Próbavizsga-eredmények: románból születtek a leggyengébb jegyek - így teljesítettek az erdélyi diákok
Megvannak a nyolcadikos próba-képességvizsga eredményei. Az adatok szerint a diákok 64,01 százaléka ötöst vagy annál magasabb jegyet ért el román nyelv és irodalomból, 71,91 százaléka matematikából és 89,16 százaléka anyanyelvből – közölte az oktatási minisztérium. Idén románból teljesítettek a leggyengébben a nyolcadikosok.
Tavaly és tavalyelőtt is matematikából teljesítettek a leggyengébben a nyolcadikosok, idén a román nyelv és irodalomból születtek a legrosszabb eredmények. Idén matematikából és magyarból is több tanuló érte el az ötöst vagy annál nagyobb jegyet.
Román nyelv és irodalomból 64,01 százalék kapott ötösnél nagyobb osztályzatot, 2024-ben ez az arány 73,98 százalék volt. Az osztályzatok megoszlása a következő:
Matematikából 71,97 százalék kapott 5-ös vagy annál magasabb osztályzatot, míg 2024-ben 42,37 százalék. Az osztályzatok megoszlása a következő:
Anyanyelv és irodalomból az 5-öst vagy magasabb osztályzatot a nyolcadikosok 89,16 százaléka érte el, szemben a 2024-es 82,93 százalékkal. Az osztályzatok megoszlása a következő:
A jegyeket csak a tanuló írásbeli kérésére vezetik be az osztálynaplóba. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint az eredményeket elküldik a tanfelügyelőségekhez, akik továbbítják azokat az iskoláknak, majd a tanárok a szülőkkel és a diákokkal közösen kiértékelik az eredményeket.
Hozzáteszik továbbá, hogy várhatóan 3 hónappal a nyári képességvizsgák előtt teszik közzé a próbavizsga eredmények elemzését.
Magyar nyelvből teljesítettek legjobban a Maros megyei diákok
Maros megyében a nyolcadikos diákok közül a magyar nyelv és irodalom vizsgán születtek a legjobb eredmények az idei próba képességvizsgán. A vizsgázók 61,73 százaléka érte el az ötöst, ami enyhe – 0,64 százalékos – javulást jelent a tavalyi eredményekhez képest.
Niță Fănică főtanfelügyelő-helyettes a Maszolnak elmondta, hogy az anyanyelvi vizsgán az előző évekhez képest jobban teljesítettek a diákok: a magyar és német anyanyelvből vizsgázók 87,06 százaléka kapott ötösnél nagyobb jegyet. A tantárgyi átlag 7,47 lett.
Román nyelv és irodalomból a vizsgázók 54,87 százaléka érte el legalább az ötös osztályzatot, a tantárgyi átlageredmény pedig 5,34 lett. Matematikából a vizsgán résztvevők 63,23 százaléka kapott ötöst vagy annál nagyobb osztályzatot, az átlag pedig 5,65 lett.
A megyében egyetlen diák ért el színtízes eredményt. Tantárgyakra lebontva heten: román nyelv és irodalomból egy tanuló, matematikából és magyar nyelv és irodalomból egyaránt hárman értek el maximális pontszámot. A kiemelkedően teljesítők között van egy, a marosvásárhelyi Bernády György Általános Iskolában tanuló, egy dicsőszentmártoni, valamint egy búzásbesenyői diák.
A szakember közölte, a vizsgák eredményét előbb a szaktanárok a diákokkal közösen elemzik, majd iskolai és tanfelügyelőségi szinten is vizsgálják, illetve ütemtervet készítenek arról, hogy milyen hiányosságok vannak, miben kell segíteni a diákoknak, hogy a mostaninál jobb jegyeket kapjanak a júniusi vizsgán.
Kolozs megye: hetes és nyolcas átlag között
A diákok 80,87 százaléka kapott átmenőjegyet Kolozs megyében a nyolcadikosok próba-képességfelmérőjén. A magyar diákok átmenési aránya románból 84,56 százalékos, anyanyelvből 97,67 – ebben benne van két német tannyelvű osztály eredménye is –, matematikából 86,38 százalék az átmenők aránya.
„Az eredmények nagyon jók. A legjobbat a János Zsigmond Unitárius Kollégium diákjai érték el, majd a Báthory István Elméleti Líceum és az Apáczai Csere János Elméleti Líceum következik a sorban, a Tálentum Református Iskola a negyedik az eredményeket tekintve, és a Református Kollégium az ötödik. A vegyes iskolák esetében, mint az Onisifor Ghibu Líceum vagy a dési Andrei Mureșanu nem tudjuk külön a magyar és román diákok átlagait, de elmondható, hogy jó eredményt értek el összességében. Jól teljesítettek a györgyfalvi iskola, a tordai Jósika Miklós Elméleti Líceum diákjai, és a bálványosváriak is – egyedüli falusi iskolaként – kiemelkedően jó eredményt értek el. Ezen iskolák diákjainak mind hetes fölötti az átlaguk” – számolt be Kerekes Adelhaida főtanfelügyelő-helyettes.
A kolozsvári Sigismund Toduță Zenei Főgimnázium diákjai is jól teljesítettek, nyolcas alatti átlaggal.
