FRISSÍTVE – Képességvizsga-eredmények: újragondolják az 5-8. osztályos sajátos román tantervet
Az oktatási minisztérium közzétette az országos képességvizsga végleges eredményeit. A jegyek ide kattintva tanulmányozhatók, a listán a diák neve helyett az első vizsgán kiosztott egyéni kód jelenik meg. A végleges eredmények szerint a diákok 83,2 százaléka írt ötöst vagy annál nagyobb jegyet, ez 0,1 százalékpontos különbséget jelent az óvások előtti eredményekhez képest. Tavaly rosszabb eredmények születtek, akkor a diákok 74,5 százaléka érte el az ötös vagy annál nagyobb médiát. FRISSÍTÉS: Mihályfalvi Katalin, az RMDSZ oktatási főosztályának ügyvezető alelnöke szerint a román oktatás 5-8. osztályos speciális tantervét újra kell gondolni, módosításokat kell végrehajtani, hogy sokkal jobb eredmények szülessenek.
Az idei képességvizsgán az óvások előtt a diákok 83,1 százaléka érte el az 5-ös átlagot. A tanügyminisztérium adatai szerint 19 101 fellebbezést nyújtottak be románból, matematikából és anyanyelvből, a legtöbb román nyelv és irodalomból érkezett.
A végleges eredmények szerint a diákok 83,2 százaléka írt ötöst vagy annál nagyobb jegyet, ez az arány 0,1 százalékponttal nőtt az óvások előtti eredményekhez képest. A javítótanárok összesen 11 684 dolgozatnál emeltek a jegyen, és 6454 dolgozatnál rontottak az osztályzaton .
A 10-es átlagot elérő tanulók száma 75-ről 85-re nőtt.
Az újrajavított matematikadolgozatok 98,84 százaléka esetében kevesebb mint 0,5 ponttal emelték vagy csökkentették a jegyet, 1410 esetben nem módosult az osztályzat. Román nyelv és irodalomból az újrajavított dolgozatok 78,75 százaléka esetében kevesebb mint 0,5 ponttal nőtt vagy csökkent a jegy, 569 dolgozat osztályzata nem változott. Anyanyelvből a dolgozatok 69,30 százaléka esetében 0,5 pontnál kisebb volt az eltérés az eredeti és a végleges jegy között, 20 dolgozat esetében nem történt változás.
Kapcsolódó
A szaktárca tájékoztatása szerint az idei tudásfelmérőre feliratkozott 159 229 nyolcadikos tanuló közül 152 235-en, azaz 95,6 százalék jelent meg a vizsgákon. Közülük 25 618-an (16,8 százalék) nem érték el az 5-ös átlagot. Három diákot kizártak a román nyelv és irodalom vizsgáról, dolgozatukra 1-est kaptak.
Országos szinten román nyelv és irodalomból a diákok 86,5 kapott 5-öst vagy annál nagyobb jegyet, közülük 489-en 10-esre vizsgáztak. Matematikából 76,3 százalék kapott 5-ös van annál nagyobb jegyet, a 10-esre értékelt dolgozatok száma 976. Anyanyelvből 92,3 százalék kapott legalább 5-öst, és 131 dolgozatot értékeltek 10-esre.
Óvások utáni eredmények Székelyföldön
Ami a székelyföldi megyéket illeti, Hargita megyében a diákok 0,1 százalékpontot javítottak az óvások után, a diákok 80,4 százaléka ért el 5-ös vagy annál nagyobb átlagot – derül ki az oktatási minisztérium által közzétett adatokból. Maros megyében a végleges eredmények szerint a diákok 75,3 százaléka vette az akadályt (0,1 százalékpontos javítás), Kovászna megyében pedig 77,2 százalék, ott az óvások előtt a tanulók 71,53 százaléka írt legalább ötöst.
Hargita megyében magyar nyelv és irodalomból születtek a legjobb eredmények. A vizsgázók 93 százaléka írt legalább ötöst (az óvások előtt 93,01 százalék). Matematikából a vizsgázók 74,8 százaléka kapott ötös vagy annál nagyobb jegyet (az óvások előtt 74,69 százalék). Román nyelvből a Hargita megyei nyolcadikosok 61,9 százaléka (61,6 százalék az óvások előtt) kapott átmenő jegyet.
