Lezárult a Biztos kezdet egy biztos jövőért projekt
Lezárult a Biztos kezdet egy biztos jövőért – integrált szociális ellátás kisgyermekes családok számára címet viselő, a Norvég Alap által finanszírozott projekt. A megvalósítás folyamán több mint 60 várandós édesanyának, több mint 360 szülőnek és gyermekeiknek nyújtottak tevékenységeket, szolgáltatásokat Maros és Hargita megye hat településén.
A projekt lebonyolítója a Gyulafehérvári Caritas Szociális Gondozás Ágazata volt. A Caritas marosvásárhelyi székházában tartott sajtótájékoztatón a projekt végrehajtói kijelentették, reményeik szerint a szolgáltatás folytatódni fog, hiszen, mint fogalmaztak, továbbra is nagy szükség van rá.
A projekt célja az volt, hogy választ adjon a 0-6 éves kisgyermeket nevelő hátrányos helyzetű családok igényeire és problémáira, ugyanakkor a biztonságos életkezdéshez szükséges feltételek biztosítása érdekében elősegítse e családok hozzáférését a megfelelő minőségi szolgáltatásokhoz hat Maros és Hargita megyei községben.
Ludescher László, a Gyulafehérvári Caritas Szociális Gondozás Ágazat igazgatója kijelentette a projekt segítségével több településen is sikerült létrehozni a szolgáltatást.
„A projekt partnerei Hargita megyében Gyergyóalfalu, Gyergyóremete, Korond, Oroszhegy és Zetelaka, Maros megyéből pedig Marosszentgyörgy önkormányzatai voltak. A hozzáadott értéke ennek a projektnek az, hogy egy hálózat jött létre, amelybe belekapcsolódtak a polgármesteri hivatalok, ezenkívül kapcsolati hálót építettünk ki, aminek része lett a helyi szociális referens, a családorvos, az óvoda, az egyház és mindazok a szereplők akik hozzájárulhatnak, ahhoz, hogy több száz hátrányos helyzetű gyermek megfelelő szolgáltatásokhoz jusson. Nem lesz egyszerű a folytatás a jelenlegi gazdasági helyzetben, de hiszem azt, hogy ha a vidéki családokba továbbra is be fogunk fektetni, őket fejleszteni, jövőt tud teremteni az adott településnek”- nyilatkozta Ludescher László.
Sófalvi Szabolcs, Marosszentgyörgy polgármestere kijelentette, fontos volt részt venni a pályázatban, hiszen egy ilyen típusú ingyenes szolgáltatás, tanácsadás sokat segíthet a rászorulóknak.
„Nagyon nehéz emberekkel dolgozni, sőt az előítéleteket is nehéz levetkőzni, ennek ellenére azt gondolom megéri, függetlenül a család etnikai hovatartozásától. Egy olyan segítőhálózat jött létre, amely ezeket a családokat hosszú távon határozzák meg. A Caritas szakemberei mellett az önkormányzatok is igyekeztek szakembereket biztosítani. Az embereknek érezniük kell az önkormányzat részéről a szociális érzékenységet, ez segíthet a nehezebb időszakokban, azokon a megpróbáltatásokon túllépni, amelyek például egy gyermekvállalás során adódnak”- fogalmazott a polgármester.
Márton Melánia programmenedzser kijelentette, a projektet azzal a céllal valósították meg, hogy több vidéki településen is alapszolgáltatást biztosítsanak kisgyermekes és babát váró családoknak.
„A projekt időtartama összesen 26 hónap volt, 2021 szeptemberében kezdődött el a közös munka és e hónap végével a megvalósítási időszak lejár. A kezdeményezéshez a román kormány és a Caritas is önrésszel hozzájárult. A támogatás teljes értéke 3 millió 586 ezer lej, ebből 3 millió 48 ezer 100 lej a Norvég Alap támogatása, 537 ezer 900 a román kormány hozzájárulása, míg a Caritas 186 ezer lej önrészt vállalt. Az elnyert támogatásból sikerült több hónapon keresztül finanszírozni a munkatársak bérét, az optimális működéshez szükséges didaktikai eszközöket vásároltunk mind a hat központunknak, fogyóanyagokat szereztünk be, és a terepmunkához szükséges autókat is ebből biztosítottuk. A csapat 22 tagból állt, központonként a csapatokat négy ember alkotja: egy pedagógus, egy szociális munkás, egy pszihológus és egy közösségi asszisztens”- részletezte a projektmenedszer.
Hozzátette, a projektben megalapozott szolgáltatásokat az önkormányzatokkal partnerségben továbbviszik.
„A mi projektünk célja az, hogy a rászorulók részesüljenek olyan támoagatásban, amely valóban tud segíteni nekik. A munkánk során az édesanyák egészségügyi ellátás mellett babagondozásban is segítséget kaptak, egyéni tanácsadásban is részesültek. A tapasztalati, élményszintű tudásátadás nagyon fontos része volt a projektnek”-összegezte Csóg Ildikó szakmai koordinátor.
A partnerközségek feladata az ellátottak toborzása, a szociális-egészségügyi szakellátás biztosítása és a további működés biztosítása.