Széken, a szamosújvári Kemény Zsigmond Elméleti Líceumban írtak hatos alatt a diákok. Ugyanakkor nem érték el az ötös átlagot a buzai iskola diákjai, valamint a palatkai nyolcadikosok, utóbbi között viszont nagyon kevés a magyar tanuló, jegyezte meg Kerekes Adelhaida. A megyében ketten írtak tízest a próba-képességfelmérőn magyar nyelv és irodalomból.
Nem ment a román Hargita megyében
A Hargita Megyei Főtanfelügyelőség hétfőn délután közzétett adatai szerint a megyében magyar anyanyelvből születtek a legjobb, míg román nyelv és irodalomból a leggyengébb eredmények a nyolcadik osztályosok képességfelmérő-vizsgáján.
Román nyelvből a vizsgázók 45,45 százaléka írt átmenő jegyet, kilences osztályzaton felül mindössze 22-en teljesítettek. Tízes jegyet senki sem kapott a román dolgozatára. Matematikából lényegesen jobb volt a helyzet, bár tízes osztályzat ez esetben is csupán egyetlen született. Viszont a próbán 70,84 százalék ért el ötösnél nagyobb, azaz átmenő jegyet.
Természetesen a magyar anyenyelvi dolgozatok sikerültek a legjobban, ahol 91,34 százaléka teljesített a tanulóknak 5-ös érdemjegy felett. A magyar esetében hatan értek el tízes osztályzatot, míg 9 és 9,99 közötti jegyet 585-en kaptak – közölte a megyei tanfelügyelőség.
Bihar megyében is gondot okozott a román nyelv
Bihar megyében is gondot okozott a román nyelv a magyar tagozatos diákok számára, a próbavizsgázók több mint fele nem érte el az 5-ös osztályzatot. A megyei tanfelügyelőségtől kapott adatok szerint az 1007 nyolcadikos közül 880-an vettek részt felmérőn román nyelvből, közülük csak 358-an kaptak átmenő osztályzatot, 522 tanulónak nem sikerült a próba-képességfelmérő. Kiemelnénk viszont a köröstárkányi (Tărcaia) gimnáziumot, ahol mind a kilenc próbavizsgázónak sikerült ötös vagy ötösnél nagyobb jegyet elérni. És nem csak román nyelvből, magyarból és matematikából is sikeresek voltak. Márpedig a matematika ugyancsak sokaknak gondot okozott 394-en nem érték el az átmenő jegyet. Magyar nyelvből 153 diáknak nem sikerült a próba-képességvizsga.
Így vizsgázott Szilágy megye
Szilágy megyében az idei próba képességvizsgán román nyelv és irodalomból a vizsgázó 1783 tanulóból 1034-en értek el 5-ös vagy annál magasabb pontszámot (57,99%). Matematikából az 1777 tanulóból 1157-en írtak 5-ös vagy annál nagyobb jegyet (65,11%). Az anyanyelvi vizsgán a jelenlévő 387 tanulóból 351 ért el 5-ös vagy annál jobb jegyet (90,70%). Idén egy 10-es (tízes) média volt, matematikából, melyet egy szilágycsehi diák érdemelt ki.
A Bethlen Gábor Kollégium jól teljesített
Minden szempontból bíztató eredmények születtek a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban a nyolcadikosok idei próba-felmérőjén. Mindenik tantárgyból 92,8 százalék a haladási arány, ez jóval meghaladja a megyei és az országos átlagot. Egyetlen egy diák nem kapott átmenőt egyetlen tantárgyból sem, amire egyébként számítottak a tanárok. Nem született egyetlen tízes átlag sem, viszont sok a kilences fölötti jegy - tudtuk meg az iskola igazgatónőjétől, Szőcs Ildikótól.
Ez az eredmény természetesen azt igazolja, hogy egyetlen tantárgy sem okozott különösebb gondot a diákokok, akik remélik, hogy a valódi vizsgán sem lesznek nehezebbek a tételek, mint a szimuláláson.
Ígéretes eredmények születtek Háromszéken
Kovászna megyében az 5-ös feletti átlagot elért nyolcadikos diákok aránya a tavalyi 55,52%-ról, 67,31%-ra emelkedett a próba-képességvizsgán. A leglátványosabb javulás matematikából történt, ahol a sikerességi arány majdnem megduplázódott, de a román nyelv és az anyanyelv esetében is előrelépés tapasztalható.
A háromszéki tanfelügyelőség adatai szerint a román nyelv és irodalom tantárgyból a jelen lévő 1742 diák közül 834-en értek el 5-ös feletti jegyet, ami 47,88%-os arányt jelent – ez növekedés a tavalyi 46,05%-hoz képest. Az anyanyelv és irodalom vizsgán kiváló eredmények születtek: a diákok 91,66%-a sikeresen teljesítette a próbavizsgát, míg tavaly ez az arány 84,62% volt. A legjelentősebb javulás matematikából van: a sikerességi arány a tavalyi 35,18%-ról 65,94%-ra nőtt.
Az anyanyelv és irodalom tantárgyból két diák ért el maximális, 10-es osztályzatot. Ezzel szemben román nyelv és irodalomból, valamint matematikából nem volt 10-es osztályzat.
Kovászna megyében több mint 500 hiányzót regisztráltak.
CSAK SAJÁT