Könyv és gyertya – Díjátadással ért véget Marosvásárhelyen a 35 évvel ezelőtti események felidézése
Csendes felvonulással és díjátadással emlékeztek hétfőn Marosvásárhelyen a 35 évvel ezelőtt megszervezett könyves és gyertyás felvonulásra, amelyen akkor mintegy százezren vettek részt. A díjátadó keretében Köllő Gábor római katolikus plébános a Szeretet himnuszát mondta el az egybegyűlteknek, majd Markó Béla az RMDSZ egykori elnöke, Mihályfalvi Katalin az RMDSZ oktatásért felelős ügyvezető alelnöke és Kilyén Ilka a Sütő András Baráti Egyesület alelnöke mondott ünnepi beszédet. A felszólalók között ketten is emlékeztettek, hogy még ma sem áll a városban Sütő András szobra.
Hétfőn este hat órától a Kultúrpalota nagytermében ünnepi emlékműsor keretében adtak át a szervezők oklevelet annak a 11 személynek, akik részt vettek a 35 évvel ezelőtti események szervezésében. A Kultúrpalota előterében fényképkiállítás nyílt az 1990. február 10. előtti eseményen készült fotókból.
Az est keretében Markó Béla hangsúlyozta, nem kell megismételni, ami egykor történt, de kötelező emlékezni rá. „Egy-egy szimbolikus gesztussal, mint a mai felvonulás, vagy ez a tárlat. Emlékezni pedig éppen azért kötelező, hogy ne ismétlődjék meg a történelem. Hogy soha ne ismétlődjék az a feszültség, az a gyűlölet, ami aztán elvezetett a fekete márciusig. Az emlékezés és emlékeztetés értelme ez: tudni minden pillanatban, hogy ha nem vigyázunk, a múlt rémei feltámadhatnak. Megtapasztaltuk ezt a tavalyi év végén az államelnök-választáskor is. De nem csupán Romániában, hanem egész Európában, sőt az egész világon érezni az intolerancia vagy akár az erőszak veszélyét, miközben tőlünk északra a közvetlen szomszédunkban ez már nemcsak veszély, hanem valóság, hiszen ott háború van”.
Ami 1990 első hónapjaiban Marosvásárhelyen történt, azt bizonyítja, hogy mindig van választásunk
„Hallgathatunk vagy szólhatunk. Meghunyászkodhatunk, vagy tiltakozhatunk. Kiállhatunk ország-világ elé, vagy otthon maradhatunk. Elfuthatunk, vagy szembeszállhatunk” – mondta Markó Béla.
Az RMDSZ egykori elnöke ugyanakkor megállapította, hogy felejtünk. Példaként említette Sütő Andrást. „Jelentős író volt, ülhetett volna otthon és írhatott volna. Nem kényszerítette senki, hogy a sportcsarnok erkélyéről szónokoljon, de ő vállalta azt, amit egy felelős értelmiséginek vállalnia kellett. Amikor pedig márciusban életveszélyesen megsebesítették, magyarországi gyógykezelése után hazajött. Senki sem kérte volna számon tőle, ha ezek után kint marad. Miért felejtjük ezt a példát? Miért nincs szobra még mindig Sütő Andrásnak Marosvásárhelyen? Hiszen ő valóban a magyarok és románok megbékéléséért küzdött. Nem mások ellen, hanem értünk tette, amit tett”– hangsúlyozta.
Markó Béla beszédében kiemelte: „a legszebb jelkép, hogy ahol százezer ember kezében van százezer gyertya, ott nem aludhat ki mindegyik egyszerre, még a legnagyobb szélben sem. Ott mindig, minden pillanatban van láng, amiről újra meg lehet gyújtani azokat a gyertyákat is, amelyek éppen kialudtak. Hát főleg ezt ne felejtsük el soha. Ez a szolidaritás titka, hogy legyen mindig láng valakinél. Köszönettel tartozunk utólag is annak a 100 ezernek, hogy 35 évvel ezelőtt példát adtak nekünk összefogásból. És természetesen köszönöm a mai ünnepség szervezőinek, hogy emlékezni és emlékeztetni akartak az égő gyertyák példázatára. Kívánom, hogy vigyék tovább a lángot” – mondta az egykori szövetségi elnök.
