Létszámstop és hatékonyság szerinti pénzelosztás – átszervezné a helyi önkormányzatokat a kormány

Korlátoznák az önkormányzati alkalmazottak számát – jelentette be pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan kormányfő. Az önkormányzatokat érintő intézkedéscsomagot ismertette pénteken Ilie Bolojan kormányfő és Cseke Attila fejlesztési miniszter. A decentralizációs intézkedésekről Cseke Attila beszélt a sajtótájékoztatón. A fejlesztési miniszter szerint elsősorban olyan intézkedéseket hoznak, amely nagyobb hatáskört biztosítanak az önkormányzatoknak, hogy fellépjenek az adók és bírságok befizetését elmulasztó polgárok ellen. A közlekedési bírságaikat be nem fizető sofőröknek például felfüggesztenék a jogosítványát. Emellett a szerencsejátékok szervezésének engedélyezéséről is helyi szinten lehetne dönteni majd. 

A kormányfő a közigazgatási reform kapcsán beszélt arról, hogy hatékonyabb és felelősségteljesebb önkormányzatokat szeretnének, ugyanakkor azok problémamegoldó kapacitását erősítenék, decentralizációval, digitalizálással vinnék közelebb az állampolgárokhoz a döntéseket.

Közigazgatási átszervezést céloz az Ilie Bolojan vezette kormány | Fotó: PNL/Facebook

Ennek szellemében fontos lépésnek tartja, hogy korlátozzák a helyi önkormányzatok alkalmazottainak a számát. A polgármesteri hivatalok esetében az adott település lakosainak a száma határozza majd meg a felső határt, míg megyei önkormányzatoknál például a közigazgatási egységek száma lehet a viszonyítási alap. „Hogy miért van erre szükség? Azért, mert vannak olyan polgármesteri hivatalok, amelyek kevés alkalmazottal is jól működnek, míg mások jelentősen több alkalmazott ellenére sem nyújtanak minőségi szolgáltatás” – vélekedett Bolojan. Ugyanígy vannak megyei tanácsok 100 alkalmazottal, mások bár kisebb területet szolgálnak ki, 200 személyt foglalkoztatnak. Előbbi ugyanúgy megoldja a problémákat, mint az utóbbi – vélekedett a kormányfő a Hotnews szerint.  

Megszüntetnék a helyi és az országos rendőrség közötti hatásköri átfedéseket 

A túlméretezett önkormányzatokat csökkenteni fogják, a már jelenleg is karcsú polgármesteri hivatalok ugyanakkor saját maguk határozhatnak a szervezeti struktúrájukról – vetítette elő. Ezen túlmenően a helyi rendőrök számát is csökkentenék. Bolojan erről már korábban is beszélt, szerinte indokolatlanul magas az elvárás, miközben több feladatot a megyei rendőrség lát el. 

Az Agerpres beszámolója szerint a miniszterelnök emlékeztetett, hogy a jelenlegi előírások értelmében ezer lakosonként egy helyi rendőrt alkalmazhatnak az önkormányzatok. Ezt a normát növelnék, de az emelés mértékéről csak az önkormányzatok képviselőivel folytatandó egyeztetések után születik döntés. Bolojan szerint jelenleg vannak olyan városok, ahol 2000 lakosra jut egy helyi rendőr, más hasonló méretű településeken pedig a számuk meghaladja a törvényben megszabott felső határt. Utóbbira Buzăut hozta fel példaként, ahol az évek óta húzódó perek miatt a törvényben megszabottnál nagyobb a helyi rendőrök száma, írja 

A miniszterelnök hozzátette, intézkedéseket javasolnak a helyi és az országos rendőrség közötti hatásköri átfedések megszüntetésére is. Ugyanakkor, ha közös diszpécserszolgálataik lennének, hatékonyabb lenne a munka, pontosabban lehetne leosztani a feladatokat, és elkerülhetők lennének az átfedések – érvelt Bolojan.

