Tüdőrák elleni küzdelem: közel 700 tüdőrákos esetet fedeztek fel eddig idén
Az év első hat hónapjában közel 700 új tüdőrákos esetet regisztráltak a bukaresti Marius Nasta Intézetben, és a betegség több mint 60 százaléka áttétes – figyelmeztetnek az orvosok a tüdőrák elleni küzdelem világnapon.
A Beatrice Mahler, a bukaresti Marius Nasta Intézet vezetője szerint a tüdőrák továbbra is az egyik legelterjedtebb és leghalálosabb rákfajta világszerte.
„A mai nap megfelelő alkalom arra, hogy felhívjuk a figyelmet a megelőzés és a tüdőrák által érintettek támogatásának fontosságára” – mondta Beatrice Mahler kedden, a tüdőrák világnapján, írja a News.ro.
Elmondása szerint a Marius Nasta Intézetben a 2021-2023 között, az év első hat hónapjában a tüdőrákos esetek száma minimális ingadozást mutat.
„2021 első hat hónapjában 702, 2022 első hat hónapjában 800, 2023 első hat hónapjában pedig 694 tüdőrákos esetet diagnosztizáltak. Talán még aggasztóbb az, hogy 2023-ban a felvételkor az áttétes esetek aránya 61,39 százalékos volt. Azt jelenti, hogy már egy olyan stádiumban vannak, amelyben a szervezet törékeny állapota miatt nagymértékben csökken az innovatív terápia előnyeinek az esélye” – számolt be a szakorvos.
Tüdőszűrés a volt dohányosoknak is
Mahler arra bíztat, hogy mindenki tájékozódjon a kockázati tényezőkről, és felhívja a figyelmet a dohányosok tüdőszűrésének szükségességére a betegség korai felismerése érdekében.
A fő kockázati tényezők a dohányzás, beleértve a passzív dohányzást is, ezenkívül a sugárterápiának, radon gáznak, azbesztnek és más rákkeltő anyagoknak való kitettség. Számítanak a családi előzmények, veszélyeztetettebb az idősebb korosztály. Kockázati tényező az elhízás, az alkoholfogyasztás és a vírusfertőzések – sorolta Mahler.
A szakorvos azt javasolja, részesüljenek alacsony dózisú CT-vizsgálatban a tünetmentes dohányosok, sőt a volt dohányosok is, akik 50 és 80 év közöttiek, és 20 éven át dohányoztak, vagy továbbra is dohányoznak, vagy az elmúlt 15 évben leszoktak róla.
„A tüdőrák előfordulásának csökkentése érdekében alapvető feltétel a dohányzásról való leszokás, függetlenül attól, hogy klasszikus cigarettáról vagy elektronikus eszközökről beszélünk. A nikotinfüggőségen túl a dohányosok számára az egyik legnagyobb kihívás a gesztusfüggőségük korrigálása, és ez a viselkedés alakításával érhető el” – tette hozzá Mahler.
Készségfejlesztés és támogatás kell a dohányzásról való leszokáshoz
A leszokásra rá kell készülni asz orvos szerint. Először is tudatosság kell: a dohányzás negatív egészségügyi hatásainak és a dohányzással járó kockázatoknak a megértése. Másrészt ki kell alakítani a motivációját a dohányosnak, azaz meghatározni a dohányzásról való leszokás személyes okait. Azonosítani kell a kihívásokat, azaz a dohányzás iránti vágyat kiváltó tényezőket, és kidolgozni, hogy ezeket hogyan fogja kezelni a leszokni vágyó.
Készségfejlesztés is szükséges: stresszkezelést kell tanulnia, problémamegoldást, valamint azt, hogy a dohányzás iránti vágyat kiváltó helyzeteket hogyan kerülje el az illető.
Ugyanakkor nagyon fontos a társadalmi támogatás is a leszokónak, emelte ki a szakorvos: bekapcsolódhat a leszokni vágyó támogató vagy tanácsadó csoportokba, hogy megossza tapasztalatait és támogatást kapjon másoktól, akik ugyanezen a mennek vagy mentek keresztül.
CSAK SAJÁT