Kapcsolódó
Több mint 15 ezer erdélyi magyar fiatal tanul anyanyelvén az egyetemeken
Mihályfalvi Katalin az RMDSZ oktatásért felelős ügyvezető alelnöke ünnepi beszédében közölte, ma már van anyanyelvű oktatásunk, vannak önálló és erős magyar oktatási intézményeink, és több mint 15 ezer erdélyi magyar fiatal tanul anyanyelvén az egyetemeken.
„Mindez a könyvnek és a gyertyának köszönhető, valamint azoknak, akik az elmúlt három és fél évtizedben folyamatosan küzdöttek jogainkért. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség azóta is meghatározó szereplője ennek a harcnak. Következetesen kiállt az anyanyelvi oktatás ügye mellett, és politikai eszközökkel, tárgyalásokkal, törvénytervezetekkel, valamint helyi és országos szinten is kemény munkával segítette elő, hogy ma itt tartunk. 1990 februárjában a gyertya fényével utat mutatott a békés megoldások felé, a könyv pedig az erdélyi magyarság egyik legfontosabb ügyéről szólt, az anyanyelvi oktatásról, megmaradásunk zálogáról. Kívánom, hogy továbbra is ez a két szimbólum vezessen utunkon, ne aludjon ki a gyertya és a könyv ne porosodjon a polcokon, hanem tudásunk forrása maradjon”– zárta beszédét a politikus.
Két év múlva lesz Sütő András születésének 100. évfordulója
Kilyén Ilka a Sütő András Baráti Egyesület alelnöke elmondta, az egyesület az író halála után két évvel, 2008-ban alakult. A kezdeményező Nagy Pál irodalomtörténész, kritikus volt, akit közös munka és jó barátság kötött az íróhoz. Ő lett az egyesület elnöke. Az alapítók Borbély László, Demeter József, Gálfalvi Zsolt, Szalkai József, Székely Emese, Kincses Előd. Ők mind különbözőképpen baráti, politikusi, családi kapcsolatok révén kötődtek az íróhoz, de mindnyájan úgy érezték, hogy tenni kell azért, hogy emléke, hagyatéka minél tovább fennmaradjon. Az utókor is megismerje azt az írót, aki olyan mély hatással volt a rendszerváltás előtti években ránk, kortársaira. Azóta az egyesület minden esztendőben az író születésnapja és halála évfordulóján konferenciákat, kerekasztal-beszélgetéseket, emlékesteket, könyvbemutatókat szervez, színházi produkciók létrejöttében segédkezik. És nem maradhat el egyik esztendőben sem az író sírjának a megkoszorúzása. Két év múlva Sütő András születésének 100. évfordulójára fogunk majd emlékezni. Reméljük, akkor majd a szobra talapzatához is koszorúkat helyezhetünk el – tette hozzá Kilyén Ilka.
Az ünnepi beszédeket követően néptáncokat adott elő a Borsika, Boróka, Napsugár és a Maros Művészegyüttes.
Az est keretében 11 személynek adtak át díjakat, elismerésként a 35 évvel ezelőtti esemény szervezéséért. Az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének elnöke, Kovács Mihály Levente szólította színpadra a teremben jelenlevőket és sorolták azok nevét is, akik nem lehettek ott a rendezvényen:
- Béres András,
- dr.Kikeli Pál,
- Káli Király István,
- Köllő Gábor,
- Markó Béla,
- Miholcsa József és
- Szepessy László az 1990-es könyv és gyertya szervezője.
- Borbély László,
- Demeter András,
- Gálfalvy György
- Jakots László
Végül egy perc néma csenddel adóztak Sütő András, Szabó György Pál és Jakabbfy Attila emléke előtt.
Az ünnepi eseményt a Marosvásárhelyi Filharmónia énekkara zárta.
CSAK SAJÁT