Lesújtó állapotok: öt erdélyi megyében egyetlen katéteres érfestésre alkalmas készülék sincs
Háromszékről és a Szilágyságból is más megyébe kell szállítani az angiográfiát igénylő szív- és érrendszeri betegeket.
A romániai állami kórházak felszereltsége messze elmarad a XXI. századi kívánalmaitól, ráadásul a meglévő modern diagnosztikai berendezések területi elosztása roppant egyenetlen. Az Egészségügyi Minisztérium tájékoztatása közegészségügyi rendszernek csak 65 angiográfiás készüléke van, pedig ezek létfontosságúak az érrendszeri betegségek diagnosztizálásában és kezelésében. Ezek a berendezések az érrendszerláthatóvá tételére szolgálnak katéteres festés által. Magánkórházakban és magán rendelőintézetekben szintén vannak angiográfok.
A problémát nem csak a rendelkezésre álló angiográfiás készülékek kis száma jelenti, hanem az is, hogy ezek zöme pár nagyvárosba koncentrálódik, s húsznál több azon megyék száma, ahol egyetelen egy sincs belőlük. A bukaresti állami kórházakban 25 angiográfiás vizsgálat elvégzésére alkalmas készülék van, Iași városában pedig 7. Négy-négy működik a három nagy, erdélyi orvosi központban, Kolozsváron, Temesváron és Marosvásárhelyen.
Öt megyében 2-2 van belőlük, köztük Biharban, Szebenben és Máramarosban. Az erdélyi megyék közül még Hargitának, Szatmárnak, Brassónak, Aradnak és Fehérnek van ilyen készüléke, a háromszéki, szilágysági, beszterce-naszódi, hunyadi vagy krassó-szörényi pácienseket más megyébe kell utaztatni, ha katéteres érfestéses vizsgálatra van szükségük.
„Egy angiográfunk van a kórházban, s hét olyan megyéből fogadunk betegeket, ahol nincs ilyen készülék. Voltak pácienseink Aradból, Hunyadból, Szilágyból, Gorj és Mehedinți megyékből. A legtöbbjük esetében az agyi ereken vagy az alsó végtagok véredényein kell beavatkozásokat végrehajtani. Az angiográf segítségével láthatóvá válnak az erek, s valós időben, minimálisan invazív beavatkozások végezhetőek” – nyilatkozta Raul Pătrașcu, a temesvári megyei kórház menedzsere.
Legalább egy angiográfiás készülékre minden megyei kórházban szükség lenne, főként az infarktusos betegek miatt, akik esetében létfontosságú a gyors beavatkozás. A szakemberek szerint az állami kórházak modern gyógyászati eszközökkel való gyenge ellátottsága az oka annak, hogy Romániában a szív- és érrendszeri betegségek esetében az elhalálozási arány igen magas.
Szlovéniában és Romániában nagyon hasonló ezek gyakorisága: 44 795, illetve 47 090 eset jut 1 millió lakosra. Az Európai Kardiológiai Egyesület adatai szerint azonban az elhalálozási arány Szlovéniában fele csak a hazainak: ott 416, míg nálunk 875 haláleset jut 100 ezer lakosra. Ennek az oka egyértelmű: Szlovéniában lakosságarányosan kétszer annyi angiográfiás központ és négyszer annyi szakorvos van, mint Romániában.
Egy angiográf ára 500 ezer és 1 millió euró között van.
(Nyitókép: Spitalul Monza)