BBTE: magyar nyelvű duális szakokra is lehet iratkozni szeptembertől

Szeptembertől lehet jelentkezni a Babeș–Bolyai Tudományegyetem duális rendszerű nappali képzéseire. A kormány öt romániai egyetem 18 duális képzésének létrehozását hagyta jóvá legutóbbi ülésén, köztük a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemét, amivel zöld utat kaptak a szakok indítására ősztől. A szakokról, az oktatás formájáról és az iratkozásról kérdeztük Markó Bálint rektorhelyettest. Két magyar nyelvű képzés is indul ebben az újdonságnak számító formában Sepsiszentgyörgyön az egyetem kihelyezett tagozatán.

A Kémia és Vegyészmérnöki, a Környezettudományi és Környezetmérnöki, a Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi, valamint a Mérnöki Karon indul összesen nyolc duális rendszerű nappali képzés. Ezek lényege, hogy a hallgató az elméleti oktatást felsőoktatási intézményben végzi, a gyakorlati képzés pedig a választott partnerszervezetnél történik.

Illusztrációk | Fotók forrása: Pexels

„Ez egy teljesen új képzési forma a felsőoktatásban. A középiskolákban, azaz a közoktatásban már létezett. Ettől az évtől indul, a törvényes keret kellett, ami tavaly született meg, illetve idén dolgozták ki a módszertani részét” – mondta el Markó Bálint, Babes-Bolyai Tudományegyetem Magyar Tagozatának vezetője, tanulmányi rektorhelyettes a Maszol megkeresésére.

Kémia, gazdaság, környezettudomány, mérnöki

„Az országban nagyon kevés egyetem akkreditált sikerrel duális képzést, a legtöbbet, nyolcat a Babeș–Bolyai Tudományegyetem. Ezek mind alapképzéses szakok, és az országban mindenképpen premiernek számít, hogy két magyar nyelvű duális képzésünk is indul. A duális szakok elég széles palettán mozognak a Babes-Bolyai Tudományegyetemen: a kémia karon Kolozsváron lesz kettő, ezek román nyelvűek. A közgazdaságtudományi karon három duális képzési szak indul, ebből egy Resicabányán román nyelven, Sepsiszentgyörgyön pedig – ahol kihelyezett tagozatunk működik – magyarul. Ugyanott ugyanaz a szak indul román nyelven is. Ennek a neve A kereskedelem, a turizmus és a szolgáltatások közgazdaságtana szak egyébként. Ezenkívül Környezettudomány szakon indul duális nappali képzés magyar nyelven Sepsiszentgyörgyön. Indítunk két mérnöki képzést Resicabányán románul. Összefoglalva: első körben duális képzésben a legtöbb szakunk Resicabányán, illetve Sepsiszentgyörgyön lesz, ebből két magyar nyelvű képzéssel jelentkezünk Sepsiszentgyörgyön” – foglalta össze a rektorhelyettes.

A Kémia Karon Gyógyszerészeti kémia, valamint Kémiai és biokémiai folyamatmérnökség és informatika szakok indulnak, előbbi hároméves, utóbbi pedig négyéves duális rendszerű nappali képzésben. A resicbányai Gépészmérnöki, illetve Alkalmazott informatika és villamosmérnöki szakképzések szintén négyévesek az egyetem honlapján olvasható információk szerint. Ott egy aradi és még egy resicabányai képzés szerepel, de Markó Bálint szerint tévesen említik ott utóbbiakat duális képzésként.

A tanulási idő fele terepen

„A tananyag, vagyis a tanrend az ugyanaz, mint a klasszikus oktatási forma esetében, a különbség az lesz, hogy a diák, aki duális képzési formában vesz részt az oktatásban, felét fogja a tanrendi időnek az egyetem falai között tölteni, ami alatt előadásokra jár, míg a másik felét a potenciális alkalmazónál fogja tölteni” – magyarázta a fő különbséget a rektorhelyettes. Hozzátette, így gyakorlat révén tanulnak a diákok.

