Kőlapokból kirakott járdával jelölik majd Erdély legrégebbi keresztény templomának maradványait
Kőlapokból kirakott járda jelöli majd a helyét Erdély legrégebbi keresztény templomának, miután az erre vonatkozó projekt kivitelezéséhez partnerséget kötött a gyulafehérvári római katolikus érsekség és Fehér megye önkormányzata.
Az erre vonatkozó tanácsi határozatot kedden szavazták meg, a gyulafehérvári székesegyház előtt 2011-ben feltárt templommaradvány falainak megjelölését viszont már régóta tervezi az egyház.
A romok – amelyeket azóta állagmegőrzés céljával visszatakartak földdel – megjelölésére környezetbarát és visszafordítható tájrendezési módszert kerestek, a szükséges engedélyeket pedig már megszerezte a terület tulajdonosa, azaz az érsekség. A kivitelezéshez a megyei tanácstól kértek támogatást, amely az Agerpres beszámolója alapján pár hónappal ezelőtt jóváhagyott 137 ezer lejt a projektre. A partnerség megkötésére a finanszírozás érdekében volt szükség, a kivitelezést az érsekség intézi majd.
A hírügynökség felidézte, hogy a páratlan felfedezésre véletlenül bukkantak rá 2011-ben. A maradványok vélhetően a 950-es évekből maradhattak fenn, a templomot pedig Gyula, erdélyi fejedelem építetthette. A feltárt romokat azóta műemlékké nyilvánítottak. A majdani a járdát az egykori templom alaprajza mentén építik ki, mintegy lenyomatát képezve ezáltal a földdel betakart építmény falainak.
CSAK SAJÁT