Legfelsőbb bíróság: az alkotmánybíróság elévüléssel kapcsolatos határozata visszamenőleges hatályú
Az alkotmánybíróságnak az elévülés megszakításával kapcsolatos határozata visszamenőleges hatállyal alkalmazandó – mondta ki kedden a legfelsőbb bíróság.
Korábban az ország több bírósága is felkérte a legfelsőbb bíróságot annak megállapítására, hogy az alkotmánybíróság elévülésről szóló határozatai visszamenőleges hatállyal is alkalmazandók-e kedvezőbb jog elve alapján. A legfelsőbb bírósága határozata értelmében a taláros testület elévülésről szóló döntése visszamenőleges hatállyal alkalmazandó.
Igazságügyi források szerint a döntés több ezer folyamatban levő nyomozást és pert érint, amelyek vádlottjai az elévülés miatt megússzák a vádemelést vagy az ítéletet.
Május 26-án az alkotmánybíróság alaptörvénybe ütközőnek ítélte a Büntetőtörvénykönyv azon előírását, amely lehetővé tette az ügyészek számára, hogy új bizonyítékok gyűjtésével megszakítsák az elévülést. Ennek nyomán egyes bíróságok felfüggesztették a pereket a legfelsőbb bíróság döntéséig, mások az alkotmánybíróság határozatát alkalmazva elrendelték a korrupciós perek megszüntetését.
Elsőként a bukaresti ítélőtábla fordult a legfelsőbb bírósághoz az ügy tisztázása érdekében, majd más bíróságok is követték a példáját.
Az elévülést érintő alkotmánybírósági döntés alapján szabadult egyébként a börtönből Bogdan Olteanu volt képviselőházi elnök vagy az U Craiova 1948 labdarúgócsapat tulajdonosa, Adrian Mititelu is.
A legfelsőbb bíróság döntéséig felfüggesztett többtucatnyi per között szerepel Mihai Chirica iaşi-i polgármester korrupciós pere is, de a pénzmosás és sikkasztás miatt bíróság elé küldött üzletember, Nelu Iordache, továbbá Petru-Constantin Luhan volt európai parlamenti képviselő vagy Marin Anton volt nemzeti liberális párti képviselő pere is.
Ugyanakkor Elena Udrea volt miniszter két perét is megszüntethetik a döntés hatására. Az egyik a Traian Băsescu 2009-es államelnök-választási kampányának finanszírozásával kapcsolatos, amelyben alapfokon nyolc év börtönbüntetésre ítélték vesztegetés elfogadására való felbujtás és pénzmosás miatt. A pert a fellebbviteli szakaszban a legfelsőbb bíróság tárgyalja. A másik az úgynevezett Hidroelectrica-per, amelyben befolyással üzérkedéssel és pénzmosással vádolják, ebben még nem hirdetett ítéletet a bukaresti ítélőtábla. Elena Udreát jelenleg a târgşori börtönben tartják fogva, ahol a Bute-gála-ügyben kiszabott hat év börtönbüntetését tölti. Ebben az ügyben minden rendkívüli jogorvoslati lehetőséget kimerített a volt miniszter, a büntethetőség elévülésére nem hivatkozott az eljárások során.