FRISSÍTVE - Közzétették az érettségi végleges eredményeit
Közzétették az érettségi végleges eredményeit. A dolgozatok óvások utáni újrajavítását követően 1,8 százalékkal 78,2 százalékra nőtt a sikeresen érettségizők aránya. Az óvások elbírálása előtt az átmenési arány 76,4 százalékos volt - tájékoztatott pénteken az oktatási minisztérium. A jegyek ide kattintva tanulmányozhatók, a listán a diák neve helyett az első vizsgán kiosztott egyéni kód jelenik meg.
Az oktatási minisztérium adatai szerint idén összesen 51 ezer fellebbezést nyújtottak be. A dolgozatok óvások utáni újrajavítását követően 1,8 százalékkal 78,2 százalékra nőtt a sikeresen érettségizők aránya. Az óvások elbírálása előtt az átmenési arány 76,4 százalékos volt - tájékoztatott pénteken az oktatási minisztérium. Az idei vizsgán Kolozs, Galac, Brăila, Bákó és Brassó megye teljesített a legjobban. Ilfov, Hargita, Giurgiu, Mehedinți és Teleorman a lista végén szerepel, ezekben a megyékben születtek a legrosszabb jegyek.
A tanügyminisztérium közölte azt is, hogy az előző két év vizsgájához képest mintegy 3 százalékkal javultak az eredmények, figyelembe véve, hogy 2023-ban 75 százalékos, 2022-ben 75,2 százalékos volt az átmenési arány.
Az idén érettségizők 51.373 óvást nyújtottak be, a dolgozatok újrajavítása nyomán 2354-gyel 101.725-re nőtt a sikeresen vizsgázók száma.
A legtöbben, 21.770-en, a román nyelv és irodalom dolgozatukat óvták meg, anyanyelvből 592-en nyújtottak be óvást. A szaknak megfelelő kötelező tantárgyból írt dolgozatát 14.694 vizsgázó óvta meg, a választható tantárgyból írt dolgozatot pedig 14.317 diák. A dolgozatok újrajavítása nyomán 48.896 diáknak módosult a jegye.
Két dolgozat esetében (az egyiket román nyelv és irodalomból, a másikat matematikából írták) emberi hiba történt a platformra való feltöltéskor, ezért az óvások után ezeket újra feltöltötték és újrajavították. Ebben a két esetben az eredeti és a végleges jegy közötti eltérés 5,4, illetve 3,55 pont.
A végleges eredmények szerint az idei végzősök közül 97.066-an, a korábbi évfolyamok végzősei közül pedig 4659-en érettségiztek sikeresen az összesen 130.041 jelentkezőből. Ez 78,2 százalékos átmenési arányt jelent, 28.213 diáknak nem sikerült a vizsgája. A sikeres érettségi vizsga feltétele a hatos átlag, illetve a legalább 5-ös jegy megszerzése minden vizsgatárgyból.
Az oktatási minisztérium szerint 18.852 diák 9 és 9,49 közötti átlagot ért el, és 59-en kaptak színtízest.
A pótérettségit augusztus 8-30. között szervezik meg az idén.
Az oklevél megszerzéséhez az érettségizőknek három feltételnek kell együttesen megfelelniük: részt vettek a nyelvi és digitális készségeik felmérésén, illetve az összes írásbeli vizsgán; az írásbeli vizsgák mindegyikén legkevesebb 5-ös osztályzatot kaptak; az írásbeli vizsgák osztályzatainak átlaga legkevesebb 6-os.
Székelyföldön ismét a román okozott gondot
Mint írtuk, az előzetes eredmények szerint Hargita megyében az idei érettségin résztvevő diákok 57, 59 százaléka ment át, míg tavaly 58,36 százalékos volt az átmenési arány. Nem meglepő, hogy idén is a román nyelv és irodalom vizsga sikerült a legrosszabbul a vizsgázóknak Hargita megyében, a diákok 63,84 százaléka írt ötösnél nagyobb jegyet, egyébként tavaly az átmenési arány 65,84 százalék volt a tantárgyból. Idén egyetlen tízes sem született a román vizsgán.
Kovászna megyében az idei érettségin résztvevő diákok 66,95 százaléka ment át, és ha csak az idei végzősök érettségi eredményeit vizsgáljuk, akkor Háromszéken 73,6 százalékos az átmenési arány. Kovászna megyében idén is a román nyelv és irodalom fogott ki leginkább az érettségizőkön, így ebből a tantárgyból a diákok 73,14 százaléka érte el az átmenő 5-ös jegyet.
Maros megyében Maros megyében 70,85 százalékos az átmenési arány az óvások előtt, ez 3,6 százalékponttal magasabb sikerességi arány a tavalyinál. Az idén végzettek esetében 76,94 százalékos az átmenési arány, a korábban végzett diákok 27,12 százaléka írt átmenőjegyet.
Mint ismert, a Kolozs és egyes Bihar megyei magyar diákok számára nagy kérdés a románvizsga eredménye azok után, hogy ebben a két megyében fordult elő, hogy nem jelölték az érettségi bizottságok képviselői a dolgozatokon, hogy magyar tagozatos a vizsgázó. Mint arról beszámoltunk, az ügyben diszkrimináció miatt feljelentést tett egy kolozsvári jogvédő szervezet.
CSAK SAJÁT