Egységes bérrács

A tervezett intézkedések között említett egy egységes bérrácsot is azon önkormányzatok számára, amelyek nem tudják még a saját költségeiket sem biztosítani. Ha a pénzt az állam adja, akkor normális, hogy egységesítsük – magyarázta, hozzátéve, hogy a többi települések saját maguk dönthetnek az alkalmazott bérrácsról és szervezeti struktúráról.

Az állami pénzeket amúgy hatékonyság szerint akarják majd kiutalni az önkormányzatoknak, ugyanakkor egy közhivatalnok két-három polgármesteri hivatalt is kiszolgálhasson, amennyiben a munka mennyisége azt lehetővé teszi.

Bolojan beszélt a beruházások priorizálásáról is: az Anghel Saligny országos program révén finanszírozott projektek közül most azokat veszik előre, amelyek már előrehaladott állapotban van, ugyanakkor az év végéig rangsorolják a többit, hogy folytatni tudják azokat.  

Az intézkedéseket a hónap végéig szeretnék véglegesíteni, és a kormány felelősségvállalásával elfogadva bevezetni. 

Cseke: a bírságot be nem fizető sofőrök jogosítvány nélkül maradnak

Cseke Attila fejesztési miniszter a pénteki sajtótájékoztatón elmondta, a második deficitcsökkentő csomag részeként a decentralizáció szellemében módosítják a közigazgatási törvénykönyvet. Az általános elv, hogy a kormányfeladatok egy részét önkormányzati hatáskörbe utalják, a hozzájuk rendelt pénzügyi forrásokkal és adott esetben a hozzájuk tartozó ingatlanokkal együtt. Ennek része az az előírás, hogy ezentúl a polgármesteri hivatalok hatáskörébe fog tartozni a szerencsejátékok szervezésének engedélyezése az adott településen – részletezte Cseke, írja az Agerpres.

Mint elmondta, a szerencsejátékok esetében a városháza dönthet arról, hogy engedélyezi-e ezt a tevékenységet a településen vagy sem, mondta Cseke Attila. Hozzátette, az önkormányzat dönthet úgy, hogy kijelöl egy adott területet ezen tevékenységeknek, és különadót is kivethetnek a működtetőkre. Cseke közlése szerint az érvényes licenccel rendelkező cégek a kérvényük iktatásától számított 30 napon belül kapnak majd választ a polgármesteri hivataltól arra, hogy folytathatnak-e szerencsejáték-szervező tevékenységet az adott településen. A jelenleg már működő szerencsejátékot működtető vállalkozásoknak 6 hónapjuk van arra, hogy kérelmezzék ezt az engedélyt. Ha nem kapják meg azt, be kell zárniuk, jelentette ki.

Mint hangsúlyozta, nem igazságos, hogy egyesek kibújnak az adó- és illetékek befizetése alól, ezért az egyik tervezett intézkedés értelmében az önkormányzatoknak jogukban áll majd visszatartani az állami intézményeken – például a megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökségen (AJPIS) vagy a polgármesteri hivatalon – keresztül folyósított juttatások egy részét, és az összeget havonta a helyi kasszába utalni az adótartozás törlesztéséig.

A büntetéseik kifizetését elmulasztó járművezetők ellen is fellépnének, mint Cseke elmondta: „javasolni fogjuk a járművezetői engedély felfüggesztését, ha a közlekedési bírságokat 90 napon belül nem fizetik ki. A visszaszolgáltatás feltétele lesz, hogy a jogosítványtulajdonos igazolja valamennyi tartozásának megfizetését. Ha van tartozás, az engedélyt nem adják vissza”.

Továbbá építési engedélyt csak az kaphat, aki kifizette az adóit, és a kintlevőségek bejtását is elősegítenék. „Javasolni fogjuk, hogy a városházák kiszervezhessék a kintlévőségek behajtását a helyi hatóságnak. A végrehajtási költségeket az adós viseli majd” – mondta Cseke.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?