Hidegháború a paloták között - Nincs jóban Dan és Bolojan

A paloták közötti hidegháború kezdetéről beszélnek az elemzők. Két büszke, makacs politikusról van szó Nicuşor Dan és Ilie Bolojan esetében, akik különböző vízióval rendelkeznek, és a mostani viszonyuk nem a legjobb - mondta a Ziare.com portálnak nyilatkozó szakértő. Szerinte az elnök eddig visszahúzódott a nyilvánosságtól, a kormány kommunikációja pedig nehézkes.

„Nicuşor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni” – közölte július 8-án Ilie Bolojan. A miniszterelnök elmondta, jogos volt az államfőnek az a kérése, hogy a kormány tegyen meg mindent az adóemelések elkerüléséért, csakhogy Dannak ez a kívánsága teljesíthetetlennek bizonyult. „A (...) befektetőkkel és az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások, illetve az államháztartás helyzetének elemzése után az volt a következtetés, hogy a kormánynak felelősséget kellett vállalnia ezekért az intézkedésekért” – magyarázta Bolojan.

Dan és Bolojan. Összecsapnak? Fotó: Dan Facebook oldala

Kissé megkésve, július 14-én érkezett válasz az elnöktől. Nicuşor Dan egy sajtótájékoztató azt mondta: a kormány vállalása az volt, hogy az áfa nem emelkedik, s hogy október 15. előtt újraértékelik a helyzetet. Mint fogalmazott, a miniszterelnök jelölése előtti egyeztetések után is azon a véleményen volt, nem feltétlenül szükséges az áfaemelés. „A kormányfő hivatalba lépése után az áfával kapcsolatos döntés már a kabinet hatáskörébe került” – hangsúlyozta az elnök. Nicușor Dan az elnökválasztási kampányban írásba adta, hogy mandátuma alatt nem lesz áfaemelés.

Ez a látszólag mérsékelt üzenetváltás elegendő volt ahhoz, hogy a politikai elemzők egyfajta „hidegháború” kezdetéről beszéljenek a Cotroceni-palota és a Victoria-palota között. Radu Turcescu politikai tanácsadó, elemző a Ziare.com portálnak azt mondta: feszültségek mutatkoznak a vezető politikusok között. Szerinte Nicușor Dan a kampány során számos olyan ígéretet tett a választóknak, melyek nem tartoznak az elnöki tisztség hatáskörébe. Az elemzőt az államfő és a miniszterelnök viszonyáról is kérdezték. „Két büszke, makacs politikusról van szó, akik különböző vízióval rendelkeznek, és a mostani viszonyuk nem a legjobb. Nyilvánvaló, hogy Nicușor Dan kampányában olyan dolgokat ígért, amelyek fölött most nincs hatalma” – hangsúlyozta Turcescu.

Ilie Bolojant a szakértő olyan rugalmatlan politikusként írja le, aki nem hajlandó a háttérből irányított szerepet elfogadni. „Elvileg jó, ha léteznek ellentétek, mert ezek kreatív megoldásokat is szülhetnek. A gyakorlatban viszont – talán jobban, mint bármikor korábban – világos irányra van szükség: vagy valóban különválasztjuk az államhatalmi ágakat, vagy az elnök vállalja a reformépítő szerepet, feszegetve az alkotmányos kereteket, és a jelenlegi kontextushoz igazítva kommunikációját. Eddig azonban az elnök valamelyest visszahúzódott a nyilvánosságtól, míg a kormány kommunikációja inkább nehézkes” – mondta Radu Turcescu.

Egy friss felmérés szerint a politikai vezetők bizalmi indexét illetően az államfő valamivel jobban áll a miniszterelnöknél. Míg Nicuşor Dan 38 százalékon áll, addig Ilie Bolojanban a megkédezettek 32 százaléka bízik. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?