Kitüntette két polgármesterét és községét a Bihar megyei RMDSZ
A Bihar megyei RMDSZ 2014-ben hozta létre a Beöthy Ödön-díjat, amit a kuratórium döntése alapján az a helyhatóság, illetve önkormányzati vezető kap meg, aki kiemelkedő munkát végzett vagy példaértékű kezdeményezést ültetett gyakorlatba. Az idei két díjat Horváth Béla polgármester és Szalacs község kapta, a másikat pedig Érszőllős község és Beke László polgármester.
Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke azt emelte ki, hogy „hála Istennek mindig van, akit díjazni lehet, hiszen a Bihar megyei magyar közösség tervez, dolgozik és az eredményei is meglátszanak”. Sok olyan közösségi vezető van, akinek munkáját elismerik, és ezzel a díjjal ki tudják emelni, követendő példaként állítják a többiek elé.
Évente két Beöthy Ödön-díjat adnak át. Az egyikkel a legjobb kezdeményezést, a másikkal a befektetett munkát értékelik, elevenítette fel Szabó Ödön. A díj névadójáról kiemelte, a nagyváradi születésű (1796) Beöthy Ödön politikus és országgyűlési követ, Bihar vármegye főispánja volt. A világosi fegyverletételt követően Párizsba menekült, majd Londonban telepedett le és Jersey szigetén élt, Victor Hugoval személyes barátság kötötte össze. Miután egészsége megromlott, Hamburgba költözött, ott hunyt el 1854-ben.
Borsi Imre Lóránt, az RMDSZ Bihar megyei önkormányzati alelnöke felelevenítette, az előző években kik kapták meg a díjakat, és elmondta, a kitüntetettek munkájára nemcsak ők vagy a helyi közösség, hanem Bihar megye magyarsága is büszke lehet. A nagyváradi Fekete Sas-palotabeli RMDSZ-székházban megtartott, sajtótájékoztatóval egybekötött díjátadón bejelentette, az idei esztendőben Beke László polgármestert és Érszőllős községet díjazzák a közösség és a település érdekében elvégzett munka miatt, míg Horváth Béla polgármester és Szalacs község a 146 éve megszakítás nélkül működő önkéntes tűzoltóegylet megerősítése, illetve a tűzoltómúzeum megalapításáért kapta meg a díjat.
Beke László köszönetet mondott a községháza dolgozóinak, az iskolák és egyházak vezetőinek és mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy Érszőllős élhető, rendezett községgé váljon. Amikor elnyerte a polgármesteri tisztséget, nemcsak a községközpont volt a fejlettségben alulmaradva, hanem a hozzá tartozó két másik település, Szolnokháza és Csekenye is, ahol nemhogy aszfaltos út nem volt, még ivóvíz sem.
Érszőllős polgármestere felelevenítette, lépésről lépésre tudták rendbe tenni a falvakat, ma már működő csatornahálózatuk van a községközpontban és Szolnokházán, mindenütt van ivóvíz és leaszfaltozták az utakat, utcákat, még Csekenyén is, ahol napjainkban már mindössze harmincan élnek. Felújították az orvosi rendelőket, a tanintézeteket, parkot, délutáni oktatási központot és ravatalozókat építettek, támogatják az egyházakat, így azok is rendbe tudták tenni épületeiket.
„Büszkeségünk, hogy tavaly átadtuk az új, modern községházát, amit a megyei tanács előző vezetőségének támogatásával, de nagyrészt önerőből építettünk meg. Ennek nemcsak az ott dolgozók, hanem a község lakosai is örülnek” – fogalmazott az elöljáró.
Horváth Béla, Szalacs község polgármestere elmondta, a helyi önkéntes tűzoltóegylet az elsők között alakult meg 1875-ben, és azóta megszakítás nélkül működik, bár megtörtént az impériumváltás és jó néhány politikai rendszer is lecsengett. 1888-tól kezdve hivatalosan bejegyzett szervezetként tartják számon.
Az egylet 140 éves évfordulójára teljesen újjáépítették a Szalacs központjában álló tűzoltósági épületet, majd pedig, amikor a szomszédos Ottományban befejeződött a Komáromi-kúria felújítása, az ebben kialakított táj-, víz- és néprajzi kiállítás mellett az egykori kocsiszínekben létrehozták a tűzoltómúzeumot is, ami egyedi nemcsak Biharban, hanem még országos szinten is. Ebben állították ki a szalacsi túzoltók első szerkocsiját is, és hamarosan megérkezik magyarországi testvértelepülésükről, Rákóczifalváról a restaurált szivattyú is, amit több mint egy évszázada a kadétok használtak.
Horváth Béla elmondta, a 20. század elején száznál is több tagja volt az önkéntes tűzoltóegyletnek és állandó ügyeletben voltak. Szükség is volt rájuk, sőt napjainkban is hiánypótló a munkájuk, ugyanis a legközelebbi hivatásos tűzoltóalakulat huszonöt kilométerre található, és mire a katonai tűzoltók kiérnek a helyszínre, a helyi önkéntesek már meg is fékezik a lángokat.
A polgármester elmondta, helyi forrásokból és pályázatokból felszerelték az önkéntes tűzoltóságot, kisebb és nagyobb tűzoltókocsival és megfelelő védőruházattal, felszerelésekkel rendelkeznek. Szabó Ödön hozzátette, mindamellett, hogy a munkájuk életmentő, közösségépítő és önkéntes tevékenységük is jelentős, ugyanis többször összefogtak és segítettek a bajba jutottakon.
A Beöthy Ödön-díjjal korábban kitüntetett Bihar megyei vezetők: 2014-ben Török László (Nagyszalonta) és Balázsi József (Érsemjén), 2015-ben Nyakó József (Érmihályfalva) és Bátori Géza (Bors), 2016-ban Nyíri Sándor (Kiskereki) és Kelemen Zoltán (Biharfélegyháza), 2017-ben Nagy Miklós (Szalárd) és Sorbán Levente (Alsólugas), 2018-ban pedig Béras Csaba (Székelyhíd) és Mados Attila (Bihardiószeg). 2019-ben és 2020-ban nem adták át a díjat.