A kolozsváriak több mint 150 óvóhelyre húzódhatnak be veszély esetén

A kolozsvári városháza 126 polgári védelemre alkalmas menedékhelyet tart nyilván köztulajdonban, ezen kívül 35 olyan helyszín van, amely különböző kapacitással használható menedékként. A mintegy 350 ezer lakosú városban található óvóhelyek, bunkerek körülbelül 1314 ezer személy számára nyújtanak védelmet, az épületek legtöbbje 1970 és 1990 között épült tömbházak alagsorában található meg.

Az óvóhelyeket jelenleg nem lehet látogatni, mivel a polgármesteri hivatal most tárgyal róluk, valamint arról is, hogy parkolóházakban alakítsanak ki bunkereket, ám erről még nem adhatnak ki publikus információkat, tudtuk meg Oláh Emese sajtóosztályától.

Túl kevés az óvóhely

Rácz Béla Gergely, a kolozsvári helyi tanács RMDSZ-frakciójának vezetője a Maszol megkeresésére ismertette a kolozsvári és Kolozs megyei óvóhelyek helyzetét. Mint rámutatott, a polgári védelmi menedékhelyek legtöbbje 1970 és 1990 között épült tömbházak alagsorában található, és a törvény szerint egy személynek egy négyzetméter terület áll rendelkezésére a bunkerben. Az óvóhelyek elméletileg úgy vannak kialakítva, hogy a tömbházak minden lakója elférjen, Kolozsvár szintjén pedig körülbelül 13–14 ezer személy számára nyújtanak védelmet jelenleg.

A városháza nyilvántartásában szereplő polgári óvóhelyek műszaki és működési állapotának leltározása és ellenőrzése amúgy évente megtörténik, illetve meg kellene történjen a katasztrófavédelmi felügyelőség irányítása alatt. A helyiségekhez való hozzáférést és az óvóhelyek ellenőrzését az adott címeken dolgozó közös képviselők segítik, náluk található az óvóhelyek kulcsa is, tudtuk meg.

Fotó: Kiss Gábor

A törvény előírása szerint a lakótársulások kötelesek 24 óra alatt szabaddá tenni az óvóhelyet a lakók részére. Az óvóhelyek mindegyike kell tartalmazzon szaniteregységet, szellőztető rendszert, üzemi világítást és vészkijáratot, a területének mérete pedig az épület méretétől és a lakók számától függően változik.

Máshol még ennyi sincs

Tasnádi István Szilárd Kolozs megyei alprefektus megkeresésünkre elmondta, nagyjából minden városban, megyeszékhelyen ennyi az óvóhelyek száma, „sok településen még ennyi sincsen”. Ezt a helyi önkormányzatok biztosítják, és mivel nagyon sok meg van rongálódva, most lehet, hogy a Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU) veszi át őket, szó esett ugyanis arról, hogy befektessenek, felújítsák és kibővítsék a helyeket – tudtuk meg.

Mint az alprefektus elmondta, csak olyan helyeken lehet óvóhelyeket létesíteni, ahol betartanak bizonyos előírásokat és földrengés, bomba veszélyének esetén is megfelelnek minden szempontból. Azt amúgy az építkezési törvény is előírja, hogy minden tömbház alagsorában óvóhelynek is kell épülnie.

Arról, hogy elkezdődött-e az óvóhelyek ellenőrzése, ahogy azt Raed Arafat korábban utasításba adta, Tasnádi István Szilárd annyit mondott, hogy prefektus kolléganője a Kolozs Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU) főkapitányával bejártak néhány helyet, de elmondása szerint ezek nincsenek annyira rossz állapotban, hogy ne lehessen őket használni, inkább festésekre, takarításra van szükség.

Arafat: ki kell takarítani a helyiségeket

Raed Arafat, az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (CNSU) vezetője még március elején azt mondta, hogy „fokozottan ellenőrzik a polgári óvóhelyek állapotát” Romániában, bár ő úgy véli, nagyon kevés a valószínűsége annak, hogy ezek használatára sor kerül. Hozzátette, „a felkészülés kötelességünk”, ezért felkérte a tulajdonosi társulásokat és az önkormányzatokat, hogy kezdjék el az óvóhelyek kitakarítását, hogy megfeleljenek eredeti rendeltetésüknek.

A CNSU vezetője szerint a gyakorlat azt mutatja, hogy a tömbházak alatti óvóhelyeket általában más célokra használják, raktárakat, pincéket alakítottak ki bennük, ahol a lakók a személyes tárgyaikat tárolják.

Ezt a jelenséget tapasztaltuk mi is, amikor egy óvóhelyért felelős adminisztrátort kértünk meg, hogy megnézhessük a menedéket. A felelős ugyanis azt mondta, hogy csak a polgármesteri hivatal egyik képviselőjével együtt enged be minket, és „szóljunk előre, mert azt még ki kell takarítani”, ám a polgármesteri hivatal álláspontja szerint egyelőre nem látogathatók az óvóhelyek, ugyanis jelenleg tárgyalnak róluk.

Ezt kell tenni légiriadó esetén

Légiriadó esetére is létezik egy terv, amely előírja, hogy mi a teendő. Ezt a protokollt kell követni az adott épület óvóhelyények felelőse irányításával. Veszély esetén az óvóhely megnyitásáért felelős személy, aki általában az adott tömbház közös képviselője, kinyitja a bejáratot, biztosítja a személyek rendezett bejutását – elsőbbséget biztosítva a nőknek, gyermekeknek, időseknek, betegeknek és fogyatékkal élőknek –, majd belülről lezárja a bejáratot. Az óvóhelyen személyenként egy négyzetméternyi helyet kell biztosítani mindenkinek, ennél nagyobb zsúfoltság nem alakulhat ki.

A kolozsvári polgármesteri hivatal álláspontja szerint annak ellenére, hogy az 1970 és 1990 között épült tömbházak pincéjében van a legtöbb óvóhely, ezek nem mutatnak szerkezeti romlást, a rendeltetésüknek tökéletesen megfelelnek. Az önkormányzat álláspontja szerint a legtöbb menedékhelyen a szellőztető- és vészvilágítási, valamint szaniterrendszerek cseréjére vagy kiegészítésére van csak szükség, mivel minden óvóhely és a hozzájuk kapcsolódó rendszerek legalább 50 évesek.

IDE kattintva találhatják meg a menedékhelyek címeit (a Kolozs megyei óvóhelyek a 16. oldalon kezdődnek). A listából az is kiderül, hogy Kolozs megyében Désen 5, Tordán 13, Szamosújváron 5, Aranyosgyéresen 5, Bánffyhunyadon 4, Szászfenesen 3, Szentmihályban pedig egy óvóhely található.

Az óvóhelyen tartózkodóknak következők a kötelezettségeik:

  •  a belső rend tiszteletben tartása, az óvóhelyen való felesleges mozgástól való tartózkodás, a tisztaság megőrzése és a dohányzás tilalma;
  •  a lakosok nem vihetnek be gyúlékony anyagokat az óvóhelyre;
  •  a gázálarcokat elő kell készíteni esetleges használatra;
  • az óvóhelyre nem léphetnek be szennyezett ruházatban;
  •  az óvóhelyet nem hagyhatják el engedély nélkül;
  •  az óvóhely vezetőjének utasításait minden esetben be kell tartani;
  •  szükség esetén segíteni kell az elsősegélynyújtást;
  •  az óvóhely területén igyekezni kell a nyugalom megtartására, hogy ne keltsünk pánikot más személyekben.
16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?