A duális képzés végén oklevelet szerzők diplomái nem térnek el azokétól, akik a klasszikus formában tanulnak. „Ugyanolyan jogosítvánnyal ruházzák fel a végzetteket, legyen ez környezettudományi vagy mérnöki szak. Amiben eltér azonban – és ez nem a kompetenciákról fog szólni és nem a jogosítványokról, hanem a lehetőségekről – hogy az egyetemi évek alatt a diák tanulmányi idejének felét ott fogja tölteni a partnerintézménynél, ez azt jelenti, hogy az első naptól ő már ott tanul. Úgy gondolom, hogy ez valószínűleg egyenes út ahhoz, hogy megszerezze azt a gyakorlati tudást, amely segíti őt az elhelyezkedésben” – fejtette ki.

Mint mondta, aki a klasszikus formában tanul, az is szerez szakmai tapasztalatot a gyakorlatokon és szemináriumokon, viszont „aki a duális rendszerben vesz részt, az nyilvánvalóan azt az előnyt szerzi meg, hogy az alkalmazót, akinél az egyetem alatt dolgozik, nagyon jól megismeri, kiismeri az intézményi kultúrát, és nagyon gyorsan el tud ott helyezkedni”.

Huszonöt hely foglalható el

Azt is elmondta, viszonylag alacsony lesz az elején a diáklétszám a duális rendszerű képzésben. A környezettudományi szakon 25 helyet hirdetnek meg, és a közgazdaságtani szakon is hasonló lesz a helyek száma, azonban többnyire fizetéses helyek ezek. „Az illető szakok már a kínálatban ott vannak, egyelőre kevés hely lesz ezeken a szakokon, de nem kell elbátortalanodni. Ha van rá igény, akkor megpróbáljuk mi is a lehetőségeinken belül az ingyenes helyekkel segíteni e szakok indulását” – bátorított jelentkezésre a BBTE rektorhelyettese.

Mivel széles a BBTE céges hálózata, a diákoknak bőven van választási lehetőségük. „A BBTE egyedüliként az országban három duális kampusz projektnek a része. Az egyik Resicán, a másik Sepsiszentgyörgyön és a harmadik Kolozsváron valósul meg, és mind a három duális kampuszos pályázat esetében egy-egy konzorcium áll a háttérben, melyben cégek is részt vesznek” – magyarázta.

Az közoktatásról szóló, tavaly szeptemberben hatályba lépett 2023/19-as törvény előírja, hogy az oktatási rendszer „duális oktatási konzorciumokat” hozhat létre, amelyekben részt vehetnek: állami és/vagy akkreditált magán- és felekezeti műszaki középiskolák, helyi önkormányzatok, helyi hatóságok, gazdasági szereplők.

Markó Bálint elmondta, „Sepsiszentgyörgyön is egy szép céges hálózata van a BBTE-nek, Resicabányán szintén. Ezek különböző profilúak: vannak egészségügyi  alkalmazók, környezettudományi irányultságúak, valamint szállodák vagy turisztikai cégek, melyek a közgazdaság-tudományi irányultságú diákok képzésében lesznek majd érdekeltek”.  Háromszéken a környezettudomány terén a TEGA és a városi közterületfenntartó vállalat a fő partnerek.

A közgazdaság-tudományi területen az egyetem partnercége többek között az Inter Domo Kft., a Bertis Kft., az Imperial Hotel, Hostel Park Kft., valamint a Compact kft. Markó Bálint szerint egy külön tanulmányi szerződéstípust készítenek el a duális képzésben részt vevők számára.  

Ösztöndíjakban is részesülhetnek

A hallgató ösztöndíjakban is részesülhet mind a cégtől, mind az egyetemtől, mondta még a rektorhelyettes. Mint kifejtette, mindegyik cég a pályázat keretében bevállalt bizonyos számú diákot, és a partnercégeknél gyakorlatozó hallgató nem fizetést kap. „Nyilván az ő kötelezettségei és jogosítványai is másak, mint egy klasszikus alkalmazotté”, jegyezte meg Markó Bálint. 

A felvételi nem tér el az adott szakon előírt felvételi kritériumaitól. „Itt is széles a spektrum, mindegyik szaknak más és más a stratégiája. A felvételi esetében van, ahol tesztelnek, van, ahol esszészerű beadvánnyal kell jelentkezni, és számít az érettségi eredménye is, de emellett különböző formái vannak a tudás tesztelésének” – magyarázta. „Szeptember elejétől, 5-6-ától érdemes figyelni az egyes karokon a tájékoztatást, az iratkozási napok száma a kartól függően változhat. Résen kell lenni” – javasolta Markó Bálint  rektorhelyettes.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?