Közel 440 millió lejes költségvetést szavaztak meg Csíkszeredában – Középpontban a beruházások

Elfogadta a 2025-ös költségvetést a szerdai tanácsülésén Csíkszereda képviselőtestülete. A hargitai megyeszékhelyen 438 millió lejes büdzsével számolnak, amelynek kétharmadát, 286,36 millió lejt fejlesztésekre szánnak, míg a működési oldalon 151,92 millió lej szerepel.

Az elmúlt évekhez képest valamivel később, az állami költségvetés elfogadását követően 45 nappal döntöttek a csíkszeredai éves büdzséről – osztotta meg Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a költségvetési szavazást megelőző élő bejelentkezésében.

Korodi Attila fejlesztés-központú költségvetést tárt a képviselőtstület elé | Fotó: Csíkszereda városháza

A városvezető kihívásokkal teli évnek nevezte 2025-öt. Mint elmondta: nagy nyomás van a város vezetőségén amiatt, hogy minél több lehetőséget tudjon kiaknázni az országos helyreállítási terv (PNRR) kínálta lehetőségekből, mielőtt lezáródik ez a finanszírozási mód (várhatóan jövő év júniusában). Ugyanakkor a központi fejlesztési régióhoz is benyújtották a legfontosabb pályázataikat – emelte ki az elöljáró.

Mint Korodi Attila megosztotta: 2025-ben 438 millió lejes költségvetéssel működik a hargitai megyeszékhely, amiből mintegy 200 millió lej jelenik meg a beruházási oldalon. „A bevételeket tekintve 407 millió lejes kerettel számolunk (…). Az elmúlt évből megtakarítottunk 31 millió lejt, ami abban segít bennünket, hogy tudjunk indulni a beruházási oldalon. Áfa-visszaosztásból 28 millió lejes bevétel van, amiből oktatásra 8,2 millió lejt, beteggondozásra 14 millió lejt, hátrányos helyzetű diákok támogatására 1,5 millió lejt, diákszállításra 4 millió lejt, óvodai támogatásra 130 ezer lejt kapunk” – sorolta a polgármester. Hozzátette: a személyi jövedelemadóból (SZJA) közel 83 millió lejes bevétellel terveznek.

Korodi Attila elmondta: a 438 millió lejes költségvetésből mintegy 2/3 arányban, 286,36 millió lejt szánnak fejlesztésekre, a működési oldalon pedig 151,92 millió lej szerepel. A beruházásokat saját bevételekből (38 millió lej), európai uniós forrásokból (219,11 millió lej), állami forrásból (23,27 millió lej) és a hőszigetelési program esetében a lakók hozzájárulásából (2,48 millió lej) finanszírozzák.

A városvezető a működési oldal sarokszámaira is kitért. Az oktatás működtetésére közel 14 millió lejt irányoztak elő, míg a kulturális intézmények fenntartására 11,7 millió lejjel számolnak. Utóbbiaknál a Csíki Jétékszín 4,7 millió lejes, a Hargita Néptáncszínház 3 millió lejes, a Csíki Székely Múzeum 3,4 millió lejes, míg a Csíkszereda Kiadóhivatal 600 ezer lejes költségvetéssel számolhat. Ezen számok esetében Korodi Attila megosztotta, hogy a Csíki Játékszín és a Hargita Néptáncszínház esetében még módosulhatnak a számok, hiszen számíthatnak a májusi, júniusi és szeptemberi költségvetési „leosztásra” a személyi jövedelemadókból. Korodi Attila megemlítette, hogy a városháza ebben az évben összesen több mint 5 millió lej értékben finanszíroz kulturális- és (részben) sportprogramokat.

A sport infrastruktúrát működtető Csíki Sportcentrum Kft. 3,5 millió lejjel gazdálkodhat, a Városi Sportklub (VSK) esetében 2,7 millió lejes büdzsével számolnak – osztotta meg a polgármester. Ezen kívül a sport területén támogatást kap a sportiskola (250 ezer lej), a kerékpáros körverseny (175 ezer lej), a Csíkszeredai Sportklub jégkorongcsapata és az FK Csíkszereda labdarúgócsapata (950 ezer lej), kori&úszás program (355 ezer lej), társszervezésben megvalósuló sportesemények (220 ezer lej), valamint 2 millió lejt szán a város sportpályázatokra – sorolta Korodi Attila.

Egymillió lejes támogatásra számíthatnak a történelmi egyházak, 460 ezer lejt szánnak játszóterek fenntartására, míg az utak karbantartására 11,83 millió lejt, a közvilágításra pedig 8,69 millió lejt irányoztak elő. Szociális szolgáltatások esetében időseket érintő programokra 600 ezer lejt, fogyatékkal élők ellátására 300 ezer lejt, gyermekek szociális ellátására pedig 575 ezer lejt irányoztak elő, tudtuk meg. Több mint 900 ezer lejt szán a városvezetés a csíkszeredai kutyamenhely működtetésére, amely várhatóan ebben az évben indul el, a hegyimentő szolgálat pedig 240 ezer lejre számíthat.

Erős költségvetés

A költségvetési tervezet elfogadását követően Korodi Attila a Maszol érdeklődésére „erősnek” nevezte a szerdán megszavazott büdzsét. „Fenntartjuk azt az erős ritmust, amellyel a város infrastruktúráját fejlesztjük, de közben a városháza és a városi intézmények működésére is tudunk eleget áldozni (…) Jó költségvetésünk van, (…) azt látom, hogy ez az év is előre fogja vinni a közösségünket. Le fogunk zárni munkálatokat a megvalósítási oldalon és megnyitunk számtalant” – mondta el a polgármester.

A beruházási oldallal kapcsolatosan Bors Béla, alpolgármester érdeklődésünkre elmondta: ebben az évben tervezik befejezni a Petőfi Sándor Általános Iskola tornatermét, elkészül a hargitafürdői tűzoltógarázs és közösségi ház, valamint megújul a Nagy Imre Általános Iskola udvara. Ezen kívül folytatódik a tömbház-szigetelési program és az úthálózat rehabilitációja. Nem új beruházás, de nyári karbantartás címszó alatt a Kossuth utcában megújul az aszfaltréteg, a parkolóhelyeket is rendbe teszik és folytatódik a kiemelt átjárók, az útfestések elkészítése. Számos fejlesztési terv elkészítését is tartalmazza a költségvetés, ahogy közvilágítás-fejlesztést is – osztotta meg az alpolgármester.

(Nyitókép: Gábos Albin)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?