Maros megyében az óvások utáni eredmények szerint a diákok 75,2 százaléka írt ötöst vagy annál jobbat románból, matematikából 68,7 százalékuk, míg anyanyelv és irodalomból 91,6 százalékuk vette az akadályt.
Az óvások után a Kovászna megyei nyolcadikosok 63,9 százaléka ért el legalább ötöst románból (az újrajavítás előtt 63,4 százalék), matematikából 70,2 százalékuk, míg anyanyelv és irodalomból 93,7 százalékuk kapott ötöst vagy annál nagyobb jegyet (utóbbi két tantárgy esetében ugyanennyi volt az arány az óvások előtt is).
A dolgozatok újrajavítása után továbbra is Kolozs megye van az élen, ahol a nyolcadik osztályt elvégző tanulók 92,2 százaléka kapott legalább 5-ös osztályzatot. A Kolozs megyeiek is 0,1 százalékpontot javítottak az óvások előtti eredményekhez képest.
Újragondolják az 5-8. osztályos sajátos román tantervet
A képességvizsga eredményei folyamatosan, évről évre javulnak, viszont még mindig nem érték el az elvárt szintet, fogalmazta meg a Maszol megkeresésére Mihályfalvi Katalin. Az RMDSZ oktatási főosztályának ügyvezető alelnökét annak kapcsán kerestük, hogy csütörtökön közzétették a képességfelmérő végleges eredményeit, a magyar tagozatos nyolcadikosok minden tantárgyból jobban teljesítettek idén, ám román nyelvből még mindig van lemaradás.
Az érettségin a magyar tagozatos diákok román nyelv és irodalom vizsgán elért eredményei látványosabban javultak, mint a nyolcadikosok esetében, mutatott rá Mihályfalvi Katalin. Már korábban is tapasztalták, hogy a középiskolában jobban működik a sajátos tanterv, mint 5-8. osztályban, ezért tavaly ősszel szerveztek egy konferenciát a román nyelv oktatásával kapcsolatban, ahol a román szakos tanárok és szakemberek gyűltek össze.
„A konferencia végkövetkeztetése az volt, hogy a román oktatás 5-8. osztályos speciális tantervét újra kell gondolni, módosításokat kell végrehajtani, hogy sokkal jobb eredmények szülessenek” – mondta a szakpolitikus. Mihályfalvi Katalin rámutatott, idén ősszel újra megszervezik ezt a konferenciát, a következő lépés az lesz, hogy a szakemberek olyan kiigazításokat végezzenek a tantervben, hogy a diákok még hatékonyabban tudjanak megtanulni románul.
A célkitűzés az, hogy a nyolcadik osztály végére olyan szintet érjenek el, hogy a képességvizsgán egyenlő esélyekkel méretkezzenek meg a román tagozaton tanuló diákokkal, és minél jobban sajátítsák el a román nyelvet.
Az oktatási főosztály ügyvezető alelnöke felidézte, a középiskolai szinten a sajátos tanterv, annak kidolgozása és gyakorlatba ültetése is jobban működött, 9–10. osztályban voltak ugyan kisebb csúszások, de különben a tankönyveket is időben megkapták a magyar tagozatos diákok.
Más csapat dolgozott az 5-8. osztályos sajátos román tanterv, és más a középiskolai tanterv kidolgozásán, a folyamat 2018-ban indult az általános iskolában, majd megtörtént a váltás a középiskolába is. Arra törekednek, hogy a negyedik és a kilencedik osztály közötti „híd” megfelelően működjön, a magyar gyerekek sajátítsák el a román nyelvet.
„A szakemberek úgy értékelik, hogy az 5-8. osztályban a sajátos tanterv »döcögősen« működik, lenne hely a kiigazításra. Ez nem azt jelenti, hogy gyökeresen megváltozik a tanterv, hanem hogy a javításokra, kiigazításokra lesz szükség” – összegzett Mihályfalvi Katalin.
CSAK SAJÁT