesülnek a különböző munkaköri szerepmodellek.

Szabó Csilla Erzsébet, a Fehér megyei RMPSZ elnöke szerint felemelő érzés számára azt látni, hogy több mint 80 résztvevő van jelen az eseményen. „Olyan világot élünk, ahol a sürgős megelőzi a fontosat, pedig a fontos dönti el a mát és a holnapot” – idézte a megyei elnök egy korábbi konferencián megszerzett tapasztalatát, utalva arra, hogy a viszontlátás apró öröme a legfontosabb és az esemény eredményessége a hozzáállásokból tevődik össze.

A szerző felvétele

A köszöntőbeszédeket az érdekes kérdéseket felvető előadások követték. Matekovits Mihály alelnök Az RMPSZ szerepe és feladatai a szórvány-, illetve a tömbmagyarság körében című előadásában röviden felvázolta a szervezet megalakulásának körülményeit, kiemelve annak céljait: „A szövetséget a vezetőség és a tagok úgy igyekeztek felépíteni, hogy a minőség jegyében pótolni tudják mindazokat a hiányosságokat, amelyeket az állami intézmények nem tudnak biztosítani”.

Szőcs Judit, az RMPSZ volt alelnöke, a Gál Kelemen Oktatási Központ egykori vezetője Érdekvédelem: konfrontáció és/vagy értékteremtés című előadásában az elmúlt évtizedek olyan sikeresen megoldott kritikus pillanatait elevenítette fel – a magyar igazgatók önkényes leváltásától kezdve a helytelenül magyarra fordított tankönyvek visszavonásáig –, amelyek megoldásában nagy szerepe volt a pedagógusszövetségnek. 

Csatlós Erzsébet Zsófia Erőtér – a megmaradás vonzásában című szuggesztív előadásában a vasreszelék és a mágnes hasonlatával élt. A többség húzódik a mágneshez, ez lehetne akár a tömbmagyarság, illetve a mágnestől távoleső, de így is kötődést mutató vasreszelék a szórványmagyarságot is jelölheti. Talán ez az a hasonlat, ami eklatáns példája az erdélyi magyarságnak és az erdélyi magyar oktatásnak, hiszen úgy győzi le a távolság kérdését, hogy „mágneses kötődésekben” látja a kapcsolódási pontot.

Szőcs Ildikó előadásában (Romániai magyar nyelvű oktatás – kihívások, megvalósítások, tervek – hozzáadott érték) az általa vezetett kollégium visszaszolgáltatásának és felújításának, illetve a tizedik megyei pedagóguskonferencia sikertörténetének felvázolásával példázta az összefogás jelentőségét.

Az előadásokat kerekasztal-beszélgetés követte, a moderátor szerepét betöltő Szőcs Ildikó a régió megyei elnökeit és pedagógusait szólította fel tapasztalataik megosztására. A tanácskozás alatt a résztvevők az idei Fehér megyei pedagóguskonferenciára beküldött 26 dolgozatból készült vetítettképes összesítőt követhették, amelynek témája Magyar pedagógusnak lenni a szórványban volt. Ezt követően Irsai Mónika, a kolozsvári székhelyű Gál Kelemen Oktatási és Módszertani Központ vezetője emléklapot nyújtott át mindazoknak, akik az általa vezetett – Beszterce, Fehér, Hunyad, Kolozs, Szeben és Szilágy megyét felölelő – központ munkáját segítették. Hasonlóképp, Szabó Csilla Erzsébet Fehér megyei RMPSZ-elnök oklevélben részesítette a konferenciára beküldött dolgozatok szerzőit. Minden résztvevő ajándékcsomagot kapott az országos szervezet, illetve a Corvin Kiadó jóvoltából. A rendezvényzacskó tartalmazta egyebek mellett a Fehér megyei RMDSZ által finanszírozott és frissen kiadott füzetecskét is, amelynek szerzői, Turzai Melán és Szabó Csilla Erzsébet, Visszatekintő-híd a jövőbe címmel a Fehér megyei RMPSZ utóbbi évtizedének az eredményeit summázta. A konferencia állófogadással ért véget.

 

Kapcsolódók

Kimaradt?