Konzorciumot kezdeményez Kolozsvár és négy szomszédos önkormányzat számára az USR, de ez semmi pluszt nem jelentene
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) több kolozsvári tanácsosa javasolja egy közigazgatási konzorcium létrehozását Kolozsvár és négy szomszédos község, Szászfenes, Apahida, Kisbács és Erdőfelek részvételével. Oláh Emese kolozsvári magyar alpolgármester szerint a kincses város és a szomszédos települések önkormányzatai között már most is létezik az együttműködés, egy leendő konzorcium a felvázolt elképzelésekkel tartalmi szempontból szinte semmit sem tenne hozzá a jelenlegi közös munkához.
A kezdeményezésről Călin Groza kolozsvári városi tanácsos számolt be múlt heti sajtótájékoztatóján. A Maszol megkeresésére Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere elmondta, hogy részleges együttműködések már léteznek a közigazgatási egységek között a nagyobb infrastrukturális projektek kapcsán, példaként a kolozsvári metrót és a körgyűrűt hozta fel.
A közigazgatási konzorcium létrehozásáról szóló megállapodást az öt település önkormányzati képviselőtestületének kellene megszavaznia. Az USR-s kezdeményezők szerint a társulás célja a közszolgáltatások hatékonyságának növelése, az európai és kormányzati forrásokból megvalósuló közös beruházások végrehajtása és az emberi erőforrások hatékony felhasználása.
Már most is létezik az együttműködés
Oláh Emese a Maszol kérdésére leszögezte: „A javaslat túl tág hatáskörökre vonatkozik. Nem tartom fontosnak azt, hogy anyakönyv vagy adózás terén ilyen jellegű együttműködés szülessen, vagy pedig központosítottan biztosítsák a felsorolt önkormányzatok jogi képviseletét.”
Az alpolgármester szerint „a fejlesztési stratégiák szempontjából fontos az együttműködés, ami jelenleg is megtörténik. Urbanisztikai kérdésekben pedig a jelenleg hatályos törvény nem ad lehetőséget ilyen jellegű együttműködésre, hiszen az említett községek (Szászfenes, Apahida, Kisbács és Erdőfelek) is rendelkeznek településrendezési szakemberekkel”.
Călin Groza USR-s tanácstag az ötlet bemutatása alkalmával szervezett sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra, hogy közigazgatási konzorciumok létrehozását egy nemrégiben hatályba lépett törvény teszi lehetővé. Megjegyezte: nem hinné, hogy Emil Boc kolozsvári polgármester ellenezné a kezdeményezést. A novemberben elfogadott jogszabály értelmében önkormányzatok más önkormányzatokkal együttműködve hozhatnak létre konzorciumokat.
Megemlítendő még, hogy létezik és működik a Kolozsvári Metropolisz Övezet mint önálló jogi személyiséggel rendelkező társulás, amelynek célja egyebek mellett éppen az, hogy elősegítse a nagyváros és a körülötte lévő települések és önkormányzatok együttműködését különböző infrastrukturális kérdésekben, illetve a közszállítás megszervezésében.
Korábban már voltak nagyívű tervek, azokból sem lett semmi
Politikai kampányhúzásként emlegetik azt a 2018-ban megalakult konzorciumot, a Nyugati Szövetséget (Alianța Vestului), amelyet Arad, Kolozsvár, Temesvár és Nagyvárad polgármestereinek kezdeményezésére hoztak létre, melynek célja lett volna európai uniós alapok lehívása által valós jólétet teremteni a régióban, megállítani a lakosság elvándorlását, és hazacsalogatni a nyugati országokban megtelepedett állampolgárokat. Ígéreteik között szerepelt az is, hogy függetlenné válnak a Bukarest-centrikus közigazgatástól, ezáltal hatékonyabban hívhassanak le támogatásokat az Európai Unió alapjaiból, és így olyan nagyberuházásokat hozzanak tető alá, amelyekre Bukarest részéről nem számíthattak.
Immár nyugodt szívvel kijelenthető, a konzorcium nem hozta meg a várt sikert, nem jöttek létre Európai uniós nagy projektek, nem érkeztek újabb befektetők a régióba, és a társulás révén egyetlen infrastrukturális nagyberuházás sem valósult meg vagy indult el, továbbá megbeszélések sem voltak a decentralizáció tárgyában a korábban sokat hangoztatott szubszidiaritás elve mentén.
CSAK SAJÁT