A szenátus is elutasította az autonómiát, Șoșoacă Orbán Viktornak is üzent

Döntő házként elutasította pénteken a szenátus a Székelyföldre és az erdélyi magyarságra vonatkozó három autonómiatervezetet, amelyeket az RMDSZ listáján mandátumot szerzett két politikus, Kulcsár-Terza József-György és Zakarias Zoltán nyújtott be a parlamentbe.

A felsőház hibid - részben személyes jelenléttel, részben online zajló - ülésén a Székelyföld autonómiastatútumára vonatkozó jogszabályjavaslat elutasítását 104 szenátor támogatta, nyolcan ellenezték. A tervezet előírja „Kovászna, Hargita és részben Maros megye autonómiáját és jogi személyiséggel rendelkező autonóm régióként való létrehozását a román államon belül”, és meghatározza a Székelyföld régió határait.

A szenátus is nemet mondott az autonómiára Fotó: Agerpres

A magyar nemzeti közösség kulturális autonómiastatútumára vonatkozó tervezet elutasítását 101 szenátor támogatta és nyolc ellenezte. A nemzeti közösségek kulturális autonómiáját szabályozó kerettörvény tervezetének elutasítására 102 szenátor szavazott, nyolcan ellenezték. A szenátus döntő házként szavazott a három jogszabályjavaslatról, miután csütörtökön a képviselőház is elutasította azokat - írta az Agerpres.

Az RMDSZ szenátusi frakcióvezető-helyettese, Turos Lóránd online felszólalásában arra emlékeztetett, hogy a benyújtott autonómiatervezetekben megjelenített önrendelkezési formák elterjedtek az Euróai Unióban. „A kulturális autónómia nem jelent mást, mint a szubszidiaritás elvének betartását a nemzeti kisebbségek esetében, ami az adott közösségeket meghatározó anyanyelvnek, identitásnak, vallásnak a tiszteletben tartását illeti. Ezek az autonómiafrmák elterjedtek az Európai Unióban. Kevés kivétellel - ilyen Románia - mindegyik uniós tagállamban, ahol őshonos nemzeti kisebbségek élnek, az állam garantálja ezen közösségek számára az egyéni és a kollektív jogokat egyaránt" - idézte az Agerpres Turós Lórándot. Császár Károly azt hangsúlyozta, hogy a nemzeti kisebbségek Európa számos államában autonómiát élveznek, uniós ajánlások is vannak erre. Rámutatott, az autonómia témája mindig nagy ellenkezést vált ki a román törvényhozásban, holott átfogó, észérveken alapuló vitát kellene folytatni erről. A Maros megyei szenátor leszögezte: az RMDSZ továbbra is kiáll a szubszidiaritás elve mellett, mely a helyi közösségek fejlődését szolgálja. 

Claudiu Târziu, a Románok Egyesüléséért Szövetség frakcióvezetője a nemzetállam elleni támadásnak nevezte a tervezeteket. Szerinte a magyar és székely közösséget szegregálnák az autonómiára vonatkozó elképzelések. Diana Șoșoacă újra botrány csinált. „Most is rabszolgák lennétek, ha nem szabadítanak fel titeket a románok” - üvöltötte a szenátor az RMDSZ politiusainak címezve. Szerinte államcsínyra való felbújtás történt. „Újra a budapesti parlamentre tesszük a bocskorainkat, Orbán úr és Katalin asszony” - harsogta Șoșoacă.

A román törvényhozás elutasítása ellenére az Erdélyi Magyar Szövetség az önkormányzatok és a bukaresti döntéshozatal szintjén is folytatja az autonómiaküzdelmet, és vállalja, hogy újra beterjeszti az autonómiatervezeteket - közölte pénteken az MTI-vel az erdélyi magyar párt országos elnöksége.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?