Kolozsvár: bár magas a fertőzöttség, csökkenő a tendencia

Kolozsvár, illetve Kolozs megye még most is a legfertőzöttebbek közé tartozik az országban. A héten 9 ezreléket is elérte a koronavírus-fertőzési ráta, de úgy tűnik, a számok továbbra is csökkenni fognak. Arról, hogy országos viszonylatban ez mit jelent, illetve, hogy növekedés esetén ez érintheti-e a tanintézményeket, vendéglátó egységeket Kolozsváron, Tasnádi István Szilárd Kolozs megyei alprefektust kérdeztük.

A Maszol megkeresésére Tasnádi István Szilárd elmondta, országos szinten folyamatosan csökkenőben volt eddig a fertőzöttek száma. Ennek ellenére, mint hozzátette, Kolozs megyében és Kolozsváron a fertőzöttségi arány továbbra is az egyik legmagasabb országos szinten, azonban minden jel szerint ez már okozhat olyan mértékű problémát, mint korábban. Míg a hét elején 9 ezrelékmeghaladó fertőzöttségi rátát mértek, a hét második felére ez az arány folyamatosan csökkent, míg Kolozs megyében 5 ezrelék körüli a fertőzöttség.

Tasnádi István Szilárd, Kolozs megye alprefektusa | Fotó: Borsi Balázs

„Ez valójában a megyék között a harmadik helyre teszi Kolozs megyét Bukarest és Ilfov után, ugyanakkor Temes megye is felfelé haladt az utóbbi napokban. Közigazgatási egységek szintjén is Kolozsvár a negyedik helyen volt, de minden esetre ott vagyunk a negatív top 5-ben” – magyarázta az alprefektus. Hozzátette: vannak olyan megyék és települések, amelyek esetében a számok nőnek, ám szerencsére Kolozsvárra és Kolozs megyére ez nem igaz.

Tasnádi István Szilárd arra is kitért, hogy bár régebben voltak olyan esetek, hogy már 6 ezrelék fölött vesztegzár alá helyeztek egy-egy települést, vagy korlátozták a vendéglátó egységeket, tanintézményeket a számok függvényében, ezt most nem következhet be. Ennek oka, mint mondja, hogy szabályozni csak az 2020-as 55. törvény alapján lehet, ám a törvény leírja tisztán, hogy csak akkor léphetnek életbe a korlátozások, hogyha készenléti vagy sürgősségi állapot van hatályban, ez pedig jelenleg nincs.

Addig, amíg az egyik ilyen sürgősségi állapot nincs hatályban, nem lehet semmilyen korlátozást előírni. „Ameddig nincsen nemzeti szinten készenléti vagy sürgősségi állapot elrendelve, addig nem vezethetnek be az ezekből adódó korlátozásokat sem, sem az oktatás, egészségügy vagy közigazgatás terén” – hangsúlyozta az alprefektus.

Kapcsolódók

Kimaradt?