Lakbér-, nyelvtanulási és vállalkozási támogatást kínál az önkormányzat

A sepsiszentgyörgyi fiatalokat a munkahely- és kereseti lehetőségek, a lakhatási gondok, a közlekedés, a nyelvi nehézségek, az egészségügy, környezetvédelem és az oktatás kérdései foglalkoztatják leginkább – derült ki a nemrégiben lezajlott ifjúsági konzultáció során, aminek az eredményeit kedden ismertették.

A sepsiszentgyörgyi önkormányzat által kezdeményezett konzultáció során a fiatalok által beazonosított problémákra megoldásokat is kínálnak. Egyrészt idén lakbértámogatást kaphatnak a 35 év alatti sepsiszentgyörgyi fiatalok, másrészt magyaroknak román nyelv-, románoknak pedig magyarnyelv-tanfolyamot finanszíroznak, illetve induló vállalkozásoknak biztosítanak kezdőtőkét.

A sepsiszentgyörgyi ifjúsági konzultációra 1100 válasz érkezett be számolt be kedden Székely István Gergő. A Székelyföldi Közpolitikai intézet kutatási igazgatója szerint a konzultáció nem egy reprezentatív felmérés, vagyis „annak hallják a hangját, aki megszólalt”. A kérdőívet kitöltött fiatalok etnikumtól függetlenül elégedetlenek voltak a sepsiszentgyörgyi munkahely- és kereseti lehetőségekkel, valamint a lakhatási helyzettel.Kedden mutatták be az ifjúsági konzultáció eredményeit | Fotó: Kristó-Gothárd Hunor

Ezzel szemben többnyire elégedettek voltak a város hangulatával, művelődési és sportolási lehetőségekkel és a zöldövezetekkel. Székely István Gergő szerint nagy a támogatottsága a sepsiszentgyörgyi felsőoktatás fejlesztésének. A fiatalok olyan gyakorlatias alkalmazott szakok indítását szeretnék, amelyek illeszkednek a térség munkaerő-kínálatához.

Az önkormányzat reagálása a problémákra

Antal Árpád polgármester rámutatott: a konzultációban részt vevő fiatalok nem elrugaszkodott elvárásokat fogalmaztak meg. Ez azt jelzi, hogy fontos számukra, mi történik Sepsiszentgyörgyön, ahol az életüket képzelik el – mondta.

Az önkormányzat az idei költségvetésből több támogatási programot is indít, magyarázta a polgármester, aki felidézte, hogy egymillió lejjel támogatják a román- és magyar nyelvoktatási programokat, amelyek hozzájárulhatnak, hogy a fiatalok könnyebben el tudjanak helyezkedni a munkaerőpiacon. A polgármester meggyőződése, hogy ha „megizmosodik” Sepsiszentgyörgyön a Babeș-Bolyai Tudományegyetem és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kihyelyezett kara, akkor öt-tíz év múlva a jelenlegi pár száz helyett több ezer egyetemista szerezhet versenyképes tudást és oklevelet a városban.

Antal Árpád szerint az önkormányzat nem tud munkahelyeket létrehozni, viszont ösztönözni szeretnék a fiatalok vállalkozási kedvét. A város idén 30 induló vállalkozás üzleti tervének a megvalósítását támogatja egyenként 20 ezer euróval. Emellett 10 vállalkozást egyenként 40 ezer euróval támogatnak innovatív üzleti ötletek megvalósítása érdekében.

Lakbértámogatást kapnak a fiatalok

Vargha Fruzsina alpolgármester bejelentette, hogy az Országos Lakásügynökség (ANL) által két-háromemeletes tömbházak építését tervezik a városban, illetve 35 sorházat is építtetnek a Borvíz utcában. Mivel az építés időigényes, idén lakbértámogatást ajánlanak fel a 35 év alatti fiataloknak – tette hozzá az alpolgármester.

A városi költségvetés elfogadása után, várhatóan júniustól 500 igénylőnek havi 50 euróval járulnak hozzá a lakbérköltségéhez. A városháza jogászai dolgoznak a feltételrendszer kialakításán, és hamarosan közzéteszik. A lakbértámogatás feltétele viszont, hogy az igénylőnek hivatalos albérleti szerződéssel kell rendelkeznie. Az is cél ugyanis, hogy „kifehérítsék” a sepsiszentgyörgyi lakásbérleti piacot, hiszen a hivatalos szerződés egyaránt védi a bérlőt és a lakástulajdonost is.

Vargha Fruzsina szerint a városháza egy ifjúsági irodát is indít, amely egyrészt naprakész tájékoztatást ad majd a fiataloknak, illetve „fejvadászként” is működne, vagyis közvetítene a sepsiszentgyörgyi munkaadók és az álláskereső fiatalok között.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?