Nemzetbiztonsági testület: egységes fellépésre van szükség az adóelkerülés visszaszorítása érdekében
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá, az állami hatóságoknak ezért egységesen és határozottan fel kell lépniük a jelenség visszaszorítása érdekében – állapította meg hétfőn az ország legfelsőbb védelmi tanácsa (CSAT).
Az államfő által vezetett nemzetbiztonsági testület első alkalommal ülésezett Nicuşor Dan elnökké választása óta. A tanácskozás nyomán kiadott közlemény szerint az ellenőrzések erősítésével, az adóhatóság digitalizációjának felgyorsításával és az adóhátralék behajtásra rendelkezésre álló „minden törvényes eszközzel” harcolnak a költségvetési bevételek növeléséért, írja összefoglalójában az MTI.
A CSAT szerint a jogszabályi keretet is javítani kell, oly módon, hogy elrettentő hatást gyakoroljon magára az adóelkerülésre és az ezzel kapcsolatos bűnpártolásra is.
A testület közleménye nem tér ki részletekre, de a májusban megválasztott államfő első sajtóértekezletén már jelezte, hogy a hírszerzésnek is segítenie kell az adóelkerülés visszaszorítását, ezért az adóbehajtás hatékonyságának javítását a titkosszolgálatok prioritásává akarja tenni.
Múlt hétfőn Ilie Bolojan miniszterelnök – aki kormányfőként a CSAT alelnökévé vált - parlamenti beiktatása alkalmával azt mondta, az új kormány büntethetővé akarja tenni az adóelkerülést, másfelől ki akarják vonni a politikai befolyás alól az adóhatóságot, amelynek élére szakmai alapon fognak vezetőket kinevezni.
A CSAT hétfői ülésén az ukrajnai háború kapcsán megerősítette: Románia támogatja az Egyesült Államok béketeremtő erőfeszítéseit, ugyanakkor elítéli, hogy „Moszkva részéről nincs meg a békéhez szükséges politikai akarat”, hiszen elutasítja az azonnali és feltétel nélküli tűzszünetet. Románia EU- és NATO-tagállamként továbbra is támogatni fogja Ukrajnát a szuverenitásáért folytatott védelmi harcban – szögezte le a CSAT.
A román nemzetbiztonsági testület hétfőn a parajdi sóbánya körül kialakult helyzettel is foglalkozott, és a közlemény szerint megvizsgálta a település jövőjének két lehetséges forgatókönyvét: a víz alá került régi bánya felújításának lehetőségét, illetve azt, hogy egy új bányát hozzanak létre a sókitermelés újraindítása érdekében és egy másikat a gyógyturizmus számára.
CSAK SAJÁT