Közösségi házat adtak át és avattak Szilágysámsonban

Közel 130 éve, 1895-ben Szilágysámson szülötte, Szikszai Lajos, Szilágy vármegye alispánja, 1848-as forradalmár és szabadságharcos, politikus, az Országgyűlés tagja, királyi tanácsos és műgyűjtő, kisdedóvót és óvónői lakást épített a településen. A tanintézet 110 éven keresztül óvodaként működött, majd 2009-ben a kicsiket átköltöztették az új óvoda épületébe. Az önkormányzat uniós támogatással felújította az egykori intézményt és Szikszai Lajos Közösségi Házzá alakította.

„Az elmúlt évektől eltérően szokatlan helyszínen kezdjük március 15-ei ünnepségünket”, kezdte üdvözlő beszédét Boda Emőke tanítónő. Pedig ha jól belegondolunk, ez teljesen természetes, hiszen egy olyan neves személy mellszobra mellett állunk, aki maga is részt vett az 1848-as forradalomban. A falu szülötte, Szikszai Lajos, 1848. május 28-án Nagyváradon csatlakozott a 3. honvéd zászlóaljhoz, hogy a többi márciusi ifjúval együtt harcoljon a szabadságért, egyenlőségért, testvériségért. Már egész fiatalon és később is egész élete során nagy figyelmet fordított a közéletre, oktatásra, előrehaladásra. Egy olyan korban élt, amikor az iskoláztatás, az oktatás nem volt mindenki számára elérhető, de felismerve a nevelés fontosságát, támogatta és segítette báró Wesselényi Miklós kezdeményezését a népnevelés ügyében. Szülőfalujához való ragaszkodásának jeleként szorgalmazta, hogy Sámsonban – az országban az elsők között – kisdedóvó intézet (óvoda) épüljön – ismertette Boda Emőke.

Fotó: A szerző felvétele

A szilágysámsoni vezetőség, a helyi testület úgy döntött, hogy a felújított egykori épületet közösségi házzá alakítja át, és a neves ember iránti tiszteletük jeleként róla nevezik el. „Azért lett közösségi ház, mert olyan rendezvényeket akarunk itt tartani, melyek a közösség életét, jelenét és jövőjét meghatározzák, legyen az kulturális rendezvény, néptáncoktatás, különböző gyűlések, továbbá a diákok és az ifjúság is igénybe vette már és veszi az épületet, mert az a célunk, hogy megmaradjunk, magyarnak maradjunk, és legyen egy olyan közösségi terünk, közösségi házunk, ahol ezt meg tudjuk valósítani” – fogalmazott Bántó Zoltán RMDSZ-es polgármester.

A helybéliek elmondhatják, végre van egy olyan épületünk, mely az övék, a közösséggé, és amelyben minden rendezvénynek otthont adhatnak. „Mi azt szeretnénk, hogy ez a tér, ez a közösségi ház megteljen élettel, közösséget alkosson, formáljon, és tovább építse azt” – mondta a polgármester. Jelenleg a közösségi ház falumúzeumként működik, de a polgármesteri hivatal felújítása alatt az ügyintézést is az épületben végzik. Az avatáson jelen lévő Seres Dénes parlamenti képviselő elmondta: Szilágysámson is büszkélkedhet egy nagyszerű emberrel, Szikszai Lajossal, aki nagy honvéd volt, szabadságharcos, de ugyanakkor maradandót alkotott. Ő alakította ki Zilah város főterét és kezdeményezte a régi kórház építését. Az 1951-ben megalakult zilahi Történelmi és Művészeti Múzeum alapgyűjteményét a hagyatékából kikerülő kő- és bronzeszközök, illetve kerámiatöredékek képezték.

Fotó: A szerző felvétele

„Nagy érdemei voltak, ezért örülök, hogy tisztelik, hogy szobrot állítottak neki, és megemlékeznek róla. Akkor vagyunk méltó utódok, ha építkezünk, ha gyarapodunk, ha élni akarunk, és ha egy szebb jövőt tudunk gyerekeinknek létesíteni” – mondta a képviselő. Az avatást követően megkoszorúzták Szikszai Lajos szobrát, a diákok pedig versekkel és énekekkel tisztelegtek településük szülöttje előtt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?