Öt romániai egyetem 18 duális képzésére lehet iratkozni

Öt romániai egyetem 18 duális képzésének létrehozását hagyta jóvá a kormány legutóbbi ülésén. Az érintett egyetemek között szerepel a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem, valamint a Temesvári és a Bukaresti Műszaki Egyetem. A döntés azt jelenti, hogy azok a diákok, akik duális középiskolában tanulnak – és a szakmai gyakorlatot egy gazdasági szereplőnél töltik –, a középiskola után ugyanazon a területen folytathatják tanulmányaikat és ugyanannál a gazdasági szereplőnél. A beiratkozások a duális alapképzésekre idén szeptembertől lesznek lehetségesek – jelentette be Ligia Deca oktatási miniszter.

A duális képzés a szakképzés és a műszaki képzés egyik formája. Eddig csak középiskolai szinten szervezték meg a gazdasági szereplő, az oktatási intézmény és a helyi közigazgatás közötti partnerségi szerződések keretében, valamint a gazdasági szereplő, a diák/szülő/gondviselő és az oktatási intézmény közötti egyéni gyakorlati képzési szerződések alapján.

Illusztráció | Fotó: Unsplash

A 18 duális alapképzésre, amelyre szeptembertől az érettségizettek beiratkozhatnak, a következő egyetemeken lehet jelentkezni: Bukaresti Műszaki Egyetem, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem, a Temesvári Műszaki Egyetem, a konstancai Ovidius Egyetem és a suceavai Stefan cel Mare Egyetem. A duális alapképzésekre azok a diákok is beiratkozhatnak, akik nem ilyen középiskolában tanultak.

„Ezek a programok úgy vannak kialakítva, hogy a tantermi oktatást összekapcsolják a gazdasági szereplőnél végzett szakmai gyakorlattal, így a hallgatóknak lehetőségük nyílik arra, hogy közvetlenül abban a szakmai környezetben fejlesszék készségeiket. A duális rendszer szoros együttműködést jelent az egyetemek és a gazdasági szereplők között, biztosítva a munkaerő-piaci igényekhez igazodó képzést. A 2029-2030-as tanévtől kezdve a közoktatásban a műszaki képzés kizárólag duális rendszerben fog működni. Így a műszaki középiskolák minden diákja részesülni fog a gyakorlati képzésnek ebben a formájában” – mondta Ligia Deca miniszter.

Az közoktatásról szóló, tavaly szeptemberben hatályba lépett 2023/19-as törvény előírja, hogy az oktatási rendszer „duális oktatási konzorciumokat” hozhat létre, amelyekben részt vehetnek: állami és/vagy akkreditált magán- és felekezeti műszaki középiskolák, helyi önkormányzatok, helyi hatóságok, gazdasági szereplők. „A konzorciumban akkreditált felsőoktatási intézmények, valamint a szakmai felkészülés területén releváns más partnerek is részt vehetnek, amelyek támogathatják a kiterjesztett duális képzési rendszert” – áll a törvényben, számol be a HotNews.ro.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?