Közzétették a középiskolai felvételi eredményeit

Az oktatási minisztérium közzétette a középiskolai felvételi eredményeit, az alapján, hogy a diákok milyen opciókat adtak meg és milyen eredményeket értek el a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgáján. Ebben a szakaszban 112 196 diákot (97,02%) osztottak be, és 3442-t nem, utóbbiak a felvételi második szakaszában juthatnak be középiskolába. Még több mint 6600 hely maradt betöltetlen. 

A 2025-ös középiskolai felvételi első szakasza július 23-án zárult le a számítógépes elosztással. Az eredmények elérhetők az oktatási minisztérium weboldalán (admitere.edu.ro), a középiskolák hirdetőtábláin vagy a dedikált online felületeken.

A képességvizsgán elért átlaguk alapján osztják be a diákokat a bejelölt iskolák valamelyikébe. | Illusztráció | Fotó: Pexels

A szaktárca közleménye szerint ebben az első szakaszban a 115 638 diákból, akik opciókat jelöltek meg 112 196 diákot (97,02%) osztottak be valamelyik középiskolába számítógépes úton. Közülük 48 912 jelentkező (43,6%) került felvételre az első opcióra.

Megjegyezik, hogy a számítógépes elosztás előtti speciális szakaszokban a következő diákok kerültek felvételre a középiskolai oktatásba: 13 452 diák szakirányú képzésre; 816 diákot a katonai szakirányú képzésekre; 3027 diákot a roma diákok számára fenntartott helyekre; 2021 speciális igényű diákot a – tömegoktatás számára fenntartott helyekre. További 16 675 diák szakoktatásra iratkozott be.

A számítógépes elosztás a képességvizsga eredményeinek függvényében történik. Az átlagot egyszerű számtani középértékként számítják ki két tizedesjegy-pontossággal (kerekítés nélkül) az alábbi tantárgyakból:

  • román nyelv és irodalom
  • matematika
  • anyanyelv (amennyiben a szülő vagy diák írásban nem nyilatkozott a kizárásáról)

Azok a tanulók, akik kizárták az anyanyelvi jegyet, nem oszthatók be olyan osztályokba, ahol a tanítás kisebbségi nyelven folyik.

Az elosztást országos szinten automatikusan végzi egy informatikai algoritmus, amely három alapvető tényezőt vesz figyelembe: a felvételi átlagot (amely kizárólag a 2025-ös képességvizsga átlaga alapján számítódik), a jelentkezési lapon megadott opciók sorrendjét, az elérhető helyek számát a megye vagy Bukarest középiskoláiban.

Amennyiben két jelölt azonos felvételi átlaggal rendelkezik, az alábbi sorrendben alkalmazott kritériumok alapján történik a rangsorolás:

a) az 5–8. osztályos tanulmányok általános átlaga;
b) a képességvizsgán a román nyelv és irodalom tantárgyból elért jegy;
c) a képességvizsgán a matematika tantárgyból elért jegy;
d) a képességvizsgán az anyanyelv tantárgyból elért jegy.

Ha egy iskolában az utolsó helyre több olyan tanuló is jelentkezik, akik ugyanazt az opciót választották, és a felvételi átlaguk, valamint az a), b), c), d) pontok szerinti minden jegyük megegyezik, akkor mindannyian felvételt nyernek az adott iskolába.

A legmagasabb átlaggal rendelkező diákokat osztják be elsőként. Az algoritmus minden diáknál az első olyan lehetőséget keresi, ahol még van szabad hely. Ha minden megjelölt opciót már jobb átlagú diákok elfoglaltak, a tanulót nem osztják be – még akkor sem, ha a jegye egyébként jó.

Azt a diákok, akinek az átlaga 10-es, automatikusan az elsőként megjelölt opcióra osztják be. Egy 8,93-as átlagú diák, aki másodikként jelölte meg az X középiskolát, megelőzheti azt a diákot, aki 8,91-es átlaggal azt első helyre írta, ad példát a HotNews.ro. Az opciók sorrendje rendkívül fontos: a rendszer mindig az első elérhető opciót választja.

Mi történik a számítógépes elosztás után?

A bejutott diákoknak 2025. július 24–30. között kell be kell nyújtaniuk az iratkozási iratcsomójukat abba a középiskolába, ahová felvették őket. A beiratkozáshoz általában a következő dokumentumokat kell benyújtaniuk: beiratkozási kérelem (helyszínen kitöltve), születési anyakönyvi kivonat másolata, személyi igazolvány (ha van) másolata, tanulmányi értesítő az 5–8. osztályos eredményekről, igazolás a képességvizsga eredményeiről.

Egyes iskolák további dokumentumokat is kérhetnek, ezért ajánlott előre tájékozódni az iskola honlapján vagy hirdetőjén.

Mi történik a megmaradt helyekkel?

Július 29-én a középiskolák jelentik a betöltetlen helyeket. Július 30. és augusztus 1. között a megyei bizottságok kezelik a speciális eseteket (be nem osztott tanulók, visszavont dossziék, igazolt egészségügyi vagy családi okok).

A felvételi második szakasza augusztusban zajlik majd, 1-je és 19-e között. Ez az időszak azon tanulók számára van fenntartva, akik az idei évben végezték el a nyolcadik osztályt, vagy korábbi évfolyamok végzettjei, és a 2025–2026-os tanév kezdetéig nem töltik be a 18. életévüket.

Ebben a szakaszban a 3442 (2,98%) be nem osztott végzős is részt vehet (az összes szabad hely száma: 6606).

Mint megírtuk, 13 éve nem születtek ilyen jó eredmények a képességfelmérő vizsgán, mint idén. A végleges eredmények szerint a diákok 83,2 százaléka írt ötöst vagy annál nagyobb jegyet. Tavaly a diákok 74,5 százaléka érte el az ötös vagy annál nagyobb médiát.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?