Kóborkutya-falkák okoznak riadalmat Csíkszeredában
Falkába verődött, nagytestű kóbor kutyák okoznak riadalmat Csíkszeredában. A város több pontján felbukkanó gazdátlan jószágok problémája nem újkeletű, a tavasz beköszöntével azonban a jelenség erőteljesebb. A városvezetés az önkormányzati kutyamenhely megnyitásában látja a megoldást, és a lakosság együttműködését is kéri.
Több, a közösségi médiában közzétett felvétel jelent meg az elmúlt időszakban a Csíkszeredában falkákba összeverődött gazdátlan kutyákról. A bejegyzésekhez fűzött kommentekben a legtöbben rosszallásuknak adnak hangot, sokan aggodalmukat és félelmüket fejezik ki. A helyzettel kapcsolatosan Bors Bélát, a hargitai megyeszékhely alpolgármesterét kérdeztük.
Mint a városvezető elmondta: az elmúlt években több százezer lejes beruházás keretében alakítottak ki egy, a mai normáknak megfelelő kutyamenhelyet. A korszerű létesítményhez működtetőt kell találnia a városházának, ez azonban eddig nem sikerült.
„Volt közbeszerzésünk, egy Vrancea megyei jelentkező volt, akinek nem volt megfelelő az ajánlata, ezért újra ki kellett írjuk. Kiírtuk a közbeszerzést, van jelentkezőnk, és napok kérdése, hogy megkössük a szerződést. Ennek megfelelően fogadtuk el a költségvetésünket is az elmúlt héten. Tetemes összeget fordítunk idéntől a kutyamenhely működtetésére, 918 ezer lej értékben. A héten, ahogy aláírtuk a szerződést, leülünk a felekkel és elkezdődik az aktivitás” – osztotta meg Bors Béla.
Elkezdődik a folyamat
Mint hangsúlyozta: a menhely beüzemelése nem jelenti azt, hogy „egy csettintésre” eltűnnek a kóbor kutyák a székelyföldi város utcáiról, de elkezdődik egy folyamat. Az elöljáró felhívta a figyelmet arra, hogy a tavaszi párzási időszak miatt verődtek össze a kutyák egy-egy szuka köré.
„Minden falkában azon kívül, hogy követik a szukát, mindig van minimum egy vezér, aki irányítja a csoportot. A menhely működése azzal kezdődik el, hogy ezekből a falkákból kiemeljük a vezéregyedeket és kiemeljük a szuka egyedeket annak érdekében, hogy ivartalanítsuk ezeket, és az egyensúlyt valamennyire fenn tudjuk tartani. Egy-két hónapon belül valamelyest tudjuk mérsékelni ezt a jelenséget” – mondta Bors Béla.
Kapcsolódó
Az alpolgármester hangsúlyozta: jól ismerik a jelenséget, állandó kapcsolatban vannak az állatrendőrséggel is. Mint hozzáfűzte: a befogás és ivartalanítás önmagában nem lesz elég, mindenképpen szeretnének nagymértékű, ingyenes ivartalanítási akciókat szervezni az ebtartók számára is. Ilyet már erre az évre is terveznek, tette hozzá. Bors Béla rámutatott arra is, hogy a város körüli településeken és az egész Csíki-medencében is kérik a helyi önkormányzatokat, hogy legyenek partnerek az „utánpótlás” megállításában. „Mindenki neki kell fogjon ennek a tevékenységnek, mert ha nem, ez szélmalomharc lesz” – emelte ki.
Bors Béla rámutatott: a kutyamenhely elindításával nem tűnik el azonnal minden kóbor állat Csíkszereda utcáiról, de várhatóan rövid időn belül érezteti majd a hatását és mérséklődik ez a jelenség. Az alpolgármester ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy sokan etetik a gazdátlan ebeket, amelyek ennek hatására területvédő ösztöneik miatt agresszívekké válhatnak. Ezért arra kérte a város lakóit, hogy ne gondoskodjanak etetéssel a kóbor kutyákról, nehogy megtámadjanak valakit és tragédia történjen.
Így vonulnak a kóborkutyák Csíkszeredában. Olvasói felvétel.
CSAK SAJÁT